phpMyAdmin 4.8.6-dev - en to sv translation catalogue (2939 entries)

en: "%s" requires %s extension
sv: "%s" kräver tillägget %s

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
sv: "DROP DATABASE"-satser är inaktiverade.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
sv: "PRIMARY" <b>måste</b> vara namnet på och <b>endast på</b> en primärnyckel!

en: % Time
sv: Tid

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
sv: %% MyISAM key buffer använt: %s%%, detta värde bör vara större än 95%%

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
sv[0]: %1$d databas har framgångsrikt tagits bort.
sv[1]: %1$d databaser har framgångsrikt tagits bort.

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
sv[0]: %1$d rad påverkad.
sv[1]: %1$d rader påverkade.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
sv[0]: %1$d rad borttagen.
sv[1]: %1$d rader borttagna.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
sv[0]: %1$d rad infogad.
sv[1]: %1$d rader infogade.

en: %1$d total, %2$d in query
sv: %1$d totalt, %2$d i fråga

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
sv: %1$s (nära <code>%2$s</code>)

en: %1$s from %2$s branch
sv: %1$s från grenen %2$s

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
sv[0]: %1$s träff i <strong>%2$s</strong>
sv[1]: %1$s träffar i <strong>%2$s</strong>

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
sv: %d %B %Y kl %H:%M

en: %d errors were found during analysis.
sv: %d fel hittades under analys.

en: %d is not valid row number.
sv: %d är inte ett giltigt radnummer.

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d object(s) created.
sv: %d objekt skapade.

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
sv[0]: %d rad berörs av det sista uttrycket inom proceduren.
sv[1]: %d rader berörs av det sista uttrycket inom proceduren.

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: %d table(s)
sv: %d tabell(er)

en: %d total
sv: %d totalt

en: %s argument(s) passed
sv: %s argument utförda

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
sv: %s dagar, %s timmar, %s minuter och %s sekunder

en: %s has been disabled for this MySQL server.
sv: %s har inaktiverats på denna MySQL-server.

en: %s is available on this MySQL server.
sv: %s är tillgänglig på denna MySQL-server.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
sv: %s är standardmotorn för denna MySQL-server.

en: %s of %s
sv: %s av %s

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
sv: %s frågor körs %s gånger i %s sekunder.

en: %s result found | %s results found
sv[0]: %s resultat hittat
sv[1]: %s resultat hittade

en: %s table | %s tables
sv[0]: %s tabell
sv[1]: %s tabeller

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
sv: %s tråd(ar) tog längre tid än %s sekunder att starta, det bör vara 0

en: %s value
sv: %s värde

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
sv: %s%% av alla klienter har avslutats. Detta värde bör vara under 2%%

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
sv: %s%% av alla anslutningar avbryts. Detta värde bör vara under 1%%

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
sv: %s%% av alla sorteringar orsakar tillfälliga tabeller, detta värde bör vara lägre än 10%%.

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
sv: %s%% av alla temporära tabeller skrivna till disk, detta värde bör vara mindre än 25%%

en: %s/sec.
sv: %s/sek.

en: %sCreate%s a database named 'phpmyadmin' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
sv: %sCreate%s en databas heter "phpmyadmin" och installera phpMyAdmin konfiguration lagring där.

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
sv: %sCreate%s saknade phpMyAdmin konfiguration lagringstabeller.

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
sv: %sCreate%s phpMyAdmin konfiguration lagring i den aktuella databasen.

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
sv: %slogin cookie giltighet%s ska anges till 1800 sekunder (30 minuter) som mest. Värden större än 1800 kan innebära en säkerhetsrisk som identitetsstöld.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
sv: %sZip kompression%s kräver funktioner (%s) som inte är tillgängliga på detta system.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
sv: %sZip dekompression%s kräver funktioner (%s) som inte är tillgängliga på detta system.

en: '%1$s' depends on:
sv: '%1$s' beroende av:

en: '%s' database does not exist.
sv: Databasen '%s' existerar inte.

en: 'percona' found in version_comment
sv: "percona" hittades i version_comment

en: 'source' found in version_comment
sv: "källa" hittades i version_comment

en: (continued)
sv: (fortsättning)

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
sv: (mindre effektivt eftersom index ska genereras när tabellen skapades)

en: (singly)
sv: (var för sig)

en: + Add a new primary key column
sv: + Lägg till en ny primär nyckelkolumn

en: + Add column
sv: + Lägg till kolumn

en: + Add constraint
sv: + Lägg till villkor

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
sv: + Visa mig den möjliga partiella beroenden baserat på data i tabellen

en: , @DATABASE@ will become the database name
sv: , @DATABASE@ kommer bli databasnamnet

en: , @TABLE@ will become the table name
sv: , @TABLE@ kommer bli tabellnamnet

en: , latest stable version:
sv: , senaste stabila version:

en: - none -
sv: - ingen -

en: -- None --
sv: -- Inget --

en: .
sv: ,

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
sv: <code>INSERT DELAYED</code>-kommandon

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
sv: <code>INSERT IGNORE</code>-kommandon

en: @SERVER@ will become the server name
sv: @Server@ kommer bli servernamnet

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
sv: En 1-byte heltal, signerat intervall är -128 till 127, osignerad intervall är 0 till 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
sv: Ett 2-bytes heltal, signerat inom intervallet -32.768 till 32.767, osignerat inom intervallet 0 till 65.535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
sv: Ett 3-bytes heltal, signerat inom intervallet -8.388.608 till 8.388.607, osignerat inom intervallet 0 till 16.777.215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
sv: Ett 4-bytes heltal, signerat inom intervallet -2147483648 till 2147483647, osignerat inom intervallet 0 till 4294967295

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
sv: En BLOB-kolumn med en maximal längd av 16.777.215 (2^24-1) bytes, lagrat med ett tre-bytes prefix vilket anger längden av värdet

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
sv: En BLOB-kolumn med en maximal längd av 255 (2^8-1) bytes, lagrat med ett en-bytes prefix vilket anger längden av värdet

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
sv: En BLOB-kolumn med en maximal längd av 4,294,967,295 och 4GB (2^32-1) byte, lagrad med ett fyra-bytes prefix som anger längden på värdet

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
sv: En BLOB-kolumn med en maximal längd av 65.535 (2^16-1) bytes, lagrad med ett två bytes prefix vilket anger längden på värdet

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
sv: En TEXT-kolumn med en maximal längd av 16.777.215 (2^24-1) tecken, lagrat med ett tre-bytes prefix vilket anger längden av värdet i bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
sv: En TEXT-kolumn med en maximal längd av 255 (2^8-1) tecken, lagrat med ett en-bytes prefix vilket anger längden av värdet i bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
sv: En TEXT-kolumn med en maximal längd av 4,294,967,295 eller 4GB (2^32-1) tecken, lagrat med ett fyra-bytes prefix vilket anger längden av värdet i bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
sv: En TEXT-kolumn med en maximal längd av 65.535 (2^16-1) tecken, lagrat med ett två-bytes prefix vilket anger längden av värdet i bytes

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
sv: En bit-fälttyp (M), lagrar M bitar per värde default är 1, maximalt är 64)

en: A collection of curves with linear interpolation between points
sv: En samling kurvor med linjär interpolering mellan punkterna

en: A collection of geometry objects of any type
sv: En samling geometriobjekt av valfri typ

en: A collection of points
sv: En samling punkter

en: A collection of polygons
sv: En samling polygoner

en: A curve with linear interpolation between points
sv: En kurva med linjär interpolering mellan punkter

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
sv: En datum och tidskombination, supportat område är %1$s till %2$s

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
sv: Ett datum, supportat område är %1$s till %2$s

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
sv: Ett dubbel-precision flyttal. Tillåtna värden är: 1.7976931348623157E+308 till 2.2250738585072014E-308, 0, och 2.2250738585072014E-308 till 1.7976931348623157E+308

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
sv: En listruta kommer användas om färre objekt finns.

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
sv: Ett allvarligt JavaScript-fel har uppstått. Vill du skicka en felrapport?

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
sv: En sträng med fast längd (0-255, standard 1) som alltid är högerfylld med blankslag till den angivna längden vid lagring

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
sv: Ett fast-punkt nummer (M, D) - det maximala antalet siffror (M) är 65 (default 10), det maximala antalet decimaler (D) är 30 (default 0)

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
sv: En nyare version av phpMyAdmin finns tillgänglig och du bör uppgradera. Den senaste versionen är %s, publicerad den %s.

en: A point in 2-dimensional space
sv: En punkt i det 2-dimensionella rummet

en: A polygon
sv: En polygon

en: A primary key has been added on %s.
sv: En primär nyckel har lagts till för %s.

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
sv: En enstaka värde valt från en uppsättning av upp till 64 stycken

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
sv: Ett litet flyttal. Tillåtna värden är: 3.402823466E+38 till-1.175494351E-38, 0, och 1.175494351E-38 till 3.402823466E+38

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
sv: En speciell MySQL-användare konfigurerad med begränsade rättigheter, mer information tillgänglig i [doc@linked-tables]dokumentationen[/doc].

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
sv: En synonym för TINYINT (1), ett värde på noll betraktas som falskt, värden skilda från noll anses sanna

en: A time, range is %1$s to %2$s
sv: En tid, området är %1$s till %2$s

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
sv: En tidsstämpel, intervallet är 1970-01-01 00:00:01 UTC till 2038-01-09 03:14:07 UTC, lagrad som antalet sekunder sedan 1970-01-01 00:00:00 UTC

en: A type that can store a geometry of any type
sv: En typ som kan lagra en geometri av alla typer

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
sv: En användarvänlig beskrivning av denna server. Lämna tomt för att visa värdnamnet istället.

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
sv: En variabel-längd (%s) sträng, den effektiva maximala längden är förutsättningen för den maximala radstorleken

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
sv: Ett år i fyr-siffrigt (4, default) eller 2-siffrigt (2) format, tillåtna värden är: 70 (1970) till 69 (2069) eller 1901 till 2155 och 0000

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
sv: AUTO_INCREMENT för dumpade tabeller

en: AUTO_INCREMENT for table
sv: AUTO_INCREMENT för tabell

en: Aborted
sv: Avbrutna

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
sv: Andelen avbrytna klienter är %s detta värde bör vara mindre än 1 per timme

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
sv: Andelen avbrutna anslutningar är %s, det bör vara mindre än 1 per timme

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
sv: Ungefär %MIN min. %SEC sek. återstår.

en: About %SEC sec. remaining.
sv: Ungefär %SEC sek. återstår.

en: Access denied!
sv: Åtkomst nekad!

en: Action
sv: Åtgärd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Activate now
sv: Aktivera nu

en: Activate tracking for %s
sv: Aktivera spårning för %s

en: Active options
sv: Aktiva alternativ

en: Add
sv: Lägg till

en: Add %d value(s)
sv: Lägg till %d värde(n)

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Add %s column(s)
sv: Lägg till %s fält

en: Add %s column(s) to index
sv: Lägg till %s kolumn(er) till index

en: Add %s statement
sv: Lägg till uppgiften %s

en: Add AUTO INCREMENT value
sv: Lägg till AUTO INCREMENT-värde

en: Add AUTO_INCREMENT value
sv: Lägg till AUTO_INCREMENT-värde

en: Add DROP DATABASE
sv: Lägg till DROP DATABASE

en: Add DROP TABLE
sv: Lägg till DROP TABLE

en: Add DROP VIEW
sv: Lägg till DROP VIEW

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
sv: Lägg till "IF NOT EXISTS" (mindre effektiv eftersom index kommer att genereras när tabellen skapas)

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
sv: Lägg till DUBLETTNYCKEL

en: Add a linestring
sv: Lägg till ny linestring

en: Add a new server
sv: Lägg till en ny server

en: Add a point
sv: Lägg till en punkt

en: Add a polygon
sv: Addera polygon

en: Add a primary key on existing column(s)
sv: Lägg till en primärnyckel för befintliga kolumner

en: Add an inner ring
sv: Lägg till ny inre ring

en: Add an option for column "%s".
sv: Lägg till ett alternativ för kolumnen "%s".

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Add chart
sv: Lägg till diagram

en: Add chart to grid
sv: Addera diagrammet till rutnätet

en: Add column
sv: Lägg till kolumn

en: Add columns to central list
sv: Lägg till kolumner i huvudlista

en: Add constraints
sv: Lägg till restriktioner

en: Add event
sv: Lägg till händelse

en: Add geometry
sv: Addera geometri

en: Add index
sv: Lägg till index

en: Add new column
sv: Lägg till ny kolumn

en: Add parameter
sv: Lägg till parameter

en: Add prefix
sv: Lägg till prefix

en: Add prefix to table
sv: Lägg till prefix till tabellen

en: Add primary key
sv: Lägg till primär nyckel

en: Add privileges on the following database(s):
sv: Lägg till privilegier till följande databas(er):

en: Add privileges on the following table:
sv: Lägg till privilegier till följande tabell:

en: Add routine
sv: Lägg till rutin

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
sv: Lägg till sökvillkor (uttryck i "where"-sats):

en: Add slave replication user
sv: Lägg till användare för slav replikering

en: Add statements:
sv: Lägg till uppgift:

en: Add table prefix
sv: Lägg till tabellprefix

en: Add this series
sv: Lägg till denna serie

en: Add to Favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: Add to central columns
sv: Lägg till huvudkolumner

en: Add trigger
sv: Lägg till trigger

en: Add user account
sv: Lägg till användar

en: Add user group
sv: Lägg till användargrupp

en: Add/Delete columns
sv: Lägg till/Ta bort kolumner

en: Add/Delete criteria rows
sv: Lägg till/Ta bort villkorsrader

en: Adding primary key
sv: Lägg till primär nyckel

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
sv: Ytterligare en anpassad sidhuvudkommentar (\n delar rader):

en: Additional search criteria
sv: Ytterligare sökkriterier

en: Adjust privileges
sv: Ändra privilegier

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
sv: Avancerad serverkonfiguration, ändra inte dessa alternativ om du inte vet vad de är till för.

en: Advisor
sv: Handledare

en: Advisor system
sv: Handledningssystem

en: Affected rows:
sv: Påverkade rader:

en: Aggregate
sv: Aggregera

en: All
sv: Alla

en: All status variables
sv: Alla statusvariabler

en: Allow for searching inside the entire database.
sv: Tillåt sökning i hela databasen.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
sv: Tillåt avbrott av import ifall skriptet upptäcker att det är nära tidsbegränsningen. Detta kan vara ett bra sätt att importera stora filer, men det kan bryta transaktioner.

en: Allow login to any MySQL server
sv: Tillåt inloggning till valfri MySQL-server

en: Allow logins without a password
sv: Tillåt inloggning utan lösenord

en: Allow root login
sv: Tillåt root-inloggning

en: Allow third party framing
sv: Tillåt tredjeparts infogning

en: Allow to display all the rows
sv: Tillåt att visa alla rader

en: Allow to display database and table statistics (eg. space usage).
sv: Tillåt visning av databas- och tabellstatistik (t.ex. av utrymme).

en: Allow users to customize this value
sv: Tillåt användare att anpassa detta värde

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
sv: Tillåter inläggning av användare och privilegier utan omladdning av privilegietabeller.

en: Allows altering and dropping stored routines.
sv: Tillåter ändring och borttagning av lagrade rutiner.

en: Allows altering the structure of existing tables.
sv: Tillåter ändring av befintliga tabellers struktur.

en: Allows changing data.
sv: Tillåter ändring av data.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
sv: Tillåter uppkoppling, även om maximala antalet förbindelser är nådd. Nödvändig för de flesta administrativa funktioner, som att sätta globala variabler eller döda andra användares trådar.

en: Allows creating and dropping indexes.
sv: Tillåter skapande och borttagning av index.

en: Allows creating and dropping triggers.
sv: Tillåter skapande och borttagning av triggers.

en: Allows creating new databases and tables.
sv: Tillåter skapande av nya databaser och tabeller.

en: Allows creating new tables.
sv: Tillåter skapande av nya tabeller.

en: Allows creating new views.
sv: Tillåter skapande av nya vyer.

en: Allows creating stored routines.
sv: Tillåter skapande av lagrade rutiner.

en: Allows creating temporary tables.
sv: Tillåter skapande av temporära tabeller.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
sv: Tillåter skapande, borttagning och omdöpning av användarkonton.

en: Allows deleting data.
sv: Tillåter borttagning av data.

en: Allows dropping databases and tables.
sv: Tillåter borttagning av databaser och tabeller.

en: Allows dropping tables.
sv: Tillåter borttagning av tabeller.

en: Allows executing stored routines.
sv: Tillåter utförande av lagrade rutiner.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
sv: Tillåter import av data från och export av data till filer.

en: Allows inserting and replacing data.
sv: Tillåter infogning och ersättning av data.

en: Allows locking tables for the current thread.
sv: Tillåter låsning av tabeller för gällande tråd.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
sv: Tillåter utförande av SHOW CREATE VIEW-frågor.

en: Allows reading data.
sv: Tillåter läsning av data.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
sv: Tillåter omladdning av serverinställningar och rensning av serverns cache.

en: Allows shutting down the server.
sv: Tillåter avstängning av servern.

en: Allows the user to ask where the slaves / masters are.
sv: Ger användaren rätt att fråga var slav- / huvudservrarna är.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
sv: Tillåter skapande av händelser för händelseschemaläggaren.

en: Allows viewing processes of all users.
sv: Tillåter visning av processer för alla användare.

en: Alter table order by
sv: Sortera om tabellen efter

en: Always expand query messages
sv: Expandera alltid frågemeddelanden

en: Always send error reports
sv: Skicka alltid felrapporter

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
sv: Ett 8-bytes heltal, signerat inom intervallet -9.223.372.036.854.775.808 till 9.223.372.036.854.775.807, osignerat inom intervallet 0 till 18.446.744.073.709.551.615

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
sv: Ett konto existerar redan med samma användarnamn men möjligen ett annat värdnamn.

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
sv: Ett alias för BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
sv: En alternativ värd för att hålla konfigurationslagring, lämna tomt för att använda den aktuella värden.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
sv: En alternativ port för att ansluta till värden som tillhandahåller konfigurationslagring; lämna tomt för att använda standardporten, eller den redan definierade porten, om controlhost motsvarar host.

en: An entry with this name already exists.
sv: En post med detta namn existerar redan.

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
sv: En uppräkning, vald från listan med upp till 65.535 värden eller det speciella felvärdet ''

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
sv: Ett fel har upptäckts och en felrapport har skickats automatiskt i enlighet med dina inställningar.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
sv: Ett fel har upptäckts och en felrapport har skapats men kunde inte skickas.

en: An error has occurred while loading the navigation display
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av navigeringspanelen

en: An index has been added on %s.
sv: Ett index har lagts till för %s.

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
sv: En intern relation är inte nödvändig när en motsvarande FOREIGN KEY relation finns.

en: Analyse query
sv: Analysera frågan

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
sv: Analyserar och laddar loggar. Detta kan ta lite tid.

en: Analysing logs
sv: Analyserar loggar

en: Analyze
sv: Analysera

en: Analyze Explain at %s
sv: Analysförklaring Analysförklaringpå %s

en: Analyze table
sv: Analysera tabell

en: Analyzing…
sv: Analyserar…

en: And:
sv: Och:

en: Angular links
sv: Vinklade länkar

en: Any
sv: Vem som helst

en: Any host
sv: Vilken värd som helst

en: Any user
sv: Vilken användare som helst

en: Appearance settings
sv: Anpassa utseende

en: Append unit to data values
sv: Lägg till enhet till datavärdena

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply a divisor
sv: Tillämpa en dividend

en: Apr
sv: apr

en: April
sv: april

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
sv: Är du säker på att du vill ändra alla de kolumn-sorteringar och konvertera data?

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
sv: Är du säker du vill ändra sorteringen och konvertera data?

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: As defined:
sv: Som definierat:

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
sv: Enligt dina inställningar, ha tålamod.

en: Ascending
sv: Stigande

en: Ask before sending error reports
sv: Fråga innan felrapporter skickas

en: Attribute
sv: Egenskaper

en: Attributes
sv: Attribut

en: Aug
sv: aug

en: August
sv: augusti

en: Authentication
sv: Verifiering

en: Authentication Plugin
sv: Insticksmodul-verifiering

en: Authentication method to use.
sv: Autentiseringsmetod att använda.

en: Authentication settings.
sv: Autentiseringsinställningar.

en: Authentication type
sv: Autentiseringstyp

en: Author
sv: Författare

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
sv: Automatisk komplettering av namn på tabell och kolumn i SQL-sökningar.

en: Autoextend increment
sv: Automatisk utökningsstorlek

en: Automatic recovery mode
sv: Automatisk återställningsläge

en: Automatically create versions
sv: Skapa versioner automatiskt

en: Automatically send report next time
sv: Skicka rapport automatiskt nästa gång

en: Available MIME types
sv: Tillgängliga MIME-typer

en: Available browser display transformations
sv: Tillgängliga transformationer av webbläsareutseende

en: Available input transformations
sv: Tillgängliga transformationer av indata

en: Available memory on this host: %s
sv: Tillgängligt minne på denna värd: %s

en: Average load
sv: Genomsnittlig last

en: B
sv: bytes

en: Back
sv: Återgå

en: Bad parameters!
sv: Felaktiga parametrar!

en: Bad type!
sv: Dålig typ!

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Because of its length,<br /> this column might not be editable.
sv: På grund av sin längd,<br /> är denna kolumn kanske inte redigerbar.

en: Bigger textarea for LONGTEXT
sv: Större textarea för LONGTEXT

en: Binary
sv: Binär

en: Binary - do not edit
sv: Binär - ändra inte

en: Binary log
sv: Binär logg

en: Bind parameters
sv: Binda parametrar

en: Blowfish secret
sv: Blowfish-lösenord

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: Bookmark %s has been created.
sv: Bokmärket %s har skapats.

en: Bookmark not created!
sv: Bokmärke ej skapat!

en: Bookmark table
sv: Tabell för bokmärken

en: Bookmark this SQL query
sv: Skapa bokmärke för den här SQL-frågan

en: Bookmark this SQL query:
sv: Skapa bokmärke för den här SQL-frågan:

en: Bookmarked SQL query
sv: Bokmärkt SQL-fråga

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Both
sv: Båda

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
sv: Både denna tabell och användargruppstabellen behövs för att aktivera funktionen anpassningsbara menyer; om en av dem lämnas tom inaktiveras funktionen, förslag: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
sv: Både denna tabell och användartabellen behövs för att aktivera funktionen anpassningsbara menyer; om en av dem lämnas tom inaktiveras funktionen, förslag: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse foreign values
sv: Bläddra bland främmande värden

en: Browse mode
sv: Utforskningsläge

en: Browse your computer:
sv: Gå igenom din dator:

en: Browse/Edit the points
sv: Bläddra / Redigera punkter

en: Browser display transformation
sv: Webbläsaromvandling

en: Browser display transformation options
sv: Webbläsaromvandling

en: Browser transformation
sv: Webbläsaromvandling

en: Browsing
sv: Bläddrar bland

en: Buffer Pool
sv: Buffertutrymme

en: Buffer Pool Activity
sv: Buffertpool-aktivitet

en: Buffer Pool Usage
sv: Buffertanvändning

en: Buffer pool size
sv: Buffertstorlek

en: Buffered memory
sv: Buffrat minne

en: Build Query
sv: Bygg sökfråga

en: Busy pages
sv: Upptagna sidor

en: Bytes received
sv: Antal mottagna bital

en: Bytes sent
sv: Antal bitar som skickats

en: CHAR columns editing
sv: Redigera CHAR-kolumn

en: CHAR textarea columns
sv: Kolumner för CHAR textfält

en: CHAR textarea rows
sv: CHAR textarea rader

en: CREATE DATABASE before copying
sv: CREATE DATABASE före kopiering

en: CSV for MS Excel
sv: CSV för MS Excel

en: CSV using LOAD DATA
sv: CSV med LOAD DATA

en: Cached memory
sv: Cachat minne

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
sv: Cachade frågor tas bort på grund av lågt frågecache-minne från frågecache.

en: Cached swap
sv: Cachelagrade

en: Calls
sv: Anrop

en: Can not find signon authentication script:
sv: Kan inte hitta scriptet för verifiering av inloggning:

en: Can't copy table to same one!
sv: Kan inte kopiera tabell till samma en!

en: Can't move table to same one!
sv: Kan inte flytta tabell till samma en!

en: Can't rename index to PRIMARY!
sv: Kan inte byta namn på index till "PRIMARY"!

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel request
sv: Avbryt begäran

en: Cannot connect: invalid settings.
sv: Kan ej skapa förbindelse: ogiltiga inställningar.

en: Cannot log in to the MySQL server
sv: Kan ej logga in på MySQL-servern

en: Cannot read uploaded file.
sv: Kan inte läsa uppladdad fil.

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
sv: Kan inte döpa om databasen till samma namn. Byt namn och testa igen

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
sv: Kan inte spara gränssnittsattribut "%s". Ändringarna kommer inte vara beständiga efter att du uppdaterar denna sida. Kontrollera om tabellens struktur har förändrats.

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
sv: Kan inte spara inställningar, sänt konfigurationsformulär innehåller fel!

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
sv: Kan inte spara inställningar, sänt formulär innehåller fel!

en: Cardinality
sv: Kardinalitet

en: Central columns
sv: Huvud-kolumner

en: Central columns table
sv: Huvudkolumnstabell

en: Change
sv: Ändra

en: Change all column collations
sv: Ändra alla kolumners sortering

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
sv: Ändra någon av dess inställningar genom att klicka på motsvarande "Alternativ"-länk.

en: Change login information / Copy user account
sv: Ändra information om inloggning / kopiera användarkonto

en: Change or reconfigure master server
sv: Ändra eller konfigurera om master-server

en: Change password
sv: Byt lösenord

en: Change report settings
sv: Ändra rapportinställningar

en: Change settings
sv: Ändra inställningar

en: Change to %s
sv: Ändra till %s

en: Changes tracking
sv: Förändringar i spårning

en: Changing charset
sv: Ändrar teckenuppsättning

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
sv: Att ändra {query_cache_limit}, vanligtvis genom att öka denna, kan öka effektiviteten. Denna variabel anger den maximala storleken ett frågeresultat kan ha för att läggas in i frågecachen. Om det finns många frågeresultat större än 1 Mb som är värda att cacha (många läsningar, lite skrivningar) så kommer en ökning av {query_cache_limit} förbättra effektiviteten. Om det däremot finns många frågeresultat större än 1 Mb som inte är värda att cacha (ofta ogiltiga på grund av tabelluppdateringar) kan en ökning av {query_cache_limit} försämra effektiviteten.

en: Character set of the file
sv: Filens teckenuppsättning

en: Character set of the file:
sv: Teckenuppsättning för filen:

en: Charset
sv: Teckenuppsättning

en: Charsets
sv: Teckenuppsättningar

en: Chart
sv: Diagram

en: Chart Title
sv: Diagramtitel

en: Chart arrangement
sv: Diagramarrangemang

en: Chart columns
sv: Visa kolumner

en: Chart title
sv: Diagramtitel

[ctx: Chart type]
en: Area
sv: Ytdiagram

[ctx: Chart type]
en: Bar
sv: Stapel

[ctx: Chart type]
en: Column
sv: Kolumn

[ctx: Chart type]
en: Line
sv: Linjediagram

[ctx: Chart type]
en: Pie
sv: Cirkeldiagram

[ctx: Chart type]
en: Scatter
sv: Sambandsdiagram

[ctx: Chart type]
en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Check
sv: Kontrollera

en: Check all
sv: Markera alla

en: Check config file permissions
sv: Kontrollera konfigurationsfilens behörigheter

en: Check for latest version
sv: Sök efter senaste version

en: Check privileges
sv: Kontrollera privilegier

en: Check privileges for database "%s".
sv: Kontrollera privilegier för databas "%s".

en: Check referential integrity:
sv: Kontrollera referensintegritet:

en: Check table
sv: Kontrollera tabell

en: Check tables having overhead
sv: Kontrollera tabeller med overhead

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
sv: Markera de kolumner som är överflödiga och klicka på ta bort. Annars klickar du på "Ingen överflödig kolumn"

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
sv: Markera kolumnerna som utgör en upprepande grupp. Om ingen sådan grupp, klickar du på "Inget upprepande grupp"

en: Checkpoint frequency
sv: Frekvens för kontrollpunkt

en: Checksum table
sv: Kontrollsumma tabell

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
sv: Välj "GeomFromText" i kolumnen "Funktion" och klistra in strängen i fältet "Värde".

en: Choose column to display
sv: Välj kolumn att visa

en: Choose column to display:
sv: Välj kolumn att visa:

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
sv: Välj vilken logg du vill att statistiken ska genereras från.

en: Choose how you want tabs to work.
sv: Välj hur du vill att flikar ska fungera.

en: Choose the default action when sending error reports.
sv: Välj standardhandling vid sändande av felrapporter.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
sv: Välj vilka detaljer som ska visas i databasstrukturen (tabellista).

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear fast filter
sv: Rensa snabbfilter

en: Clear series
sv: Rensa serie

en: Click
sv: Klicka

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
sv: Klicka på en datapunkt för att visa och eventuellt redigera dataraden.

en: Click on the bar to scroll to top of page
sv: Klicka på bommen för att förflytta dig till toppen av sidan

en: Click reset zoom button to come back to original state.
sv: Klicka på återställningsknappen för att komma tillbaka till ursprungsläget.

en: Click the drop-down arrow<br />to toggle column's visibility.
sv: Klicka på pilen<br />för att växla kolumnens synlighet.

en: Click to dismiss this notification
sv: Klicka för att ta bort detta meddelande

en: Click to mark/unmark.
sv: Klicka för att markera/avmarkera.

en: Click to sort results by this column.
sv: Klicka på sortera efter den här kolumnen.

en: Click to sort.
sv: Klicka för att sortera.

en: Click to toggle
sv: Klicka för att växla

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
sv: Klienter är oftast avslutade när de inte stängde kopplingen till MySQL ordentligt. Detta kan bero på nätverksproblem eller att koden inte stänger databashanteraren korrekt. Kontrollera ditt nätverk och kod.

en: Close
sv: Stäng

en: Closed
sv: Stängd

en: Coalesce
sv: Sammanfogning

en: Collapse
sv: Slå ihop

en: Collapse all
sv: Dölj alla

en: Collation
sv: Kollationering

[ctx: Collation]
en: Burmese
sv: Burmesisk

[ctx: Collation]
en: Chinese
sv: Kinesisk

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
sv: Klassisk latin

[ctx: Collation]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Collation:
sv: Kollationering:

en: Column
sv: Kolumn

en: Column %s has been dropped.
sv: Kolumnen %s har tagits bort.

en: Column information table
sv: Tabell för kolumninformation

en: Column maximum:
sv: Högsta kolumn:

en: Column minimum:
sv: Minsta kolumn:

en: Column names
sv: Kolumnnamn

en: Column names in first row
sv: Kolumnnamn på första raden

en: Column names:
sv: Kolumnnamn:

en: Column selector
sv: Kolumnväljaren

en: Column-specific privileges
sv: Kolumnspecifika privilegier

en: Column:
sv: Kolumn:

en: Columns
sv: Kolumn

en: Columns enclosed with
sv: Kolumner omges av

en: Columns enclosed with:
sv: Kolumner omges av:

en: Columns escaped with
sv: Specialtecken i fält föregås av

en: Columns escaped with:
sv: Specialtecken i fält föregås av:

en: Columns separated with:
sv: Kolumnerna avslutas med:

en: Columns terminated with
sv: Kolumner avslutas med

en: Command
sv: Kommando

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment out these two lines if you do not need them.
sv: Kommentera bort dessa två rader om du inte behöver dem.

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Commonly monitored
sv: Vanligtvis övervakade

en: Composite with:
sv: Omges av:

en: Compress connection
sv: Komprimera anslutning

en: Compress connection to MySQL server.
sv: Komprimera anslutning till MySQL-servern.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
sv: Komprimera gzip-exporter i farten utan att det behövs mycket minne; inaktivera funktionen om du får problem med skapade gzip-filer.

en: Compress on the fly
sv: Komprimera i farten

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
sv: Komprimerad export fungerar inte på grund av saknad funktion %s.

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
sv: Komprimerad import fungerar inte på grund av saknad funktion %s.

en: Compression
sv: Komprimering

en: Compression:
sv: Komprimering:

en: Config authentication
sv: Config-autentisering

en: Configurable menus
sv: Anpassningsbara menyer

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
sv: Konfiguration innehåller felaktiga data för vissa fält.

en: Configuration file
sv: Konfigurationsfil

en: Configuration has been saved.
sv: Konfigurationen har sparats.

en: Configuration of pmadb…
sv: Konfiguration av pmadb…

en: Configuration saved to file config/config.inc.php in phpMyAdmin top level directory, copy it to top level one and delete directory config to use it.
sv: Konfiguration sparad till filen config/config.inc.php i huvudkatalogen för phpMyAdmin, kopiera den till huvudnivån och radera katalogen config för att använda den.

en: Configuration saved.
sv: Konfigurationen sparad.

en: Configuration storage
sv: Konfigurationslagring

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
sv: Ställ in konfigurationslagring för phpMyAdmin för att få tillgång till ytterligare funktionalitet, se [doc@linked-tables]konfigurationslagring för phpMyAdmin[/doc] i dokumentationen.

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm DROP queries
sv: Bekräfta DROP-frågor

en: Confirm partial dependencies
sv: Bekräfta partiellt beroenden

en: Confirm transitive dependencies
sv: Bekräfta transitiva beroenden

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
sv: Uppkoppling för kontrollanvändare enligt din konfiguration misslyckades.

en: Connection:
sv: Anslutning:

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Connections / Processes
sv: Anslutningar / Processer

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
sv: Anslutningar avbryts vanligtvis när de inte kan auktoriseras. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/"> denna artikel</a> kan hjälpa dig att spåra källan.

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
sv: Överväg att öka {open_files_limit} och kontrollera felloggen vid omstart efter att ha ändrat {open_files_limit}.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
sv: Överväg att öka {query_cache_limit}.

en: Console
sv: Konsol

en: Constraint name
sv: Begränsningsnamn

en: Constraint properties
sv: Restriktionersvillkor

en: Constraints for dumped tables
sv: Restriktioner för dumpade tabeller

en: Constraints for table
sv: Restriktioner för tabell

en: Containing the word:
sv: Innehåller ordet:

en: Content of table @TABLE@
sv: Innehåll i tabell @TABLE@

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue insertion with %s rows
sv: Fortsätt inmatning med %s rader

en: Continued table caption
sv: Fortsatt tabellrubrik

en: Contribute
sv: Bidra

en: Control host
sv: Kontrollvärd

en: Control port
sv: Kontrollport

en: Control slave:
sv: Kontroll slav:

en: Control user
sv: Kontrollanvändare

en: Control user password
sv: Lösenord för kontrollanvändare

en: Convert to Kana
sv: Konvertera till Kana

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
sv: Konverterar Booleska värden till text (standardvärden 'T' och 'F'). Första valet står för SANT, det andra för FALSKT. Nollskilt värde=sant.

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
sv: Konverterar en (IPv4) Internet nätverksadress lagras som en BIGINT till en sträng i Internet standard decimalform.

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
sv: Konverterar en Internet nätverksadress (IPv4/IPv6) format till ett binärt

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
sv: Konverterar en Internet nätverksadress lagras som en binär sträng till en sträng i Internet standardformat (IPv4/IPv6).

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy column name.
sv: Kopiera kolumnnamn.

en: Copy database to
sv: Kopiera databasen till

en: Copy table to (database<b>.</b>table)
sv: Kopiera tabellen till (databas<b>.</b>tabell)

en: Copy table with prefix
sv: Kopiera tabell med prefix

en: Copy tables to
sv: Kopiera tabeller till

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Copying database
sv: Kopiera databas

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
sv: Det gick inte att lägga till %1$s eftersom de redan finns i centrala lista!

en: Could not add columns!
sv: Kunde inte lägga till kolumner!

en: Could not connect to the database server!
sv: Kunde inte ansluta till databasservern!

en: Could not import configuration
sv: Kan inte importera konfiguration

en: Could not load default configuration from: %1$s
sv: Kunde inte läsa in standardkonfiguration från: %1$s

en: Could not load export plugins, please check your installation!
sv: Kunde inte läsa in insticksprogram för export. Kontrollera din installation!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
sv: Kunde inte läsa in insticksprogram för import, kontrollera din installation!

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
sv: Kunde inte läsa in insticksprogram, kontrollera din installation!

en: Could not load the progress of the import.
sv: Kunde inte läsa av status på import.

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
sv: Kunde inte tolka OpenDocument-kalkylblad!

en: Could not remove columns!
sv: Kunde inte ta bort kolumner!

en: Could not save configuration
sv: Kunde inte spara konfigurationen

en: Could not save favorite table!
sv: Kunde inte spara favorittabell!

en: Could not save recent table!
sv: Kunde inte spara den senaste tabellen!

en: Could not save table UI preferences!
sv: Kunde inte spara gränssnittsinställningarna för tabellen!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
sv: Det gick inte att ta bort kolumn/er %1$s eftersom de inte finns i huvudförteckning kolumner!

en: Count
sv: Räkna

en: Create
sv: Skapa

en: Create PHP code
sv: Skapa PHP-kod

en: Create a new user account with the same privileges and …
sv: Skapa ett nytt användarkonto med samma privilegier och…

en: Create a page and save to it
sv: Skapa en sida och spara till den

en: Create a pma user and give access to these tables.
sv: Skapa en PMA användare och ge tillgång till dessa tabeller.

en: Create an index on &nbsp;%s&nbsp;columns
sv: Skapa ett index för &nbsp;%s&nbsp;kolumn(er)

en: Create bookmark
sv: Skapa bokmärke

en: Create composite index
sv: Skapa sammansatta index

en: Create database
sv: Skapa databas

en: Create database with same name and grant all privileges.
sv: Skapa databas med samma namn och tilldela alla privilegier.

[ctx: Create new column]
en: New
sv: Ny

[ctx: Create new database]
en: New
sv: Ny

[ctx: Create new event]
en: New
sv: Ny

[ctx: Create new function]
en: New
sv: Ny

[ctx: Create new index]
en: New
sv: Ny

[ctx: Create new procedure]
en: New
sv: Ny

[ctx: Create new table]
en: New
sv: Ny

[ctx: Create new trigger]
en: New
sv: Ny

[ctx: Create new user]
en: New
sv: Ny

[ctx: Create new view]
en: New
sv: Ny

en: Create single-column index
sv: Skapa index för singelkolumn

en: Create table
sv: Skapa tabell

en: Create the following table
sv: Skapa följande tabell

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
sv: Skapa nödvändiga tabeller med <code>%screate_tables.sql</code>.

en: Create version
sv: Skapa version

en: Create version %1$s
sv: Skapa version %1$s

en: Create version %1$s of %2$s
sv: Skapa version %1$s av %2$s

en: Create view
sv: Skapa vy

en: Created
sv: Skapad

en: Creation
sv: Skapande

en: Creation/Update/Check dates
sv: Skapad/Uppdaterad/Kontrollerad datum

en: Creation:
sv: Skapat:

en: Criteria:
sv: Kriterier:

en: Current amount of Questions: %s
sv: Nuvarande antal frågor: %s

en: Current query cache size: %s
sv: Nuvarande storlek på frågecache: %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
sv: Nuvarande markering innehåller ingen unik kolumn. Funktionerna rutnätsredigera, kryssruta, redigera, kopiera och radera kan orsaka oönskat resultat, %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
sv: Nuvarande markering innehåller ingen unik kolumn. Funktionerna rutnätsredigera, kryssruta, redigera, kopiera och radera är inte tillgängliga. %s

en: Current server:
sv: Aktuell Server:

en: Current settings
sv: Nuvarande inställningar

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
sv: Nuvarande värden är tmp_table_size: %s, max_heap_table_size:%s

en: Current version: %s
sv: Nuvarande version: %s

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
sv: Kör nu Git version %1$s fron grenen %2$s.

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom - display all possible options
sv: Anpassad - visa alla möjliga alternativ

en: Custom - display all possible options to configure
sv: Anpassad - visa alla tillgängliga konfigurationsalternativ

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
sv: Anpassad - som ovan, men utan valet snabb/anpassad

en: Customize appearance of the navigation panel.
sv: Anpassa navigationspanelens utseende.

en: Customize browse mode.
sv: Anpassa utforskningsläge.

en: Customize default common import options.
sv: Anpassa standardalternativ för import.

en: Customize default export options.
sv: Anpassa standardexportalternativ.

en: Customize default options
sv: Anpassa förvalda alternativ

en: Customize default options.
sv: Anpassa förvalda alternativ.

en: Customize edit mode.
sv: Anpassa redigeringsläge.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
sv: Anpassa länkar som visas i SQL-frågerutor.

en: Customize startup page.
sv: Anpassa startsidan.

en: Customize text input fields.
sv: Anpassa textfält.

en: Customize the navigation tree.
sv: Anpassa navigeringspanelen.

en: DROP columns %s from the table %s
sv: RADERA kolumner %s från tabellen %s

en: Data creation options
sv: Valmöjligheter vid skapande av data

en: Data definition statement
sv: Data definition redogörelse

en: Data dictionary
sv: Dataordlista

en: Data dump options
sv: Dumpningsalternativ för data

en: Data file grow size
sv: Växstorlek för datafil

en: Data files
sv: Datafiler

en: Data home directory
sv: Hemkatalog för data

en: Data length
sv: Datalängd

en: Data log threshold
sv: Gräns för datalogg

en: Data manipulation statement
sv: Data manipulation redogörelse

en: Data only
sv: Enbart data

en: Data point content
sv: Innehåll för datapunkt

en: Data pointer size
sv: Storlek för datapekare

en: Database
sv: Databas

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
sv: Databasen %1$s har kopierats till %2$s.

en: Database %1$s has been created.
sv: Databas %1$s har skapats.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
sv: Databasen %1$s har bytt namn till %2$s.

en: Database %s has been dropped.
sv: Databasen %s har tagits bort.

en: Database Log
sv: Databas-logg

en: Database client version:
sv: Databasens klientversion:

en: Database comment
sv: Databaskommentar

en: Database for user account
sv: Databas för användarkonto

en: Database level tabs
sv: Flikar på databasnivå

en: Database name
sv: Databasnamn

en: Database name template
sv: Mall för databasnamn

en: Database operations
sv: Databasoperationer

en: Database seems to be empty!
sv: Databasen verkar vara tom!

en: Database server
sv: Databas-server

en: Database structure
sv: Databasstruktur

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
sv: Databassystem eller äldre MySQL-server att maximera kompatibilitet av utdata med:

en: Database tree separator
sv: Avskiljare för databasträd

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
sv: Databas som används för relationer, bokmärken och PDF-funktioner. Se [doc@linked-tables]pmadb[/doc] för komplett information. Lämna tomt för inget stöd. Förslag: [kbd]phpmyadmin[/kbd].

en: Database-level tabs
sv: Flikar på databasnivå

en: Database-specific privileges
sv: Databasspecifika privilegier

en: Database:
sv: Databas:

en: Databases
sv: Databaser

en: Databases display options.
sv: Visningsalternativ för databaser.

en: Databases statistics
sv: Databas-statistik

en: Databases:
sv: Databaser:

en: Date
sv: Datum

en: Deactivate now
sv: Deaktivera nu

en: Deactivate tracking for %s
sv: Avaktivera spårning för %s

en: Debug SQL
sv: Debugga SQL

en: Dec
sv: dec

en: December
sv: december

en: Default
sv: Standardvärde

en: Default database tab
sv: Förvald databasflik

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
sv: Standardformat; observera att denna lista beror på plats (databas, tabell) och endast SQL är alltid tillgängligt.

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Default server
sv: Förvald server

en: Default server tab
sv: Förvald serverflik

en: Default sort order for tables with a primary key.
sv: Standardsorteringsordning för tabeller med en primär nyckel.

en: Default sorting order
sv: Förvald sorteringsordning

en: Default table tab
sv: Förvald tabellflik

en: Default theme %s not found!
sv: Standardtema %s hittades inte!

en: Default title
sv: Standardtitel

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
sv: Standardvärdet för främmande nyckelkontrollers kryssrutan för vissa sökningar.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
sv: Anger hur lång tid (i sekunder) som en inloggnings-cookie är giltig.

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
sv: Ange om den tidigare inloggningen ska återkallas eller inte vid [kbd]cookie[/kbd]-autentiseringsläge.

en: Definer
sv: Definierare

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
sv: Anger hur lång tid (i sekunder) som en inloggnings-cookie ska lagras i webbläsaren. Standardvärdet 0 innebär att den sparas endast under befintlig session, och kommer tas bort så snart webbläsaren stängs. Detta är rekommenderat för icke tillförlitliga miljöer.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
sv: Definierar lista med påståenden vilken auto-creation använder för nya versioner.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
sv: Anger den maximala storleken för inmatningsfält skapade för CHAR- och VARCHAR-kolumner.

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
sv: Definierar minsta antal objekt (tabeller, vyer, rutiner och händelser) för att visa en filterbox.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
sv: Definierar minsta storlek för inmatningsfält skapade för CHAR- och VARCHAR-kolumner.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
sv: Anger om SQL-frågor som genereras av phpMyAdmin ska visas.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
sv: Anger om typ-fält först bör visas i ändra/infoga-läge.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
sv: Anger om frågerutan ska stanna på skärmen efter att den skickats.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
sv: Anger vilken typ av redigeringskontroll som ska användas för CHAR- och VARCHAR-fält; [kbd]input[/kbd] - tillåter begränsning av inmatningens längd, [kbd]textarea[/kbd] - tillåter radbrytningar i kolumner.

en: Defragment table
sv: Defragmentera tabell

en: Del
sv: Ta bort

en: Del:
sv: Radera:

en: Delayed inserts
sv: Fördröjda infogningar

en: Delete
sv: Radera

en: Delete all cookies on logout
sv: Radera alla cookies vid utloggning

en: Delete bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Delete data or table
sv: Ta bort data eller tabell

en: Delete entry from tracking report?
sv: Ta bort data från spårningsrapport?

en: Delete page
sv: Radera sida

en: Delete pages
sv: Ta bort sidor

en: Delete the matches for the %s table?
sv: Ta bort resultat som matchar %s tabellen?

en: Delete the table (DROP)
sv: Ta bort tabellen (DROP)

en: Delete the view (DROP)
sv: Ta bort vyn (DROP)

en: Delete tracking
sv: Ta bort spårning

en: Delete tracking data for these tables?
sv: Ta bort uppföljningsdata för dessa tabeller?

en: Delete tracking data for these versions?
sv: Ta bort uppföljningsdata för dessa versioner?

en: Delete tracking data for this table?
sv: Ta bort spårning för denna tabell?

en: Delete tracking data for this version?
sv: Ta bort uppföljningsdata för denna version?

en: Delete tracking data row from report
sv: Ta bort spårning för denna rapport

en: Delete version
sv: Ta bort version

en: Deleting
sv: Raderar

en: Deleting %s
sv: Tar bort %s

en: Deleting tracking data
sv: Tar bort spårningsdata

en: Delimiter
sv: Avgränsare

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
sv: Beroende på den aktuella miljön kan prestandan öka genom att minska detta värde.

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Designer and PDF schema: table coordinates
sv: Design/PDF-schema: tabellkoordinater

en: Designer and creation of PDFs
sv: Designa och skapa PDF-filer

en: Detailed profile
sv: Detaljerad profil

en: Details
sv: Detaljer

en: Details…
sv: Detaljer…

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
sv: tmp_table_size och max_heap_table_size är olika

en: Differential
sv: Differentiell

en: Direct links
sv: Direkta länkar

en: Direction
sv: Riktning

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
sv: Katalogen [code]config[/code], som används av installationsskriptet, finns fortfarande i din phpMyAdmin-katalog. Det rekommenderas kraftigt att ta bort den när phpMyAdmin har konfigurerats. I annat fall kan din servers säkerhet hotas av obehöriga som laddar ner din konfiguration.

en: Directory on server where you can upload files for import.
sv: Katalog på servern där du kan ladda upp filer för import.

en: Directory where exports can be saved on server.
sv: Katalog där exporter kan sparas på servern.

en: Dirty pages
sv: Orena sidor

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable %s
sv: Inaktivera %s

en: Disable foreign key checks
sv: Inaktivera kontroller av främmande nycklar

en: Disable multi table maintenance
sv: Inaktivera underhåll av multipla tabeller

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
sv: Inaktivera några av de varningar som visas av phpMyAdmin.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
sv: Inaktivera standardvarningen som visas på sidan Struktur om kolumnnamn i en tabell är reserverade MySQL-ord.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
sv: Inaktivera standardvarningar som visas på struktursidan under databasdetaljer om någon av de nödvändiga tabellerna för konfigurationslagring för phpMyAdmin inte kunde hittas.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
sv: Stäng av varning om att Suhosin upptäcks.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
sv: Inaktivera standard varningen som visas på huvudsidan om värdet av PHP inställningen session.gc_maxlifetime är mindre än värdet för 'LoginCookieValidity'.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
sv: Inaktivera mängdoperationer för tabellunderhåll, som att optimera eller reparera de valda tabellerna i en databas.

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
sv: Inaktivera användning av INFORMATION_SCHEMA

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
sv: Tillåt ej redigering av BLOB- och BINARY-kolumner.

en: Display
sv: Visa

en: Display Features
sv: Visningsfunktionalitet

en: Display GIS Visualization
sv: Visa GIS-visualisering

en: Display MIME types
sv: Visa MIME-typer

en: Display as differential value
sv: Visa som skillnadsvärde

en: Display chart
sv: Visa diagram

en: Display column was successfully updated.
sv: Kolumnen har uppdaterats.

en: Display columns table
sv: Visa tabellkolumner

en: Display comments
sv: Visa kommentarer

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
sv: Visa kommentarer <i>(inkluderar info såsom exporttidsstämpel, PHP-version, och serverversion)</i>

en: Display foreign key relationships
sv: Visa relationer för främmande nycklar

[ctx: Display format]
en: Table
sv: Tabell

en: Display logo
sv: Visa logo

en: Display order:
sv: Visningsordning:

en: Display relational schema
sv: Visa relationsschema

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
sv: Visa val av server högst upp i navigationspanelen.

en: Display servers as a list
sv: Visa servrar som en lista

en: Display servers selection
sv: Visa serverval

en: Display the function fields in edit/insert mode.
sv: Visa funktionsfälten i ändra/infoga-läge.

en: Displaying Column Comments
sv: Visning av kolumnkommentarer

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
sv: Visar en TIME, TIMESTAMP, DATETIME eller numerisk unixtidsstämpel som ett formaterat datum. Det första alternativet är förskjutningen (i timmar) som kommer att läggas till tidsstämpeln (Standard: 0). Använd andra alternativet för att ange ett annat datum / tidsformat. Tredje alternativet avgör om du vill se lokalt datum eller UTC (använd strängarna "local" eller "UTC") för det. Enligt detta har datumformat olika värden - för "local" se dokumentationen för PHP:s strftime() och för "UTC" är det gjort med hjälp gmdate()-funktionen.

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
sv: Visar en klickbar tumnagelbild. Parametrarna är maximal bredd och höjd i pixlar. Bildens ursprungliga proportioner bibehålls.

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
sv: Visar en länk för att ladda ner binära data i kolumnen. Du kan använda det första alternativet för att ange filnamnet eller använda det andra alternativet som namnet på en kolumn som innehåller filnamn. Om du använder det andra alternativet, måste du ställa det första alternativet till den tomma strängen.

en: Displays a link to download this image.
sv: Visar en länk för att ladda ner denna bild.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
sv: Visar en länk; kolumnen innehåller filnamn. Det första alternativet är en URL prefix som "https://www.example.com/". Det andra alternativet är en titel för länken.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
sv: Visar del av en sträng. Första parametern är antalet tecken att hoppa över från början på strängen (standardvärde: 0). Andra parametern är antalet tecken som ska returneras (standardvärde: till slutet på strängen). Den tredje parametern är en sträng som läggs till i slutet och/eller början när trunkering utförs (standardvärde: "…").

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
sv: Visar en bild och en länk; kolumnen innehåller filnamn. Det första alternativet är ett URL-prefix som "https://www.example.com/". Det andra och tredje alternativet är bredden och höjden i pixlar.

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
sv: Visar hexadecimal representation av data. Valfri första parameter anger hur ofta mellanslag läggs till (standardvärde: 2 tecken).

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
sv: Visar innehållet i kolumnen som det är, utan att köra det genom htmlspecialchars(). Det innebär att fältet antas innehålla korrekt HTML-kod.

en: Distinct values
sv: Distinkta värden

en: Divided by %s
sv: Dividerat med %s

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
sv: Utför en "Query By Example" (jokertecken: "%")

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
sv: Utför en "Query By Example" (jokertecken: "%") för två olika kolumner

en: Do not abort on INSERT error
sv: Avbryt inte vid INSERT-fel

en: Do not change the password
sv: Ändra inte lösenordet

en: Do not import empty rows
sv: Importera inte tomma rader

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
sv: Använd inte <code>AUTO_INCREMENT</code> för nollvärden

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
sv: Använd inte AUTO_INCREMENT för nollvärden

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
sv: Observera att detta system ger rekommendationer baserat på enkla beräkningar och genom tumregler som inte nödvändigtvis gäller för ditt system.

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
sv: Har du en grupp med kolumner som kombinerade ger en befintlig kolumn? Till exempel om du har förnamn/efternamn/full_name, så är full_namn överflödigt.

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
sv: Har du en grupp av två eller flera kolumner som är närbesläktade och alla upprepar samma attribut? Till exempel kan en tabell som innehåller data om böcker ha kolumner som book_id, author1, Författare2, author3 och så vidare som bildar en upprepande grupp. I detta fall skapas en ny tabell (book_id, författare).

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
sv: Har du någon kolumn som kan delas upp i mer än en kolumn? Till exempel: adress kan delas in i gata, stad, land och postnummer.

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
sv: Vill du verkligen släppa valda partitionen/partitionerna? Detta tar också bort uppgifterna om den valda partitionen/partitionerna!

en: Do you really want to RESET SLAVE?
sv: Vill du verkligen att återställa sekundär partion ?

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
sv: Vill du verkligen att TRUNKERA den valda partitionen/partitionerna?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort sökningen "%s"?

en: Do you really want to delete the selected items?
sv: Vill du verkligen ta bort de markerade objekten?

en: Do you really want to delete this bookmark?
sv: Vill du verkligen ta bort detta bokmärke?

en: Do you really want to delete this central column?
sv: Vill du verkligen ta bort denna centrala kolumn?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort användargruppen "%s"?

en: Do you really want to execute "%s"?
sv: Vill du verkligen köra "%s"?

en: Do you really want to execute the following query?
sv: Vill du verkligen exekvera följande fråga?

en: Do you really want to remove partitioning?
sv: Vill du verkligen ta bort partitionering?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
sv: Vill du verkligen radera markerade användare?

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
sv: Vill du se alla rader? För en stor tabell kan detta krasch webbläsaren.

en: Do you want to copy encryption key?
sv: Vill du kopiera krypteringsnyckeln?

en: Do you want to import remaining settings?
sv: Vill du importera återstående inställningar?

en: Do you want to save the changes to the current page?
sv: Vill du spara ändringarna i den aktuella sidan?

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
sv: Dokumentation och ytterligare information finns på %sPrimeBase XT Home Page%s.

en: Donate
sv: Donera

en: Done
sv: Klart

en: Done dragging (rearranging) charts
sv: Klar med ändring (omdisponering) av diagram

en: Double click
sv: Dubbelklicka

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
sv: Dubbel storlek på textområdet för LONGTEXT-kolumner.

en: Double-click to copy column name.
sv: Dubbelklicka för att kopiera kolumnnamn.

en: Download
sv: Ladda ner

en: Drag to reorder
sv: Dra om du vill ändra ordning

en: Drag to reorder.
sv: Dra för att ändra ordning.

en: Drop
sv: Radera

en: Drop files here
sv: Släpp filer här

en: Drop the database (DROP)
sv: Tag bort databasen (DROP)

en: Drop the databases that have the same names as the users.
sv: Ta bort databaserna med samma namn som användarna.

en: Dropping Foreign key.
sv: Radera en främmande nyckel.

en: Dropping Primary Key/Index
sv: Tar bort Primär Nyckel/Index

en: Dropping column
sv: Tar bort kolumn

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
sv: Dumpa TIMESTAMP-kolumner i UTC <i>(gör TIMESTAMP-kolumner som ska dumpas och laddas mellan servrar i olika tidszoner)</i>

en: Dump all rows
sv: Ta bort alla rader

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
sv: Dumpa binära kolumner i hexadecimal notation <i>(t.ex. "abc" blir 0x616263)</i>

en: Dump has been saved to file %s.
sv: Dump har sparats till filen %s.

en: Dump some row(s)
sv: Skippa några rader

en: Dump table
sv: Dumpa tabell

en: Dumping data
sv: Dumpning data

en: Dumping data for table
sv: Dumpning av Data i tabell

en: During current session
sv: Under aktuell session

en: ESRI Shape File
sv: ESRI Shape-fil

en: Each point represents a data row.
sv: Varje punkt representerar en dataserie.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit ENUM/SET values
sv: Redigera värden på ENUM/SET

en: Edit event
sv: Redigera händelse

en: Edit index
sv: Redigera register

en: Edit mode
sv: Redigeringsläge

en: Edit next row
sv: Ändra nästa rad

en: Edit privileges
sv: Redigera behörigheter

en: Edit privileges:
sv: Redigera behörigheter:

en: Edit routine
sv: Redigera rutin

en: Edit server
sv: Konfigurera server

en: Edit settings for %s
sv: Redigera inställningar för %s

en: Edit structure by following the "Structure" link.
sv: Redigera strukturen genom att följa länken "Struktur".

en: Edit trigger
sv: Redigera trigger

en: Edit user group
sv: Redigera användargrupp

en: Edit user group: '%s'
sv: Redigera användargrupp: '%s'

en: Edit view
sv: Redigera vy

en: Edit/Insert
sv: Redigera / Infoga

en: Effective
sv: Effektiv

en: EiB
sv: EB

en: Empty
sv: Töm

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
sv: Tomt lösenord för phpMyAdmin-kontrollanvändare vid användning av konfigurationslagring för phpMyAdmin!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
sv: Tom phpMyAdmin-kontrollanvändare vid användning av konfigurationslagring för phpMyAdmin!

en: Empty session data
sv: Tom sessionsdata

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
sv: Tom URL för signon vid användning av [kbd]signon[/kbd]-autentisering!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
sv: Tomt sessionsnamn för signon vid användning av [kbd]signon[/kbd]-autentisering!

en: Empty the table (TRUNCATE)
sv: Töm tabellen (TRUNCATE)

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
sv: Tomt användarnamn vid användning av [kbd]config[/kbd]-autentisering!

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable %s
sv: Aktivera %s

en: Enable CodeMirror
sv: Aktivera CodeMirror

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
sv: Aktivera SSL för anslutning till MySQL-servern.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
sv: Aktivera ZIP-komprimering för import- och exportoperationer.

en: Enable Zero Configuration mode
sv: Aktivera "Zero Configuration" läge

en: Enable Zero Configuration mode which lets you setup phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
sv: Aktivera "Zero Configuration" läge som låter dig installera phpMyAdmin konfigurationlagringstabeller automatiskt.

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
sv: Aktivera avancerade funktioner i konfigurationsfilen (<code>config.inc.php</code>), till exempel genom att starta från <code>config.sample.inc.php</code>.

en: Enable autocomplete for table and column names
sv: Aktivera "auto-fyll" för tabell-och kolumnnamn

en: Enable bzip2 compression for import operations.
sv: Aktivera bzip2-komprimering av importoperationer.

en: Enable charts dragging
sv: Aktivera diagram

en: Enable foreign key checks
sv: Inaktivera kontroll av främmande nycklar

en: Enable gzip compression for import and export operations.
sv: Aktivera gzip-komprimering för import- och exportoperationer.

en: Enable highlighting
sv: Aktivera framhävning

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
sv: Aktivera om du vill ha DB-baserad frågehistorik (kräver phpMyAdmin konfigurationslagring). Om inakiverad, så används JS-rutiner för att visa frågehistorik (förloras när fönstret stängs).

en: Enable linter
sv: Aktivera filtrering

en: Enable navigation tree expansion
sv: Aktivera trädexpansion i navigationspanelen

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
sv: Aktivera långsam frågeloggning genom att sätta {log_slow_queries} till "ON". Detta kommer att förbättra vid  felsökning av dålig prestanda frågor.

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
sv: Aktivera långsam frågeloggning genom att sätta {slow_query_log} till "ON". Detta kommer att underlätta felsökning av frågor med dålig prestanda.

en: Enable statistics
sv: Aktivera Statistik

en: Enable the Developer tab in settings
sv: Aktivera fliken Utvecklare i inställningar

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
sv: Aktivera trådad cache genom att sätta {thread_cache_size} > 0.

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
sv: Aktivera {concurrent_insert} genom att sätta det till 1

en: Enabled
sv: Aktiverat

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
sv: Aktivera kontroll efter senaste version på phpMyAdmins hemsida.

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
sv: Att aktivera "general_log" kan öka belastningen på servern med 5-15%. Var också medveten om att generera statistik från loggarna är en belastningsintensiv uppgift, så det är klokt att välja en kort tidsperiod samt att inaktivera "general_log" och tömma tabellen när övervakningen inte behövs längre.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
sv: Om detta aktiveras tillåts att en sida som ligger på en annan domän anropar phpMyAdmin i en ram, vilket är ett potentiellt [strong]säkerhetshål[/strong] som tillåter XSS-angrepp (cross-frame scripting).

en: Enclose export in a transaction
sv: Bifoga export i en transaktion

en: Enclose table and column names with backquotes
sv: Använd citattecken runt tabell- och fältnamn

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
sv: Bifoga tabell-och kolumnnamn med backquote (`) <i>(Skyddar kolumn- och tabellnamn skapade med specialtecken eller nyckelord)</i>

en: Encoding Conversion:
sv: Omkodning:

en: Encryption key
sv: Krypteringsnyckel

en: End of line
sv: Radslut

[ctx: End of recurring event]
en: End
sv: Slut

en: End of step
sv: Delslut

en: Engines
sv: Motorer

en: Enter each value in a separate field.
sv: Mata in varje värde i separat fält.

en: Enter executes queries in console
sv: Ange sökningar i konsolen

en: Enter server connection parameters.
sv: Ange parametrar för anslutning till server.

en: Enter your private key for your domain reCaptcha service.
sv: Ange din privata nyckel för din domäns reCaptcha-tjänst.

en: Enter your public key for your domain reCaptcha service.
sv: Ange din publika nyckel till reCaptcha-tjänsten för din domän.

en: Entered captcha is wrong, try again!
sv: Angivet captcha är fel, försök igen!

en: Error
sv: Fel

en: Error code: %s
sv: Felkod: %s

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
sv: Fel vid skapande av främmande nyckel för %1$s (kontrollera datatyper)

en: Error in ZIP archive:
sv: Fel i ZIP-arkiv:

en: Error in processing request
sv: Fel i processbegäran

en: Error in processing request:
sv: Fel i processbegäran:

en: Error in processing!
sv: Fel i behandlingen!

en: Error in reading file: The file '%s' does not exist or is not readable!
sv: Fel vid läsning av fil: Filen '%s' finns inte eller är inte läsbar!

en: Error management:
sv: Felhantering:

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
sv: Fel vid flytt av uppladdad fil, se [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].

en: Error resetting replication.
sv: Fel vid återställning av replikering.

en: Error starting replication.
sv: Fel vid start av replikering.

en: Error stopping replication.
sv: Fel vid stoppande av replikering.

en: Error text: %s
sv: Felmeddelande: %s

en: Error while creating PDF:
sv: Fel vid skapande av PDF:

en: Error while loading the search.
sv: Fel då sökningen lästes in.

en: Error while moving uploaded file.
sv: Fel vid flytt av uppladdad fil.

en: Error.
sv: Fel.

en: Error: Missing index on column(s).
sv: Fel: Saknade index på kolumn/erna.

en: Error: Relational features are disabled!
sv: Fel: Relationella funktioner är inaktiverade!

en: Error: Token mismatch
sv: Fel: Token matchningsfel

en: Especially on a system with a lot of writes to InnoDB tables you should set {innodb_log_file_size} to 25%% of {innodb_buffer_pool_size}. However the bigger this value, the longer the recovery time will be when database crashes, so this value should not be set much higher than 256 MiB. Please note however that you cannot simply change the value of this variable. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
sv: Speciellt i ett system med många skrivningar till InnoDB-tabeller bör du sätta {innodb_log_file_size} till 25%%, av {innodb_buffer_pool_size}. Däremot, ju större detta värde är, desto längre återhämtningstid om databasen kraschar, så detta värde bör inte sättas mycket högre än 256 Mb. Observera, du kan inte bara ändra värdet på denna variabel. Du måste stänga av servern, ta bort loggfilerna för InnoDB, sätta in nytt värde i my.cnf, starta servern och sedan kontrollera felloggar om allt gick bra. Se också <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">detta blogg-inlägg</a>

en: Event
sv: Händelse

en: Event %1$s has been created.
sv: Händelsen %1$s har skapats.

en: Event %1$s has been modified.
sv: Händelsen %1$s har ändrats.

en: Event name
sv: Händelsenamn

en: Event scheduler status
sv: Status för händelsehanteraren

en: Event type
sv: Händelsetyp

en: Events
sv: Händelser

en: Events:
sv: Händelser:

en: Excel edition
sv: Excel-version

en: Excel edition:
sv: Excel-version:

en: Except
sv: Förutom

en: Execute
sv: Utför

en: Execute at
sv: Utför vid

en: Execute every
sv: Utför varje

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift + Enter. To make this permanent, view settings.
sv: Köra sökningar med RETUR och Infoga ny rad med SKIFT+RETUR. Visa inställningar för att göra detta permanent.

en: Execute routine
sv: Utför rutin

en: Execute this query again?
sv: Köra den här frågan igen?

en: Execution order
sv: Körningsordningen

en: Execution results of routine %s
sv: Exekveringsresultat av rutin %s

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
sv: Befintlig konfigurationsfil (%s) är inte läsbar.

en: Existing settings will be overwritten!
sv: Befintliga inställningar kommer skrivas över!

en: Existing templates:
sv: Befintliga mallar:

en: Exit fullscreen
sv: Avsluta helskärmsläge

en: Expand
sv: Expandera

en: Expand/Collapse
sv: Expandera/Vik ihop

en: Explain
sv: Förklara

en: Explain SQL
sv: Förklara SQL-kod

en: Explain output
sv: Förklara utdata

en: Export
sv: Exportera

en: Export as %s
sv: Exportera som %s

en: Export as separate files
sv: Exportera som separata filer

en: Export contents
sv: Exportera innehåll

en: Export databases as separate files
sv: Exportera databaser som separata filer

en: Export defaults
sv: Exportera standardvärden

en: Export metadata
sv: Exportera metadata

en: Export method
sv: Exportmetod

en: Export method:
sv: Exportmetod:

en: Export of event %s
sv: Exportera händelse %s

en: Export of routine %s
sv: Exportera rutin %s

en: Export of trigger %s
sv: Exportera trigger %s

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
sv: Exportera relaterade metadata från sparade inställningar i phpMyAdmin

en: Export relational schema
sv: Exportera relationsschema

en: Export schema
sv: Exportera schema

en: Export table headers
sv: Exportera tabellhuvuden

en: Export table names
sv: Exportera tabellnamn

en: Export tables as separate files
sv: Exportera tabeller som separata filer

en: Export templates table
sv: Exportera tabellmallar

en: Export templates:
sv: Exportera mallar:

en: Export time in UTC
sv: Exportera tid i UTC

en: Export type
sv: Export-typ

en: Export views as tables
sv: Exportera vyer som tabeller

en: Exporting databases from the current server
sv: Exportera databaser från den aktuella servern

en: Exporting rows from "%s" table
sv: Exportera rader från tabellen "%s"

en: Exporting tables from "%s" database
sv: Exportera tabeller från databasen "%s"

en: Expression
sv: Uttryck

en: Extra parameters for iconv
sv: Extra parameterar för iconv

en: Extremely weak
sv: Extremt svag

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed attempts
sv: Misslyckade försök

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
sv: Misslyckades skapa diagrammets rutnät med den importerade konfigurationen. Återställer till ursprunglig konfiguration…

en: Failed calculating value for rule '%s'.
sv: Det gick inte att beräkna värdet för regeln '%s'.

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
sv: Det gick inte att evaluera förutsättningen för regeln '%s'.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
sv: Misslyckades med formateringen av strängen för regel '%s'.

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
sv: Parsning av config-filen misslyckades. Det verkar inte vara giltig JSON-kod.

en: Failed running test for rule '%s'.
sv: Lyckades inte köra test för regeln '%s'.

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
sv: Misslyckades med att rensa gränssnittsinställningar för tabell (se $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Failed to get real row count.
sv: Det gick inte att få riktiga radantal.

en: Failed to read configuration file!
sv: Kunde inte läsa konfigurationsfilen!

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
sv: Kunde inte byta namn på tabell %1$s till %2$s!

en: Failed to set configured collation connection!
sv: Kunde inte applicera den konfigurerade sorteringsanslutningen!

en: Failed to write file to disk.
sv: Misslyckades att skriva fil till disk.

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
sv: Oåterkalleligt fel: Navigering kan endast nås via AJAX

en: Favorite List is full!
sv: Favoritlistan är full!

en: Favorite tables
sv: Favorittabeller

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Favorites table
sv: Favorittabeller

en: Features
sv: Funktioner

en: Feb
sv: feb

en: February
sv: februari

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
sv: Färre än 1000 frågor har körts mot denna server. Rekommendationerna kanske inte är korrekta.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
sv: Filen %s finns redan på servern, ändra filnamnet eller kontrollera ersättningsalternativet.

en: File could not be read!
sv: Filen kunde inte läsas!

en: File is a symbolic link
sv: Filen är en symbolisk länk

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
sv: Filen kan vara komprimerad (%s) eller okomprimerad.

en: File name template:
sv: Filnamnsmall:

en: File to import:
sv: Fil att importera:

en: File upload stopped by extension.
sv: Filuppladdning stoppades av tillägg.

en: File uploads are not allowed on this server.
sv: Uppladdning är inte tillåten på denna server.

en: File was not an uploaded file.
sv: Filen var inte en uppladdad fil.

en: Files
sv: Filer

en: Filter
sv: Filtrera

en: Filter by category…
sv: Filtrera efter kategori …

en: Filter queries by word/regexp:
sv: Filtrera frågor med ord/regexp:

en: Filter rows
sv: Filtrera rader

en: Filters
sv: Filter

en: Find and replace
sv: Sök och ersätt

en: Find and replace - preview
sv: Sök och ersätt - förhandsgranskning

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
sv: Rätta till sökningen innan du kör den. Kräver att "CodeMirror" aktiveras.

en: Find partial dependencies
sv: Hitta partiellt beroenden

en: Find transitive dependencies
sv: Hitta transitiva beroenden

en: Find:
sv: Hitta:

[ctx: First page]
en: Begin
sv: Starta

en: First step of normalization (1NF)
sv: Första steg av normalisering (1NF)

en: Flush (close) all tables
sv: Flusha (stäng) alla tabeller

en: Flush query cache
sv: Rensa frågecache

en: Flush the table (FLUSH)
sv: Rensa tabellen (flush)

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
sv: Följande inställningar kommer appliceras globalt och återställs till standardvärdet när servern startas om:

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
sv: För standardvärden, ange endast ett enstaka värde, utan bakåtstreck eller citattecken, enligt formatet: a

en: For display Options
sv: Visningsalternativ

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
sv: För varje kolumn nedan, Välj <b>minimal uppsättning</b> kolumner bland de givna värden som kombinerade är tillräckliga för att fastställa totalvärdet för kolumnen.

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br />Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
sv: För varje kolumn nedan, Välj <b>minimal uppsättning</b> kolumner av givna värden vilka kombinerade ihop är tillräckliga för att fastställa värdet i kolumn. <br /> Obs: om kolumn inte har transitiva beroende behöver du inte välja något.

en: Foreign key checks
sv: Kontroll av sekundärnyckel

en: Foreign key constraint
sv: Begränsning av främmande nyckel

en: Foreign key constraint %s has been dropped
sv: Sekundärnyckelbegränsning %s har tagits bort

en: Foreign key constraints
sv: Begränsningar av främmande nyckel

en: Foreign key dropdown order
sv: Ordning i främmande nyckel-listruta

en: Foreign key limit
sv: Begränsning för främmande nyckel

en: Format of imported file
sv: Format på importerad fil

en: Format-specific options:
sv: Format-specifika alternativ:

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
sv: Formaterar text som en JSON-fråga med syntaxmarkering.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
sv: Formaterar text som en SQL-fråga med syntaxmarkering.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
sv: Formaterar text som en XML-fråga med syntaxmarkering.

en: Formatting SQL…
sv: Formatering SQL…

en: Free memory
sv: Ledigt minne

en: Free pages
sv: Fria sidor

en: Free swap
sv: Ledigt växlingsutrymme

en: Fri
sv: Fre

en: Friday
sv: Fredag

en: From
sv: Från

en: From general log
sv: Från allmän logg

en: From slow log
sv: Från långsam logg

en: Full stop
sv: Full stopp

en: Full texts
sv: Kompletta texter

en: Function
sv: Funktion

en: Function to use when dumping data:
sv: Funktion att använda när data dumpas:

en: Functions
sv: Funktioner

en: Functions:
sv: Funktioner:

en: GLOBALS overwrite attempt
sv: Överskrivningsförsök av GLOBALS

en: GZip output buffering
sv: GZip Utmatningsbuffer

en: Garbage threshold
sv: Gräns för skräp

en: Garbled Data
sv: Förvanskade data

en: General
sv: Allmänt

en: General relation features
sv: Allmänna relationsfunktionaliteter

en: General settings
sv: Generella inställningar

en: Generate
sv: Generera

en: Generate password
sv: Skapa lösenord

en: Generate password:
sv: Skapa lösenord:

en: Generation Time:
sv: Tid vid skapande:

en: Geometry
sv: Geometri

en: Geometry %d:
sv: Geometri %d:

en: Get auto-saved query
sv: Få auto-sparad fråga

en: Get more themes!
sv: Hämta fler teman!

en: Get support
sv: Support

en: GiB
sv: GB

en: Git information missing!
sv: Git-information saknas!

en: Git revision:
sv: Git version:

en: Gives access to the complete list of databases.
sv: Ger tillgång till den fullständiga databaslistan.

en: Global privileges
sv: Globala privilegier

en: Go
sv: Kör

en: Go back to previous page
sv: Gå tillbaka till föregående sida

en: Go back to this page
sv: Gå tillbaka till denna sida

en: Go to database: %s
sv: Gå till databas: %s

en: Go to link:
sv: Gå till länk:

en: Go to table: %s
sv: Gå till tabell: %s

en: Go to view: %s
sv: Gå till vy: %s

en: Good
sv: Bra

en: Got invalid version string from server
sv: Ogiltig versionssträng från servern

en: Grant
sv: Bevilja

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
sv: Bevilja alla privilegier till namn med jokertecken (username\_%).

en: Grid editing: save all edited cells at once
sv: Rutnäts-redigering: spara alla redigerade celler omedelbart

en: Grid editing: trigger action
sv: Rutnäts-redigering: utlösningsåtgärd

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
sv: Grupperar objekt i navigationsträdet (bestäms av avskiljaren definierad i databas- & tabell-flikarna).

en: Group items in the tree
sv: Gruppera objekt i trädet

en: Group name:
sv: Gruppnamn:

en: Group queries
sv: Grupp sökfrågor

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
sv: Gruppfrågor, ignorera variabeldata i WHERE-klausuler

en: Groups:
sv: Grupper:

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
sv: Namn på HTTP Basic Auth Realm att visa när man gör HTTP Auth.

en: HTTP authentication
sv: HTTP-autentisering

en: Handler
sv: Hanterare

en: Has no effect in this MySQL version.
sv: Har ingen effekt i denna version av MySQL.

en: Have a primary key
sv: Har en primär nyckel

en: Help
sv: Hjälp

en: Hidden navigation items table
sv: Tabell för dolda navigationsobjekt

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide arguments
sv: Dölja argument

en: Hide browser transformation
sv: Dölj webbläsarens transformation

en: Hide databases
sv: Dölj databaser

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
sv: Dölj databaser som matchar reguljärt uttryck (PCRE).

en: Hide find and replace criteria
sv: Dölj sök och ersätt kriterierna

en: Hide panel
sv: Dölj Panel

en: Hide partial dependencies list
sv: Dölj partiella beroende-listan

en: Hide query box
sv: Göm sök-rutan

en: Hide search criteria
sv: Dölj sökkriterier

en: Hide search results
sv: Dölj sökresultat

en: Hide table structure actions
sv: Dölj åtgärder för tabellstruktur

en: Hide trace
sv: Dölja spår

en: Hide/Show all
sv: Dölj/Visa alla

en: Hide/show navigation items
sv: Visa/dölj navigationsobjekt

en: Highlight pointer
sv: Markera pekaren

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
sv: Markera raden som indikeras av muspekaren.

en: Highlight selected rows.
sv: Markera valda rader.

en: Highlight server under the mouse cursor.
sv: Markera server under muspekaren.

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
sv: Tips: Följ anvisningar noga för att få rätt normalisering

en: History
sv: Historik

en: Home
sv: Hem

en: Host
sv: Värd

en: Host authorization order
sv: Host auktorisation för

en: Host authorization rules
sv: Behörighetsregler för host

en: Host name
sv: Värdnamn

en: Host name:
sv: Värdnamn:

en: Host:
sv: Värd:

en: Hostname where MySQL server is running.
sv: Värdnamn där MySQL-servern körs.

en: Hour
sv: Timmar

en: Hovering over a point will show its label.
sv: Hovring över en punkt kommer visa dess etikett.

en: How many queries are kept in history.
sv: Antal frågor som sparas i historiken.

en: How many rows can be inserted at one time.
sv: Hur många rader som kan infogas på en gång.

en: How many temporary files mysqld has created.
sv: Antalet temporära filer som mysqld har skapat.

en: How to display the menu tabs
sv: Hur att visa menyflikarna

en: How to display various action links
sv: Hur man visar olika åtgärdslänkar

en: How to use
sv: Hur du använder

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
sv: Dock blev inga data bearbetade i senaste körningen. Detta betyder vanligtvis att phpMyAdmin inte kan slutföra denna import såvida du inte ökar PHP:s tidsbegränsningar.

en: Icons
sv: Ikoner

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
sv: Om TRUE raderas cookies för alla servrar vid utloggning; när satt till FALSE sker utloggning endast för aktuell server. Satt till FALSE gör det lätt att glömma att logga ut från andra servrar när du är ansluten till flera servrar.

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
sv: Om aktiverat fortsätter phpMyAdmin att utföra fleruttrycksfrågor även om en av frågorna misslyckades.

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
sv: Om aktiverat kan användare ange valfri MySQL-server i inloggningsformulär för cookie-autentisering.

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
sv: Om det inte är möjligt att göra kolumnkombinationer till primärnyckel

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
sv: Om uppgifterna i varje rad i filen är inte i samma ordning som i databasen, lista motsvarande kolumnnamn här. Kolumnnamn måste vara åtskilda med kommatecken och inte inneslutna i citattecken.

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
sv: Om den temporära filen som används för snabbt skapande av MyISAM-index skulle vara större än att använda nyckelcachen vars storlek specificeras här, så föredras metoden med nyckelcachen.

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
sv: Om detta värde är större än 1 skapas MyISAM-tabellindex parallellt (varje index i sin egen tråd) under reparationen vid sorteringsprocess.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
sv: Om du använder [kbd]cookie[/kbd] -autentisering och %sLogin cookie store%s inte är 0, måste %sLogin cookie validity%s sättas till ett värde mindre eller lika med den.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
sv: Om du inte kompilerade från källkod, så kanske du använder ett paket som modifierats av en distribution. MySQL-handboken är endast exakt för officiella MySQL-binärer, inte någon distributions paket (t.ex. RedHat, Debian/Ubuntu etc).

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
sv: Skicka en buggrapport manuellt om du upplever några problem.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
sv: Om du medvetet ändrat någondera: Servern använder det lägre värdet av dem för att bestämma den maximala storleken på in-memory tabeller. Så om du vill öka iminnets tabellgräns kommer du behöva öka andra värdet också.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore All
sv: Ignorera alla

en: Ignore all databases; Replicate:
sv: Ignorera alla databaser; Replikera:

en: Ignore errors
sv: Ignorera fel

en: Ignore multiple statement errors
sv: Ignorera fel i fleruttrycksfrågor

en: Ignoring unsupported language code.
sv: Ignorera kod från icke-supportrade språk.

en: Image preview here
sv: Förhandsgranskning

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
sv: Bild belastar uppladdningsfunktion. Alternativen är bredden och höjden på miniatyren i pixlar. Standard 100X100.

en: Immediate table locks %%
sv: Omedelbar tabellåsning %%

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
sv: Omedelbara tabellåsningar %s%%, detta värde bör vara över 95%%

en: Import
sv: Importera

en: Import / export
sv: Importera / exportera

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
sv: Importera valutor ($5,00 till 5,00)

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
sv: Importera valutor <i>(t.ex. $5.00 blir 5.00)</i>

en: Import defaults
sv: Importera standardvärden

en: Import from browser's storage
sv: Importera från webbläsaren

en: Import from file
sv: Importera från fil

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
sv[0]: Importen har slutförts korrekt, %d förfrågan genomförd.
sv[1]: Importen har slutförts korrekt, %d förfrågningar genomförda.

en: Import monitor configuration
sv: Importera monitorkonfigurationen

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
sv: Importera procenttal med riktiga decimaler (12,00% till .12)

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
sv: Importera procenttal som vanliga decimaltal <i>(t.ex. 12.00% blir .12)</i>

en: Import status
sv: Importstatus

en: Importing into the current server
sv: Importera till den aktuella servern

en: Importing into the database "%s"
sv: Importera till databasen "%s "

en: Importing into the table "%s"
sv: Importera till tabellen "%s"

en: Improve table structure (Normalization):
sv: Förbättra tabellstrukturen (normalisering):

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
sv: För ändra den ursprungliga tabellen %1$s' till andra normalformen måste vi skapa följande tabeller:

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
sv: För att ändra den ursprungliga tabellen %1$s' till tredje normalformen måste vi skapa följande tabeller:

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
sv: I navigeringspanelen, ersätter databasen trädet med en väljare

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
sv: Inkludera en tidsstämpel på när databaser skapades, senast uppdaterade, och senast kontrollerade

en: Include table caption
sv: Inkludera tabellbeskrivning

en: Includes all privileges except GRANT.
sv: Inkluderar alla privilegier förutom GRANT.

en: Incomplete params
sv: Ofullständig parametrar

en: Incorrect IP address: %s
sv: Felaktig IP-adress: %s

en: Incorrect value!
sv: Felaktigt värde!

en: Incorrect value:
sv: Felaktigt värde:

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
sv: Öka {max_connections} eller minska {wait_timeout} så att anslutningar som inte stänger databashanterare blir dödade tidigare. Se till att koden stänger databashanteraren ordentligt.

en: Increase {thread_cache_size}.
sv: Öka {thread_cache_size}.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>
sv: Att öka {max_heap_table_size} och {tmp_table_size} kan hjälpa. Men vissa temporära tabeller skrivs alltid till disk, oberoende av vilka värden dessa variabler har. För att eliminera dessa måste du skriva om dina frågor för att undvika dessa villkor (Inom en temporär tabell: Förekomst av en BLOB- eller TEXT-kolumn eller förekomsten av en kolumn större än 512 byte) som nämns i <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/internal-temporary-tables.html">MySQL-dokumentationen</a>

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
sv: Att öka {max_heap_table_size:} och {tmp_table_size:} kan hjälpa. Men vissa temporära tabeller skrivs alltid till disk, oberoende av värdet på dessa variabler. För att eliminera dessa måste du skriva om dina frågor för att undvika dessa villkor (Inom en temporär tabell: Förekomst av en BLOB- eller TEXT-kolumn eller förekomsten av en kolumn större än 512 byte) som nämns i början av en artikel av Pythian group: <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">

en: Index %s has been dropped.
sv: Index %s har tagits bort.

en: Index cache size
sv: Cachestorlek för index

en: Index choice:
sv: Index val:

en: Index length
sv: Index längd

en: Index name:
sv: Indexnamn:

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
sv: Index som läses från minnet: %s%%, detta värde bör vara över 95%%

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
sv: Index sökningar i genomsnitt: %s detta värde bör vara mindre än 1 per timme

en: Index type:
sv: Indextyp:

en: Indexes
sv: Index

en: Indexes for dumped tables
sv: Index för dumpade tabeller

en: Indexes for table
sv: Index för tabell

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
sv: Anger att du har gjort ändringar på denna sida; du uppmanas att bekräfta bortdöende från förändringar

en: Initial state for sliders
sv: Utgångsläge för reglagen

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
sv: Redigera infogade

en: Inner ring
sv: Inre ringen

en: Inner ring %d:
sv: Inre ring %d:

en: InnoDB Status
sv: InnoDB-status

en: InnoDB buffer pool size
sv: InnoDB bufferpoolstorlek

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
sv: InnoDB är vanligtvis ett bättre val för tabellmotorer.

en: InnoDB log size
sv: InnoDB loggstorlek

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
sv: Ange proxy som [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. I följande exempel anges att phpMyAdmin bör lita på ett HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For)-huvud som kommer från proxyservern 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].

en: Input transformation
sv: Transformation av indata

en: Input transformation options
sv: Inmatningsalternativ

en: Ins
sv: Infoga

en: Ins:
sv: Infoga:

en: Insecure connection
sv: Osäker anslutning

en: Insert
sv: Lägg till

en: Insert another new row
sv: Lägg till ytterligare en ny rad

en: Insert as new row
sv: Lägg till som ny rad

en: Insert as new row and ignore errors
sv: Infoga som ny rad och ignorera fel

en: Inserted row id: %1$d
sv: Infogade rad-id: %1$d

en: Inside column:
sv: Inuti kolumnen:

en: Inside tables:
sv: Inuti tabeller:

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
sv: Istället för <code>INSERT</code>-kommandon, använd:

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: Instructions/Setup
sv: Instruktioner/Setup

en: Insufficient space to save the file %s.
sv: Otillräckligt utrymme för att spara filen %s.

en: Internal relation
sv: Intern relation

en: Invalid authentication method set in configuration:
sv: Ogiltig metod för verifiering angiven i konfiguration:

en: Invalid authentication type!
sv: Ogiltig autentiseringstyp!

en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
sv: Ogiltigt klassnamn "%1$s", använder standard "Node"

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
sv: Ogiltig kolumn (%s)! Se till att kolumnernas namn är rättstavade, åtskilda med kommatecken och inte omges av citattecken.

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
sv: Ogiltigt antal kolumner i CSV-indata på rad %d.

en: Invalid database:
sv: Ogiltig databas:

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
sv: Ogiltig riktning "%s" angiven för parameter.

en: Invalid format of CSV input on line %d.
sv: Ogiltigt format i CSV-indata på rad %d.

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br />%s.
sv: Ogiltigt format på mediawiki-data på rad:<br />%s.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
sv: Ogiltig parameter för CSV-import: %s

en: Invalid routine type: "%s"
sv: Ogiltig rutintyp: "%s"

en: Invalid rule declaration on line %1$s, expected line %2$s of previous rule.
sv: Ogiltig regeldeklaration på rad %1$s, förväntad rad %2$s av den tidigare regeln.

en: Invalid rule declaration on line %s.
sv: Ogiltig regeldeklaration på rad %s.

en: Invalid server index: %s
sv: Ogiltigt serverindex: %s

en: Invalid table name
sv: Ogiltigt tabellnamn

en: Invalid table name:
sv: Ogiltigt tabellnamn:

en: Is InnoDB disabled?
sv: Är InnoDB inaktiverad?

en: Is a foreign key.
sv: Är en främmande nyckel.

en: Is deterministic
sv: Är deterministisk

en: Issue
sv: Problem

en: It appears your database uses views;
sv: Det verkar som om databasen använder följande vyer;

en: It appears your table uses triggers;
sv: Det verkar dom om tabellen använder följande utlösare;

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
sv: Det rekommenderas att sätta {long_query_time} till ett lägre värde, beroende på din miljö. Ett värde på 1-5 sekunder är lämpligt.

en: It is usually sufficient to set {innodb_log_file_size} to 25%% of the size of {innodb_buffer_pool_size}. A very big {innodb_log_file_size} slows down the recovery time after a database crash considerably. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">this Article</a>. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
sv: Det är vanligen tillräckligt att ställa in {innodb_log_file_size5M} till 25 %% av storleken på {innodb_buffer_pool_size16M}. En mycket stor {innodb_log_file_size5M} saktar ner tiden för återhämtning efter en databas krasch avsevärt. Se även <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/"> denna artikel</a>. Du behöver stänga servern, ta bort loggfiler InnoDB, ange det nya värdet i my.cnf, starta servern och kontrollera felloggar om allt gick bra. Se även <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html"> denna bloggpost</a>

en: Jan
sv: jan

en: January
sv: januari

en: Javascript must be enabled past this point!
sv: Javascript måste vara aktiverat efter detta!

en: Joins
sv: Kopplingar

en: Jul
sv: jul

en: July
sv: juli

en: Jump to Log table
sv: Gå till tabellogg

en: Jun
sv: jun

en: June
sv: juni

en: Justification
sv: Motivering

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
sv: Nyckelbuffert är inte initialiserad. Inga MyISAM-index kommer cachas.

en: Key cache
sv: Nyckelcache

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
sv: Misslyckad nyckelcache beräknas som andelen fysiska läsningar jämfört med läsbegäran (beräknat värde)

en: Key is too short, it should have at least 32 characters.
sv: Nyckeln är för kort, den måste ha minst 32 tecken.

en: Key should contain letters, numbers [em]and[/em] special characters.
sv: Nyckeln ska innehålla bokstäver, siffror [em]och[/em] specialtecken.

en: Keyname
sv: Nyckelnamn

en: KiB
sv: kB

en: Kill
sv: Döda

en: Label
sv: Etikett

en: Label column
sv: Etikett kolumn

en: Label key
sv: Märk nyckel

en: Label key:
sv: Märk nyckeln:

en: Label:
sv: Etikett:

en: Landscape
sv: Landskap

en: Language
sv: Språk

en: Last check
sv: Senaste kontroll

en: Last check:
sv: Senaste kontroll:

[ctx: Last page]
en: End
sv: Slut

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Last update:
sv: Senaste uppdatering:

en: Last version
sv: Senaste versionen

en: Latched pages
sv: Låsta sidor

en: Leave blank for defaults.
sv: Lämna blankt för standardvärden.

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
sv: Lämna tom för inga favorittabeller över sessioner, förslag: [kbd] pma__favorite [/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
sv: Lämna tomt för att stänga av "ihållande" nyligen använda tabeller över sessioner, förslag: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
sv: Lämna tomt för att stänga av "ihållande" tabellers användargränssnittspreferenser som sparas över sessioner, förslag: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
sv: Lämna blankt för att stänga av stöd för PDF-schema, förslag: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
sv: Lämna tomt för avstängt stöd för PDF-schema, förslag: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
sv: Lämna tomt för inget stöd vid QBE-sökningar, förslag: [kbd] pma__savedsearches [/kbd].

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
sv: Lämna blankt för att stänga av stöd för SQL-frågehistorik, förslag: [kbd]pma__history[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
sv: Lämna tomt för avstängt stöd för SQL-frågespårning, förslag: [kbd]pma__tracking[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
sv: Lämna tomt för att stänga av [doc@bookmarks@]bokmärken[/doc], förslag: [kbd]pma_bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
sv: Lämna tomt för avstängt stöd för [doc@relations@]relationslänkar[/doc], förslag: [kbd]pma__relation[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
sv: Lämn tom för inget huvudkolumnstöd, förslag: [kbd] pma__central_columns [/kbd].

en: Leave blank for no column comments/mime types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
sv: Lämna tomt för att stänga av kolumnkommentarer/mime-typer, förslag: [kbd]pma__column_info[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
sv: Lämna tom för inget stöd vid vapenexport, förslag: [kbd] pma__export_templates [/kbd].

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
sv: Lämna tomt för att stänga av lagring av användarpreferenser i databasen, förslag: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: Leave blank if not used.
sv: Lämna tomt om den inte används.

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
sv: Lämna tomt för att stänga av funktionen att dölja och visa navigationsobjekt, förslag: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].

en: Leave empty if not using config auth.
sv: Lämna tomt om inte config auth används.

en: Left
sv: Vänster

en: Length/Values
sv: Längd/Värden

en: Less than 80%% of the query cache is being utilized.
sv: Mindre än 80%% av frågecachen utnyttjas.

en: Let every user access this bookmark
sv: Låt alla användare få tillgång till detta bokmärke

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
sv: Låt servern köra under en längre tid tills den har utfört en större mängd frågor.

en: License
sv: Licens

en: Limit column characters
sv: Begränsa antalet tecken i kolumn

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
sv: Begränsar antalet tabellpreferenser som lagras i databasen, de äldsta posterna tas bort automatiskt.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
sv: Begränsar antalet kommandon, vilka ändrar någon tabell eller databas, som användaren kan utföra per timme.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
sv: Begränsar antalet nya förbindelser användaren kan öppna per timme.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
sv: Begränsar antalet frågor användaren kan skicka till servern per timme.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
sv: Begränsar antalet samtidiga förbindelser som användaren kan ha.

en: Lines terminated with
sv: Rader avslutas med

en: Lines terminated with:
sv: Rader avslutas med:

en: Linestring %d:
sv: Linjesträng %d:

en: Link not found!
sv: Länken hittades inte!

en: Link with main panel
sv: Länka med huvudpanelen

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
sv: Länk med huvudpanelen genom att markera den aktuella databasen eller tabellen.

en: Links to
sv: Länkar till

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
sv: Sökningen överstiger maximal längd, tillägg avstängda.

en: List of available transformations and their options
sv: Lista över tillgängliga omvandlingar och deras alternativ

en: List of changes
sv: Lista över ändringar

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
sv: Lista med betrodda proxies för IP allow/deny

en: Loading logs
sv: Läser in loggar

en: Loading…
sv: Laddar…

en: Local
sv: Lokal

en: Local monitor configuration incompatible!
sv: Lokal övervakningskonfiguration ej kompatibel!

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
sv: Logga SQL-sökningar och genomförandetid, för senare visning i konsolen

en: Log analysed, but no data found in this time span.
sv: Logg analyserad, men inget data hittades under denna tidsperiod.

en: Log buffer size
sv: Bufferstorlek för logg

en: Log cache size
sv: Cachestorlek för logg

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
sv: Loggdata laddad. Frågor utförda under denna tidsperiod:

en: Log file count
sv: Antal loggfiler

en: Log file threshold
sv: Gräns för loggfil

en: Log in
sv: Logga in

en: Log name
sv: Loggnamn

en: Log out
sv: Logga ut

en: Log statistics
sv: Logga statistik

en: Log table filter options
sv: Filteralternativ för loggtabell

en: Login Information
sv: Inloggningsinformation

en: Login cookie store
sv: Lagringsplats för inloggnings-cookie

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
sv: Login-cookie lagras kortare tid än giltighetstiden som är konfigurerad i phpMyAdmin, på grund av detta kommer dina inloggningsuppgifter upphöra att gälla tidigare än konfigurerats i phpMyAdmin.

en: Login cookie validity
sv: Giltighet för inloggnings-cookie

en: Login cookie validity warning
sv: Varning angående inloggnings-cookies giltighet

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
sv: Inloggning utan lösenord är inte tillåtet enligt konfiguration (se AllowNoPassword)

en: Logo link URL
sv: Länkadress för logo

en: Logo link target
sv: Mål för logo-länk

en: Logout URL
sv: URL för utloggning

en: Long query time
sv: Läng söktid

en: MIME TYPES FOR TABLE
sv: MIME-TYPER FÖR TABELL

en: MIME type
sv: MIME-typ

en: Main panel
sv: Huvudpanel

en: Make all columns atomic
sv: Göra alla kolumner encelliga

en: Make consistent with central list
sv: Gör enhetlig med huvudlista

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
sv: Säkerställ att du har unikt server-id i din konfigurationsfil (my.cnf). Om inte, lägg till följande rad i [mysqld]-sektionen:

en: Manage your settings
sv: Hantera dina inställningar

en: Managing Central list of columns
sv: Hantera huvudförteckning över kolumner

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
sv: Många temporära tabeller skrivs till disken istället för att lagras i minnet.

en: Mar
sv: mars

en: March
sv: mars

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
sv: Markera använda tabeller och gör det möjligt att visa databaser med låsta tabeller.

en: Master configuration
sv: Master-konfiguration

en: Master connection:
sv: Huvudanslutning:

en: Master replication
sv: Master-replikering

en: Master server changed successfully to %s.
sv: Huvudservern har ändrats till %s.

en: Master status
sv: Master-status

en: Matched rows:
sv: Matchande rader:

en: Max %% MyISAM key buffer ever used
sv: Max %% MyISAM-nyckelbuffert som någonsin använts

en: Max InnoDB log size
sv: Maximal loggstorlek för innoDB

en: Max. concurrent connections
sv: Max antal samtidiga förbindelser

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
sv: Max_used_connections är %s%% av max_connections. Det bör vara mindre än 80%%

en: Maximal length of created query
sv: Maximal längd på skapad fråga

en: Maximal number of table preferences to store
sv: Maximalt antal tabellinställningar att spara

en: Maximum databases
sv: Maximalt antal databaser

en: Maximum displayed SQL length
sv: Maximal visad SQL-längd

en: Maximum execution time
sv: Maximal exekveringstid

en: Maximum items in branch
sv: Maximalt antal objekt i gren

en: Maximum items on first level
sv: Maximalt antal objekt på första nivån

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
sv: Maximalt antal tecken som visas i icke-numeriska kolumner i bläddringsvyn.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
sv: Maximalt antal tecken som används när en SQL-fråga visas.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
sv: Maximalt antal databaser som visas i databaslistan.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
sv: Maximalt antal favorittabeller, ange 0 för att inaktivera.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
sv: Maximalt antal nyligen använda tabeller, ange 0 för att inaktivera.

en: Maximum number of rows to display
sv: Maximalt antal rader att visa

en: Maximum number of tables displayed in table list.
sv: Maximalt antal tabeller som visas i tabellista.

en: Maximum rows to plot
sv: Maximalt antal rader att visa

en: Maximum size for input field
sv: Maximal storlek för inmatningsfält

en: Maximum size for temporary files on index creation
sv: Maximal storlek för temporära filer vid skapande av index

en: Maximum size for temporary sort files
sv: Maximal storlek för temporära sorteringsfiler

en: Maximum table tree depth
sv: Max djup i tabellträd

en: Maximum tables
sv: Maximalt antal tabeller

en: Maximum value:
sv: Högsta värdet:

en: May
sv: maj

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
sv: Kan vara ungefärliga. Klicka på numret för att få exakt siffra. Se [doc@faq3-11] FAQ 3.11 [/doc].

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
sv: Kan vara ungefärligt. Se [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: MediaWiki Table
sv: MediaWiki-tabell

en: Memory limit
sv: Minnesgräns

en: Merge with current configuration
sv: Slå samman med nuvarande konfiguration

en: MiB
sv: Mb

en: Minimum number of databases to display the database filter box
sv: Minsta antal databaser för att visa filterboxen för databaser

en: Minimum number of items to display the filter box
sv: Minsta antal objekt för att visa filterboxen

en: Minimum size for input field
sv: Minsta storlek för inmatningsfält

en: Minimum value:
sv: Minsta värde:

en: Minor Version
sv: Minor version

en: Minute
sv: Minuter

en: Missing a temporary folder.
sv: Saknar en temporär katalog.

en: Missing data for %s
sv: Saknar data för %s

en: Missing information to delete the search.
sv: Saknar information för att ta bort sökningen.

en: Missing information to load the search.
sv: Saknar information för att läsa in sökningen.

en: Missing information to save the bookmarked search.
sv: Saknar information för att spara den bokmärkta sökningen.

en: Missing parameter:
sv: Saknade parametrar:

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
sv: Saknade phpMyAdmin konfiguration lagringstabeller

en: Missing value in the form!
sv: Värde saknas i formuläret!

en: Mo
sv: Må

en: Modifications have been saved
sv: Ändringarna har sparats

en: Modify:
sv: Ändra:

en: Mon
sv: Mån

en: Monday
sv: Måndag

en: Monitor
sv: Övervaka

en: Monitor Instructions
sv: Övervaka instruktioner

en: Monitor refresh failed
sv: Uppdateringen av övervakningen misslyckades

en: More
sv: Mera

en: More settings
sv: Fler inställningar

en: Move Menu
sv: Flytta meny

en: Move column
sv: Flytta kolumn

en: Move columns
sv: Flytta kolumner

en: Move repeating groups
sv: Flytta upprepande grupper

en: Move table to (database<b>.</b>table)
sv: Flytta tabellen till (databas<b>.</b>tabell)

en: Move the columns by dragging them up and down.
sv: Flytta kolumner genom att dra dem uppåt och nedåt.

en: MyISAM concurrent inserts
sv: MyISAM parallella infogningar

en: MyISAM key buffer (index cache) %% used is low.
sv: MyISAM key buffer (index cache) %% använt, är lågt.

en: MyISAM key buffer size
sv: Nyckelbuffertstorlek för MyISAM

en: MySQL Architecture
sv: MySQL-arkitektur

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
sv: MySQL Spatial Extension stöder inte ESRI-typen "%s".

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
sv: MySQL accepterar ytterligare värden som inte går att välja med skjutreglaget; tryck in de värdena manuellt om du önskar

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
sv: MySQL är inte kompilerad som ett 64-bitars paket.

en: MySQL reserved word warning
sv: Varning för reserverat MySQL-ord

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
sv: MySQL returnerade ett tomt resultat (dvs inga rader).

en: MySQL said:
sv: MySQL sa:

en: NO
sv: NEJ

en: Name
sv: Namn

en: Name (Ascending)
sv: Namn (stigande)

en: Name (Descending)
sv: Namn (fallande)

en: Native MySQL authentication
sv: MySQL-autentisering

en: Natural order
sv: Naturlig ordning

en: Navigation panel
sv: Navigationspanel

en: Navigation panel settings
sv: Inställningar för navigationspanel

en: Navigation tree
sv: Navigationsträd

en: Needed for the replication slaves.
sv: Nödvändigt för replikeringsslavar.

en: Network traffic since startup: %s
sv: Nätverkstrafik sedan start: %s

en: Never send error reports
sv: Skicka aldrig felrapporter

en: New bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: New column name
sv: Nytt kolumnnamn

en: New database name
sv: Nytt Databasnamn

en: New name
sv: Nytt namn

en: New page
sv: Ny sida

en: New page name
sv: Nytt sidnamn

en: New server
sv: Ny server

en: New table name
sv: Nytt tabellnamn

en: New template:
sv: Ny mall:

en: Next autoindex
sv: Nästa autoindex

[ctx: Next month]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: Next page]
en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No Password
sv: Inget lösenord

en: No Privileges
sv: Inga privilegier

en: No SQL query was set to fetch data.
sv: Ingen SQL-fråga var inställd på att hämta data.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
sv: Inga transitiva beroenden möjliga, eftersom tabellen inte har någon icke primära nyckelkolumner

en: No activity within %s seconds; please log in again.
sv: Ingen aktivitet inom %s sekunder; vänligen logga in igen.

en: No auto-saved query
sv: Ingen auto-sparad fråga

en: No bookmarks
sv: Inga bokmärken

en: No change
sv: Ingen förändring

en: No column selected.
sv: Ingen kolumn vald.

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
sv: Inga kolumner i huvud listan. Kontrollera att huvudlistan för databasen %s har kolumner som inte finns i den aktuella tabellen.

en: No data
sv: Inget data

en: No data found
sv: Inga data hittades

en: No data to display
sv: Ingen data att visa

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
sv: Inga data att importera mottogs. Antingen angavs inget filnamn eller så översteg filens storlek den maximalt tillåtna storleken i din PHP-konfiguration. Se [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].

en: No databases
sv: Inga databaser

en: No databases selected.
sv: Inga databaser markerade.

en: No dependencies selected!
sv: Inga beroenden valda!

en: No files available on server for import!
sv: Inga filer tillgängliga för import på servern!

en: No files found inside ZIP archive!
sv: Inga filer hittades i ZIP-arkivet!

en: No index defined!
sv: Inga index är definierade!

en: No index parts defined!
sv: Inga delar av index är definierade!

en: No newer stable version is available
sv: Ingen nyare stabil version finns tillgänglig

en: No numeric columns present in the table to plot.
sv: Det finns inga numeriska kolumner att plotta i tabellen.

en: No parameters found!
sv: Inga parametrar funna!

en: No partial dependencies found!
sv: Inga partiella beroenden hittade!

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
sv: Inga delvisa beroenden möjliga eftersom ingen icke-primära kolumnen finns eftersom primärnyckeln (%1$s) består av alla kolumner i tabellen.

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
sv: Ingen partiell beroenden möjligt eftersom primärnyckel (%1$s) bara har en kolumn.

en: No partial dependencies selected!
sv: Inga partiella beroenden valda!

en: No preview available.
sv: Ingen förhandsgranskning tillgänglig.

en: No privileges.
sv: Inga privilegier.

en: No redundant column
sv: Ingen överflödig kolumn

en: No repeating group
sv: Ingen upprepande grupp

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
sv: Ingen rutin är exporterbar. Nödvändiga privilegier kan saknas.

en: No row selected.
sv: Ingen rad vald.

en: No such column
sv: Ingen sådan kolumn

en: No tables found in database.
sv: Inga tabeller funna i databasen.

en: No tables selected.
sv: Inga tabeller markerade.

en: No user found.
sv: Ingen användare hittades.

en: No users selected for deleting!
sv: Inga användare valda för borttagning!

en: No users were found belonging to this user group.
sv: Inga användare tillhörde denna användargrupp.

en: No valid image path for theme %s found!
sv: Ingen giltig sökväg för tema %s hittades!

en: No versions selected.
sv: Ingen version vald.

en: None
sv: Inget

[ctx: None encoding conversion]
en: None
sv: Inget

[ctx: None for default]
en: None
sv: Inget

[ctx: None privileges]
en: None
sv: Inget

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
sv: Normalt sker skrivningar till InnoDB-bufferten i bakgrunden. Dock om det behövs läsas eller skapas en sida och inga rena sidor finns tillgängliga, så är det nödvändigt att vänta på att sidor rensas först. Denna räknare räknar fall med dessa väntanden. Om buffertstorleken var riktigt satt ska detta värde vara litet.

en: Not a non-negative number!
sv: Inte ett icke-negativt tal!

en: Not a positive number!
sv: Inte ett positivt tal!

en: Not a valid port number!
sv: Inte ett giltigt portnummer!

en: Not enough privilege to view query statistics.
sv: Inte tillräcklig behörighet för att visa fråge-statistik.

en: Not enough privilege to view server status.
sv: Inte tillräckliga privilegier för att visa serverstatus.

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
sv: Inte tillräckliga privilegier för att visa servervariabler och inställningar. %s

en: Not enough privilege to view status variables.
sv: Inte tillräckliga privilegier för att visa status-variabler.

en: Not enough privilege to view the advisor.
sv: Inte tillräckliga privilegier för att visa vägledning.

en: Not enough privilege to view users.
sv: Inte tillräckligt privilegier för att visa användare.

en: Not replicated
sv: Inte replikerad

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
sv: Anm: Att aktivera återställning av  databas-statistik här kan orsaka tung trafik mellan webbservern och MySQL-servern.

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
sv: Anm: Att aktivera databas-statistik här kan orsaka tung trafik mellan webbservern och MySQL-servern.

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
sv: Obs: Om filen innehåller multipla tabeller, kommer de förenas till en.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
sv: Obs: privilegienamn i MySQL uttrycks på engelska.

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
sv: Anm: Genom att sätta dessa alternativ till 0 (noll) tas begränsningarna bort.

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
sv: Obs: Du försöker redigera behörigheter för den användare som du är inloggad som.

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
sv: Obs: a, b-> d f innebär värden i kolumner a och b tillsammans kan bestämma värdena i kolumn d och f.

en: Nov
sv: nov

en: November
sv: november

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
sv: Nu, lägg till följande rader i slutet av [mysqld]-sektionen i din my.cnf och starta om MySQL-servern efteråt.

en: Nowhere
sv: Ingenstans

en: Null
sv: nolläge

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
sv: Antal kolumner för CHAR/VARCHAR textfält.

en: Number of inserted rows
sv: Antal infogade rader

en: Number of queries to skip from start.
sv: Antal förfrågningar att hoppa från start.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
sv: Antal rader som visas vid visning av resultat. Om resultatet innehåller fler rader, visas länkar för "Föregående" och "Nästa".

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
sv: Antal rader för CHAR/VARCHAR textfält.

en: Number of rows per page
sv: Antal rader per sida

en: Number of rows:
sv: Antal rader:

en: Number of tables:
sv: Antal tabeller:

en: Object creation options
sv: Alternativ för skapande av objekt

en: Object creation options (all are recommended)
sv: Alternativ vid skapande av objekt (alla rekommenderas)

en: Oct
sv: okt

en: October
sv: oktober

en: Official Homepage
sv: officiella hemsida

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
sv: På en upptagen server kan byte-räknare spåra ur, så statistiken som rapporteras av MySQL-servern kan vara fel.

en: On completion preserve
sv: Vid avslut, bevara

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <b>is</b> configured as master.
sv: När du startat om MySQL-servern, klicka på Kör-knappen. Därefter bör du se ett meddelande som informerar dig om att denna server <b>är</b> konfigurerad som master.

en: One or more errors have occurred while processing your request:
sv: Ett eller flera fel har inträffat under hanteringen av din begäran:

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
sv: Enda Infoga, uppdatera, ta bort och ersätta SQL-körningar som innehåller transaktionella tabeller kan rullas tillbaka.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
sv: Endast kolumner med index visas. Du kan definiera ett index nedan.

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
sv: Hämta endast SELECT-, INSERT-, UPDATE- och DELETE-kommandon

en: Only show keys
sv: Visa endast nycklar

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
sv: Endast entabells-UPDATE och DELETE-körningar simuleras.

en: Only slaves started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
sv: Endast slavar startade med valet --report-host=host_name syns i denna lista.

en: Open
sv: Öppen

en: Open new phpMyAdmin window
sv: Öppna nytt phpMyAdmin-fönster

en: Open page
sv: Öppen sida

en: Open the linked page in the main window ([kbd]main[/kbd]) or in a new one ([kbd]new[/kbd]).
sv: Öppna den länkade sidan i huvudfönstret ([kbd]main[/kbd]) eller i ett nytt ([kbd]new[/kbd]).

en: OpenDocument Spreadsheet
sv: OpenDocument-kalkylblad

en: OpenDocument Text
sv: OpenDocument-text

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
sv: Andelen öppnade filer: %s detta värde bör vara mindre än 5 per timme

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
sv: Andel öppna tabeller: %s, detta värde bör vara mindre än 10 per timme

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
sv: Öppna tabeller kräver disk I/O som är dyrt. Att öka {table_open_cache} kan lösa detta.

en: Operations
sv: Operationer

en: Operator
sv: Aktör

en: Optimize
sv: Optimera

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
sv: Optimera frågor och/eller använd InnoDB för att minska låsningsväntan.

en: Optimize table
sv: Optimera tabell

en: Options
sv: Alternativ

en: Or
sv: Eller

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
sv: Eller alternativt gå till "Drift" fliken i någon databas till sätta den upp där.

en: Or:
sv: Eller:

en: Order
sv: Ordning

en: Order by:
sv: Sorteringsordning:

en: Order of the tables
sv: Tabellordning

en: Order:
sv: Sorteringsordning:

en: Orientation
sv: Orientering

en: Original length
sv: Ursprunglig längd

en: Original position
sv: Ursprunglig position

en: Original string
sv: Ursprunglig sträng

en: Other
sv: Annan

en: Other core settings
sv: Andra grundinställningar

en: Other options:
sv: Andra alternativ:

en: Outer ring
sv: Yttre ring

en: Outer ring:
sv: Yttre ring:

en: Output
sv: Utdata

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
sv: Utformat 'pretty-tryckt JSON' (Använd läsbar formatering)

en: Output:
sv: Utdata:

en: Overhead
sv: Outnyttjat

en: Overview
sv: Översikt

en: Overwrite existing file(s)
sv: Skriv över befintlig(a) fil(er)

en: PARTITION definition:
sv: Partitionsdefinition:

en: PDF export page
sv: PDF-export sida

en: PDF schema: pages table
sv: PDF-schema: Tabell för sidor

en: PHP Version:
sv: PHP-version:

en: PHP extension:
sv: PHP-tillägg:

en: PHP version:
sv: PHP-version:

en: Packed
sv: Packad

en: Page name
sv: Sidnamn

en: Page number:
sv: Sida nummer:

en: Page titles
sv: Sidtitlar

en: Page to delete
sv: Radera sida

en: Page to open
sv: Sida att öppna

en: Page-related settings
sv: Sida-relaterade inställningar

en: Pages containing data
sv: Sidor innehållande data

en: Pages to be flushed
sv: Sidor att rensa

en: Paper size
sv: Pappersstorlek

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Partial import:
sv: Partiell import:

en: Partial import: allow interrupt
sv: Partiell import: tillåt avbrott

en: Partial import: skip queries
sv: Partiell import: hoppa över frågor

en: Partial texts
sv: Förkortade texter

en: Partition maintenance
sv: Underhåll av partition

en: Partitioned by:
sv: Partitionerade av:

en: Partitions
sv: Partitioner

en: Password
sv: Lösenord

en: Password Hashing Method
sv: Hashning av lösenord

en: Password Hashing:
sv: Hashning av lösenord:

en: Password for config auth
sv: Lösenord för config auth

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Pause monitor
sv: Pausa övervakning

en: Pending log file writes.
sv: Väntande skrivningar till loggfil.

en: Percentage of MyISAM key buffer used
sv: Andelen använd MyISAM key buffer

en: Percentage of aborted clients
sv: Andelen avslutade klienter

en: Percentage of aborted connections
sv: Andelen avbrutna anslutningar

en: Percentage of index reads from memory
sv: Andelen index som läses från minnet

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
sv: Andel fysiska skrivningar jämfört med läsbegäran (beräknat värde)

en: Percentage of slow queries
sv: Andel långsamma frågor

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
sv: Andelen av sorteringar som medför temporära tabeller

en: Percentage of temp tables on disk
sv: Andel temporära tabeller på disken

en: Percentage of used connections
sv: Andel använda anslutningar

en: Percentage of used key cache (calculated value)
sv: Andel av använd nyckelcache (beräknat värde)

en: Percentage of used open files limit
sv: Procentandel av gränsen för använda öppna filer

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
sv: Percona dokumentation finns på <a href="https://www.percona.com/software/documentation/"> https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: Permanent query history
sv: Permanent frågehistorik

en: Persistent connections
sv: Bestående anslutningar

en: Persistent favorite tables
sv: Beständiga, använda tabeller

en: Persistent recently used tables
sv: Beständiga, nyligen använda tabeller

en: Persistent tables' UI preferences
sv: Bestående tabeller för inställningar av användargränssnittet

en: PiB
sv: PB

en: Pick
sv: Välj

en: Pick from Central Columns
sv: Välj från huvudkolumn

en: Pin text
sv: Fäst texter

en: Please add at least one variable to the series!
sv: Lägg till minst en variabel till serien!

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
sv: Vänligen svara på följande frågan/frågorna noggrant för att få en korrekt normalisering.

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
sv: Vänligen vänta, filen laddas upp. Detaljer om denna uppladdning är inte tillgängliga.

en: Please check privileges of directory containing database.
sv: Kontrollera privilegierna för katalogen som innehåller databasen.

en: Please create web server writable folder [em]config[/em] in phpMyAdmin top level directory as described in [doc@setup_script]documentation[/doc]. Otherwise you will be only able to download or display it.
sv: Skapa en skrivbar katalog [em]config[/em] för webbservern i phpMyAdmin:s huvudkatalog som beskrivs i [doc@setup_script]documentationen[/doc]. Annars kommer du enbart kunna hämta eller visa den.

en: Please enter a valid HEX input
sv: Skriv in en giltig Hexadecimalt värde

en: Please enter a valid URL
sv: Skriv in en giltig webbadress (URL)

en: Please enter a valid credit card number
sv: Skriv in ett giltigt kreditkortsnummer

en: Please enter a valid date
sv: Ange ett giltigt datum

en: Please enter a valid date ( ISO )
sv: Ange ett giltigt datum (ISO)

en: Please enter a valid date or time
sv: Ange ett giltigt datum eller tid

en: Please enter a valid email address
sv: Ange en giltig e-postadress

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
sv: Ange en giltig hexadecimal sträng. Giltiga tecken är 0-9, A-F.

en: Please enter a valid length!
sv: Var vänlig ange en giltig längd!

en: Please enter a valid number
sv: Var vänlig ange ett giltigt nummer

en: Please enter a valid number!
sv: Var vänlig ange ett giltigt nummer!

en: Please enter a valid page name
sv: Vänligen ange ett giltigt sidnamn

en: Please enter a value between {0} and {1}
sv: Ange ett värde mellan {0} och {1}

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
sv: Ange ett värde som är {0} eller {1} tecken långt

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
sv: Ange ett värde större än eller lika med {0}

en: Please enter a value less than or equal to {0}
sv: Ange ett värde som är mindre än eller lika med {0}

en: Please enter at least {0} characters
sv: Ange minst {0} tecken

en: Please enter no more than {0} characters
sv: Ange inte mer än {0} tecken

en: Please enter only digits
sv: Ange endast siffror

en: Please enter the same value again
sv: Skriv in samma värde igen

en: Please fix this field
sv: Var vänlig och rätta detta fält

en: Please look at the bottom of this window.
sv: Titta längst ned i fönstret.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
sv: Observera att aktivering av detta har ingen inverkan på [kbd]config[/kbd]-autentisering eftersom lösenordet är hårdkodat i konfigurationsfilen; detta begränsar inte möjligheten att utföra samma kommando direkt.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
sv: Observera att phpMyAdmin endast är ett användargränssnitt och dess funktioner inte begränsar MySQL.

en: Please note:
sv: Vänligen notera:

en: Please provide a name for this bookmarked search.
sv: Ange ett namn för denna bokmärkta sökning.

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
sv: Se dokumentation om hur du uppdaterar tabellen column_info.

en: Please select a page to continue
sv: Välj en sida för att fortsätta

en: Please select column(s) for the index.
sv: Välj kolumner för indexet.

en: Please select databases:
sv: Välj databaser:

en: Please select the file you want to import.
sv: Välj den fil du vill importera.

en: Please select the primary key or a unique key!
sv: Välj den primära nyckeln eller en unik nyckel!

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Point
sv: Punkt

en: Point %d
sv: Punkt %d

en: Point:
sv: Punkt:

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
sv: Port som MySQL-servern lyssnar på, lämna blankt för standardport.

en: Portrait
sv: Porträtt

en: Possible performance issues
sv: Möjliga prestandaproblem

en: Prefix
sv: Lägg till förled

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
sv: Lägger till text före eller efter en sträng. Det första valet är text att läggas till före strängen, andra valet läggs till efter (inom enkla citattecken, standardvärde är tom sträng).

en: Preset chart
sv: Förinställt diagram

en: Press Ctrl+Enter to execute query
sv: Tryck på Ctrl   Enter för att exekvera frågan

en: Press Enter to execute query
sv: Tryck på Enter för att köra frågan

en: Press escape to cancel editing.
sv: Tryck Escape för att avbryta redigeringen.

en: Preview SQL
sv: Förhandsgranska SQL

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
sv: Föregående import fick timeout. Efter återupptagning av importen kommer den fortsätta från position %d.

[ctx: Previous month]
en: Prev
sv: Föregående

[ctx: Previous page]
en: Previous
sv: Föregående

en: Primary
sv: Primär

en: Primary key added.
sv: En primär nyckel har lagts till för %s.

en: Primary key already exists.
sv: Primär nyckel finns redan.

en: Primary key default sort order
sv: Primärnyckels förvandla sorteringsordning

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print view
sv: Utskriftsvänlig visning

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
sv: Innan du ändrar något av konfigurationen måste du veta vad du håller på att ändra (genom att läsa dokumentation) och hur du kan ångra ändringen. Fel inställning kan ha en mycket negativ inverkan på prestandan.

en: Private key for reCaptcha
sv: Privat nyckel för reCaptcha

en: Privileges
sv: Privilegier

en: Privileges for %s
sv: Privilegier för %s

en: Problems with indexes of table `%s`
sv: Problem med index för tabell `%s`

en: Procedure
sv: Procedur

en: Procedures
sv: Procedurer

en: Procedures:
sv: Procedurer:

en: Processes
sv: Processer

en: Processing request
sv: Bearbetar begäran

en: Profiling
sv: Profilering

en: Profiling results
sv: Profilering av resultat

en: Progress
sv: Framsteg

en: Propose table structure
sv: Föreslå tabellstruktur

en: Protect binary columns
sv: Skydda binära kolumner

en: Protocol version:
sv: Protokollversion:

en: Proxy password
sv: Proxylösenord

en: Proxy url
sv: Proxy-url

en: Proxy username
sv: Proxyanvändarnamn

en: Public key for reCaptcha
sv: Publik nyckel för reCaptcha

en: Purpose:
sv: Syfte:

en: Put columns names in the first row
sv: Sätt kolumnnamn på första raden

en: Put columns names in the first row:
sv: Sätt kolumnnamn på första raden:

en: QBE saved searches table
sv: QBE sparade sökningar

en: Queried time
sv: Exekveringstid för frågor

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
sv: Sökningar utförs genom att trycka på RETUR (i stället för Ctrl+Retur). Nya rader infogas med SKIFT+RETUR.

en: Query
sv: Fråga

en: Query Cache usage
sv: Frågecache-användning

en: Query analyzer
sv: Frågeanalyserare

en: Query cache
sv: Frågecache

en: Query cache disabled
sv: Frågecache inaktiverad

en: Query cache efficiency
sv: Frågecache effektivitet

en: Query cache efficiency (%%)
sv: Effektivitet för frågecache (%%)

en: Query cache fragmentation
sv: Frågecache-fragmentering

en: Query cache low memory prunes
sv: Fråge cachen lite minne prunes

en: Query cache max size
sv: Maximal storlek för frågecache

en: Query cache min result size
sv: Minimal resultatstorlek för frågecache

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
sv: Frågecachen fungerar inte effektivt, den har en låg träffsäkerhet.

en: Query cache usage
sv: Användning av frågecache

en: Query cache used
sv: Använd frågecache

en: Query caching method
sv: Frågecache-metod

en: Query error
sv: Sökningsfel

en: Query failed
sv: Query misslyckades

en: Query history length
sv: Längd på frågehistorik

en: Query results operations
sv: Operationer för frågeresultat

en: Query statistics
sv: Visa statistik

en: Query took %01.4f seconds.
sv: Frågan tog %01.4f sekunder.

en: Query window
sv: Sökfönster

en: Questions
sv: Frågor

en: Questions below 1,000
sv: Frågor mindre än 1000

en: Questions since startup: %s
sv: Frågor sedan start: %s

en: Quick
sv: Snabb

en: Quick - display only the minimal options
sv: Snabb - visa endast minimala alternativ

en: Quick - display only the minimal options to configure
sv: Snabb - visa endast få alternativ för konfiguration

en: Quick steps to set up advanced features:
sv: Snabba steg för att installera avancerade funktioner:

en: Range search
sv: Sökområde

en: Rate of aborted clients
sv: Andelen avslutade klienter

en: Rate of aborted connections
sv: Andelen avbrutna anslutningar

en: Rate of joins without indexes
sv: Andelen JOIN som saknar index

en: Rate of open files
sv: Andel öppna filer

en: Rate of reading first index entry
sv: Andel läsning av första indexpost

en: Rate of reading fixed position
sv: Andelen läsning av fast position

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
sv: Andelen läsning av fast position i genomsnitt: %s detta värde bör vara mindre än 1 per timme

en: Rate of reading next table row
sv: Andelen av läsning av nästa tabellrad

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
sv: Andelen av läsning av nästa tabellrad: %s, detta värde bör vara mindre än 1 per timme

en: Rate of sorts that cause temporary tables
sv: Andelen sorteringar som orsakar temporära tabeller

en: Rate of table open
sv: Andelen öppna tabeller

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
sv: Andelen temporära tabeller som skrivs till disk: %s, detta värde bör vara mindre än 1 per timme

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
sv: Logga in igen till phpMyAdmin för att ladda den uppdaterade konfigurationsfilen.

en: Re-type
sv: Skriv igen

en: Re-type:
sv: Skriv igen:

en: Read as multibytes
sv: Läs som multibytes

en: Read misses
sv: Läsmissar

en: Read misses in %
sv: Läsmissar i %

en: Read requests
sv: Läsförfrågningar

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
sv: Lyckades ej läsa version. Du är kanske offline, eller så svarar inte uppgraderingsservern.

en: Rebuild
sv: Återskapa

en: Recall user name
sv: Återkalla användarnamn

en: Received
sv: Mottagna

en: Recent
sv: Senaste

en: Recent tables
sv: De senaste tabellerna

en: Recently used table
sv: Nyligen använd tabell

en: Recently used tables
sv: Nyligen använda tabeller

en: Recoding engine
sv: Omvandlingsmotor

en: Recommendation
sv: Rekommendation

en: Record cache size
sv: Cachestorlek för rad

en: Referenced by %s.
sv: Refereras av %s.

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh rate
sv: Uppdateringsfrekvens

en: Related links:
sv: Liknande länkar:

en: Relation table
sv: Relationstabell

en: Relation view
sv: Relationsvy

en: Relational display
sv: Relations-visning

en: Relational key
sv: Besläktad nyckel

en: Relational schema
sv: Relationsschema

en: Release Series
sv: Versionsserie

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Reload navigation panel
sv: Ladda om navigeringspanel

en: Reload page
sv: Uppdatera sidan

en: Reloading the privileges
sv: Laddar om privilegierna

en: Remember file name template
sv: Kom ihåg mall för filnamn

en: Remember table's sorting
sv: Kom ihåg tabellens sortering

en: Remembering Designer Settings
sv: Komma ihåg inställningar för Design

en: Remove CRLF characters within columns
sv: Ta bort CRLF-tecken i kolumner

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
sv: Ta bort radbrytning inom kolumner

en: Remove columns from central list
sv: Ta bort kolumner från huvudlista

en: Remove database
sv: Radera databasen

en: Remove from Favorites
sv: Ta bort från favoriter

en: Remove from central columns
sv: Radera kolumn(er)

en: Remove last parameter
sv: Ta bort senaste parametern

en: Remove partitioning
sv: Ta bort partitionering

en: Remove redundant columns
sv: Ta bort överflödiga kolumner

en: Remove selected
sv: Ta bort markerade

en: Remove selected user accounts
sv: Ta bort markerade användarkonton

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
sv: Ta bort variabeldata i INSERT-kommandon för bättre gruppering

en: Removing Selected Users
sv: Tar bort valda användare

en: Rename database to
sv: Byt namn på databasen till

en: Rename exported databases/tables/columns
sv: Byt namn på exporterade databaser/tabeller/kolumner

en: Rename table to
sv: Döp om tabellen till

en: Rename to
sv: Byt namn till

en: Rename view to
sv: Ändra namn till

en: Renaming databases
sv: Byta namn på databaser

en: Repair
sv: Reparera

en: Repair table
sv: Reparera tabell

en: Repair threads
sv: Reparera trådar

en: Repeat headers
sv: Reparera rubriker

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
sv: Upprepa rubrik varje X celler, [kbd]0[/kbd] avaktiverar den här funktionen.

en: Replace
sv: Ersatt

en: Replace NULL with
sv: Ersätt NULL med

en: Replace NULL with:
sv: Ersätt NULL med:

en: Replace existing bookmark of same name
sv: Ersätt befintligt bokmärke med samma namn

en: Replace table prefix
sv: Ersätt tabellprefix

en: Replace table with prefix
sv: Ersätt tabell med prefix

en: Replace with:
sv: Ersätt med:

en: Replaced string
sv: Ersatt sträng

en: Replicate all databases; Ignore:
sv: Replikera alla databaser; Ignorera:

en: Replicated
sv: Replikerad

en: Replication
sv: Replikering

en: Replication resetting successfully.
sv: Replikering återställdes framgångsrikt.

en: Replication started successfully.
sv: Replikering startade framgångsrikt.

en: Replication status
sv: Replikeringsstatus

en: Replication stopped successfully.
sv: Replikering stoppades framgångsrikt.

en: Report
sv: Rapport

en: Report title:
sv: Rapporttitel:

en: Requery
sv: Ny fråga

en: Request aborted!!
sv: Begäran avbröts!

en: Request failed!!
sv: Begäran misslyckades!

en: Requires SSL-encrypted connections.
sv: Kräver SSL-krypterade anslutningar.

en: Requires a valid X509 certificate.
sv: Kräver ett giltigt X509 -certificate.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
sv: Kräver att en specifik metod att användas för en anslutning.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
sv: Kräver att ett giltigt X509-intyg från denna Certifikatutfärdare presenteras.

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
sv: Kräver att ett giltigt X509-certifikat presenteras.

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset all
sv: Återställ alla

en: Reset slave
sv: Återställ slav

en: Reset to default
sv: Återställ till standardinställningen

en: Reset zoom
sv: Återställ zoom

en: Resource limits
sv: Resursbegränsningar

en: Restore column order
sv: Återställ ordningen på kolumner

en: Restore default value
sv: Återställ standardvärde

en: Restrict login to MySQL server
sv: Begränsa inloggning till MySQL-server

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
sv: Begränsar de MySQL-servrar användaren kan ange när en inloggning till en godtycklig MySQL-server aktiveras genom att matcha IP- eller värdnamnet för MySQL-servern till det givna reguljära uttrycket.

en: Results are grouped by query text.
sv: Resultaten grupperas efter frågetext.

en: Resume monitor
sv: Återuppta övervakning

en: Retain query box
sv: Behåll frågerutan

en: Retry to connect
sv: Försök ansluta igen

en: Return length/values
sv: Returnera längd/värden

en: Return options
sv: Return alternativ

en: Return type
sv: Returtyp

en: Returns
sv: Returnerar

en: Revoke
sv: Upphäv

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
sv: Upphäv alla aktiva privilegier från användarna och ta bort dem efteråt.

en: Right
sv: Höger

en: Right-click the column name to copy it to your clipboard.
sv: Högerklicka på kolumnnamnet för att kopiera det till urklipp.

en: Rollback when finished
sv: Återställning när du är klar

en: Routine %1$s has been created.
sv: Rutinen %1$s har skapats.

en: Routine %1$s has been modified.
sv: Rutinen %1$s har modifierats.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
sv: Rutin %1$s har ändrats. Privilegier har justerats.

en: Routine name
sv: Rutinnamn

en: Routine parameters
sv: Rutinparametrar

en: Routines
sv: Rutiner

en: Row file grow size
sv: Växstorlek för radfil

en: Row length
sv: Radlängd

en: Row marker
sv: Radmarkör

en: Row size
sv: Radstorlek

en: Row statistics
sv: Radstatistik

en: Row to begin at:
sv: Rad att börja på:

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
sv: Rad: %1$s, kolumn: %2$s, fel: %3$s

en: Rows
sv: Rader

en: Rows:
sv: Rader:

en: Rule details
sv: Regeldetaljer

en: Run SQL query/queries on database %s
sv: Kör SQL-fråga/frågor i databasen %s

en: Run SQL query/queries on table %s
sv: Kör SQL-fråga/frågor i tabellen %s

en: SCHEMA ERROR:
sv: SCHEMAFEL:

en: SHA256 password authentication
sv: SHA256 lösenordsautentisering

en: SQL Query Console
sv: SQL-frågeruta

en: SQL Query box
sv: SQL-frågeruta

en: SQL compatibility mode
sv: SQL-kompatibilitetsläge

en: SQL compatibility mode:
sv: SQL kompatibilitetsläge:

en: SQL data access
sv: SQL dataaccess

en: SQL dump
sv: SQL-dump

en: SQL dump (file download)
sv: SQL-dump (filnedladdning)

en: SQL execution
sv: SQL-exekvering

en: SQL history
sv: SQL-historik

en: SQL queries
sv: SQL-frågor

en: SQL queries settings.
sv: Inställningar för SQL-frågor.

en: SQL query
sv: SQL-fråga

en: SQL query history table
sv: Tabell för SQL-frågehistorik

en: SQL query on database <b>%s</b>:
sv: SQL-fråga i databas <b>%s</b>:

en: SQL query tracking table
sv: SQL-frågespårningstabell

en: SQL query:
sv: SQL-fråga:

en: SQL statements executed.
sv: SQL-satser exekverade.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
sv: SQL-satser exporteras. Kopiera dump eller verkställ.

en: Sa
sv: Lö

en: Same width for all tables
sv: Samma bredd för alla tabeller

en: Sat
sv: Lör

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save & close
sv: Avsluta och Spara

en: Save as file
sv: Spara som fil

en: Save chart as image
sv: Spara diagrammet som bild

en: Save directory
sv: Sparningskatalog

en: Save edited data
sv: Spara editerade data

en: Save on server
sv: Spara på server

en: Save output to a file
sv: Spara utdata till en fil

en: Save page
sv: Spara sidan

en: Save page as
sv: Spara sidan som

en: Save to browser's storage
sv: Spara till webbläsaren

en: Save to selected page
sv: Spara till vald sida

en: Saved bookmarked search:
sv: Sparade bokmärkta sökningar:

en: Saved on: @DATE@
sv: Har sparat på: @DATE@

en: Saving Query-By-Example searches
sv: Sparar Query-By-Example-sökningar

en: Saving export templates
sv: Spara exportmallar

en: Schema of the %s database
sv: Schemat för %s databasen

en: Schema of the %s database - Page %s
sv: Schema för databasen %s - Sida %s

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
sv: Timeout för skript passerade, om du vill avsluta import, vänligen %sresubmit samma fil%s och import kommer att återupptas.

en: Scroll down to fill in the options for the selected format and ignore the options for other formats.
sv: Bläddra nedåt för att fylla i alternativen för det valda formatet och ignorera alternativ för andra format.

en: Search
sv: Sök

en: Search in database
sv: Sök i databas

en: Search this list
sv: Sök i denna lista

en: Search this table
sv: Sök i denna tabell

en: Search:
sv: Sök:

en: Searching
sv: Söker

en: Second
sv: Sekunder

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
sv: Andra steget av normalisering (1NF + 2NF)

en: Second step of normalization (2NF)
sv: Andra steget av normalisering (2NF)

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
sv: Hemlig lösenordsfras som används för kryptering av cookies i [kbd]cookie[/kbd]-autentisering.

en: Security
sv: Säkerhet

en: Security type
sv: Säkerhetstyp

en: See %sour documentation%s for more information.
sv: Se %sdokumentationen%s för mer information.

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
sv: Se [doc@authentication-modes]autentiseringstyper[/doc] för ett exempel.

en: See more
sv: Se mer

en: See slave status table
sv: Se slavtabell status

en: See table structure
sv: Se tabellstruktur

en: Select Export Relational Type
sv: Välj Exportera Relationell Typ

en: Select Foreign Key
sv: Välj främmande nyckel

en: Select a column.
sv: Välj en kolumn.

en: Select a table
sv: Välj först en tabell

en: Select a template
sv: Välj Mall

en: Select all
sv: Välj alla

en: Select at least one of the options!
sv: Välj minst ett av alternativen!

en: Select binary log to view
sv: Välj binär logg att visa

en: Select columns (at least one):
sv: Markera kolumner (minst en):

en: Select database first
sv: Markera databasen först

en: Select from the web server upload directory <b>%s</b>:
sv: Välj från webbserverns uppladdningskatalog <b>%s</b>:

en: Select one…
sv: Välj en…

en: Select page
sv: Välj sida

en: Select referenced key
sv: Välj refererad nyckel

en: Select series:
sv: Välj serie:

en: Select two columns
sv: Välj två kolumner

en: Select two different columns
sv: Välj två olika kolumner

en: Select up to what step you want to normalize
sv: Välj till vilket steg du vill normalisera

en: Select which functions will be used for character set conversion.
sv: Välj vilka funktioner som kommer användas för konvertering av teckenuppsättning.

en: Selected dependencies are as follows:
sv: Valda beroenden är följande:

en: Selected partial dependencies are as follows:
sv: Valda partiell beroenden är följande:

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
sv: Valda upprepande grupp har flyttats till tabellen '%s'

en: Selected time range:
sv: Välj tidsintervall:

en: Send error report
sv: Skicka felrapport

en: Send error reports
sv: Skicka felrapporter

en: Sent
sv: Skickade

en: Sep
sv: sep

en: September
sv: september

en: Series column:
sv: Kolumnserie:

en: Series in chart:
sv: Serie i diagram:

en: Series names are in a column
sv: Serie namn är i en kolumn

en: Series:
sv: Serie:

en: Server Choice:
sv: Serverval:

en: Server charset:
sv: Serverns teckenuppsättning:

en: Server configuration
sv: Serverkonfiguration

en: Server connection collation
sv: Serveranslutning kollationering

en: Server default
sv: Serverstandard

en: Server hostname
sv: Serverns värdnamn

en: Server is configured as slave in a replication process. Would you like to:
sv: Servern är konfigurerad som slav i en replikeringsprocess. Vill du:

en: Server level tabs
sv: Flikar på servernivå

en: Server name template
sv: Mall för servernamn

en: Server port
sv: Serverport

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
sv: Server körs med Suhosin. Se %sdokumentation%s för möjliga problem.

en: Server type:
sv: Servertyp:

en: Server variables and settings
sv: Servervariabler och inställningar

en: Server version:
sv: Serverversion:

en: Server-level tabs
sv: Flikar på servernivå

en: Servers
sv: Servrar

en: Servers display options.
sv: Visningsalternativ för servrar.

en: Session timezone
sv: Sessions tidszon

en: Session value
sv: Sessionsvärde

en: Set default
sv: Sätt som standard

en: Set import and export directories and compression options.
sv: Ange kataloger för import och export och komprimeringsalternativ.

en: Set log_output to %s
sv: Sätt log_output till %s

en: Set long_query_time to %d seconds.
sv: Sätt long_query_time till %d sekunder.

en: Set some commonly used options.
sv: Välj några av de vanligaste alternativen.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
sv: Ange antalet sekunder ett skript får köras ([kbd]0[/kbd] för ingen begränsning).

en: Set value: %s
sv: Ange värde: %s

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
sv: Definiera {key_buffer_size} beroende på storleken på dina MyISAM-index. 64Mb är en bra början.

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
sv: Ställer in aktuell tidszon; möjligen annorlunda än den från din databasserver

en: Setting variable failed
sv: Inställning av variabeln misslyckades

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
sv: Att ställa in {concurrent_insert} till 1 minskar kampen mellan läsare och skrivare för en given tabell. se även <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Dokumentation</a>

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings for phpMyAdmin developers.
sv: Inställningar för phpMyAdmin-utvecklare.

en: Settings for the table structure (list of columns).
sv: Inställningar för tabellstrukturen (kolumnlista).

en: Settings that didn't fit anywhere else.
sv: Inställningar som inte passade någon annanstans.

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
sv: Inställningar kommer att importeras från webbläsaren.

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
sv: Inställningarna kommer att sparas i din webbläsare.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
sv: Kraftig fragmentering kommer sannolikt öka Qcache_lowmem_prunes. Detta kan bero på många låga Query cache prune på grund av att query_cache_size är för liten. För en omedelbar, men kortlivad fix du kan rensa frågecache (kan låsa frågecachen under lång tid). Justera försiktigt {query_cache_min_res_unit} till ett lägre värde kan hjälpa, Du kan t.ex. sätta den till den genomsnittliga storleken på dina frågor i cachen med följande formel: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: Share this bookmark
sv: Dela detta bokmärke

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br />- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
sv: Skift-klicka för att lägga till kolumnen i "SORTERA VID"-sats eller att växla ASC/DESC.<br />-Ctrl-klicka eller Alt-klicka (Mac: Skift+Alt+klicka) för att  ta bort kolumnen från SORTERA VID-instruktionen

[ctx: Short month name]
en: May
sv: maj

[ctx: Short week day name]
en: Sun
sv: Sön

en: Show
sv: Visa

en: Show "Drop database" link to normal users
sv: Visa "Ta bort databas"-länk för normala användare

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
sv: Visa %1$s med datum från %2$s till %3$s av användare %4$s %5$s

en: Show BLOB contents
sv: Visa BLOB-innehåll

en: Show Full Queries
sv: Visa fullständiga frågor

en: Show PHP information
sv: Visa PHP-information

en: Show SQL queries
sv: Visa SQL-frågor

en: Show all
sv: Visa alla

en: Show arguments
sv: Visa argument

en: Show binary contents
sv: Visa binärt innehåll

en: Show color
sv: Visa färg

en: Show column comments
sv: Visa kolumnkommentarer

en: Show connected slaves
sv: Visa anslutna slavar

en: Show create
sv: Visa/Skapa

en: Show create database form
sv: Visa skapa databas-formulär

en: Show creation timestamp
sv: Visa skapad tidpunkt

en: Show databases navigation as tree
sv: Visa databasnavigering som träd

en: Show detailed MySQL server information
sv: Visa detaljerad MySQL-serverinformation

en: Show events in tree
sv: Visa händelser som träd

en: Show field types
sv: Visa fälttyper

en: Show find and replace criteria
sv: Visa sök och ersätt kriterierna

en: Show form
sv: Visa formulär

en: Show function fields
sv: Visa funktionsfält

en: Show functions in tree
sv: Visa funktioner som träd

en: Show grid
sv: Visa rutnät

en: Show hidden items
sv: Visa dolda objekt

en: Show hidden messages (#MSG_COUNT)
sv: Visa dolda meddelanden (#MSG_COUNT)

en: Show hidden navigation tree items.
sv: Visa dolda navigationsträdsobjekt.

en: Show hint
sv: Visa tips

en: Show insert query
sv: Visa insert-fråga

en: Show last check timestamp
sv: Visa senaste tidpunkt för kontroll

en: Show last update timestamp
sv: Visa senaste uppdatering

en: Show logo in navigation panel.
sv: Visa logotyp i navigationspanelens.

en: Show master status
sv: Visa master-status

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
sv: Visa mig kolumner i  huvudlistan som inte redan finns i den här tabellen

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
sv: Visa mig möjliga partiella beroenden baserat på data i tabellen

en: Show only active
sv: Visa endast aktiva

en: Show only alert values
sv: Visa endast varningsvärden

en: Show only listed databases
sv: Visa endast listade databaser

en: Show open tables
sv: Visa öppna tabeller

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
sv: Visa eller dölj en kolumn som visar tidsstämpeln för skapandet av samtliga tabeller.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
sv: Visa eller dölj en kolumn som visar tidsstämpeln Senaste kontroll för alla tabeller.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
sv: Visa eller dölj en kolumn som visar tidsstämpeln Senaste uppdatering för alla tabeller.

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
sv: Visa eller dölja en kolumn som visar kommentarer för alla tabeller.

en: Show panel
sv: Visa panel

en: Show password change form
sv: Visa ändra lösenord-formulär

en: Show phpinfo() link
sv: Visa phpinfo()-länk

en: Show procedures in tree
sv: Visa processer som träd

en: Show query box
sv: Visa frågerutan

en: Show query history at start
sv: Visa sökhistorik vid start

en: Show report details
sv: Visa rapportdetaljer

en: Show row links anyway
sv: Visa länkade rader ändå

en: Show search criteria
sv: Visa sökkriterier

en: Show search results
sv: Visa sökresultat

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
sv: Visa serverlista som en lista istället för en drop-down.

en: Show slave hosts
sv: Visa slav-värdar

en: Show slave status
sv: Visa slav-status

en: Show statistics
sv: Visa statistik

en: Show table comments
sv: Visa tabellkommentarer

en: Show tables in tree
sv: Visa tabeller som träd

en: Show this query here again
sv: Visa denna fråga här igen

en: Show trace
sv: Visa spår

en: Show unformatted values
sv: Visa oformaterade värden

en: Show views in tree
sv: Visa vyer som träd

en: Show/Hide tables list
sv: Visa/Göm tabellista

en: Show/hide columns
sv: Visa/Dölj kolumner

en: Show:
sv: Visa:

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
sv[0]: Visar %1$d bokmärke (både privata och delade)
sv[1]: Visar %1$d bokmärken (både privata och delade)

en: Showing SQL query
sv: Visar SQL-fråga

en: Showing as PHP code
sv: Visar som PHP-kod

en: Showing bookmark
sv: Visar bokmärke

en: Showing create queries
sv: Visa skapade frågor

en: Showing rows %1$s - %2$s.
sv: Visar raderna %1$s - %2$s.

en: Showing rows %1s - %2s
sv: Visar raderna %1s - %2s

en: Signon URL
sv: Inloggnings-URL

en: Signon authentication
sv: Signon-autentisering

en: Signon session name
sv: Signon sessionsnamn

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
sv: Liknande typen CHAR, men lagrar binära bytesträngar snarare än icke-binära teckensträngar

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
sv: Liknande typen VARCHAR, men lagrar binära bytesträngar snarare än icke-binära teckensträngar

en: Simulate query
sv: Simulera körning

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
sv: Sedan gruppering av INSERT-frågor har valts, är INSERT-frågor till samma tabell också grupperade tillsammans, oberoende av det data som infogats.

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
sv: Bara lugn! Det kan ta några sekunder beroende på data och kolumn räkna i tabellen.

en: Size
sv: Storlek

en: Skip Explain SQL
sv: Utan SQL-förklaring

en: Skip current error
sv: Hoppa över nuvarande fel

en: Skip locked tables
sv: Hoppa över låsta tabeller

en: Skip next %s errors.
sv: Hoppa över nästa %s fel.

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
sv: Hoppa över detta antal frågor (för SQL) räknat från den första:

en: Skipping errors might lead into unsynchronized master and slave!
sv: Hoppa över fel kan leda till osynkroniserad master och slav!

en: Slave IO Thread not running!
sv: Slav IO tråden exekveras inte!

en: Slave SQL Thread not running!
sv: Slav SQL tråden exekveras inte!

en: Slave configuration
sv: Slavkonfiguration

en: Slave replication
sv: Slav-replikering

en: Slave status
sv: Slav-status

en: Slow launch time
sv: Långsam uppstartstid

en: Slow query logging
sv: Långsam frågeloggning

en: Slow query rate
sv: Långsam frågetakt

en: Small/Big All
sv: Små/Stora Alla

en: Snap to grid
sv: Fäst vid rutnät

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
sv: Sockel som MySQL-servern lyssnar på, lämna tomt för standardsocket.

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
sv: Vissa fel uppstod när SQL inhämtade felinformation.

en: Some errors have been detected on the server!
sv: Fel har påträffats på servern!

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
sv: Tyvärr kunde vi inte återställa tappade händelsen.

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
sv: Tyvärr, vi lyckades inte återställa den slängda rutinen.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
sv: Tyvärr lyckades vi inte återställa den släppta triggern.

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort buffer size
sv: Storlek för sorteringsbuffert

en: Sort by key
sv: Sortera efter nyckel

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
sv: Sorteringsordning för poster i en främmande nyckel-listruta; [kbd]innehåll[/kbd] är refererad data, [kbd]id[/kbd] är nyckelvärdet.

en: Sort order:
sv: Sorteringsordning:

en: Sort rows
sv: Sortera rader

en: Sort:
sv: Sortera:

en: Sorted rows average: %s
sv: Genomsnittligt antal sorterade rader: %s

en: Sorting
sv: Sortering

en: Source database `%s` was not found!
sv: Källdatabas `%s` hittades inte!

en: Space usage
sv: Använt utrymme

en: Spatial column
sv: Spatial kolumn

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
sv: Ange webbläsarens namnlisttext. Se [doc@faq6-27]Table]documentation[/doc] för magiska strängar som kan användas för att få speciella värden.

en: Stacked
sv: Staplade

en: Stand in
sv: Stå i

en: Stand-in structure for view
sv: Ersättningsstruktur för vy

en: Start IO Thread only
sv: Starta endast IO-tråd

en: Start Monitor
sv: Starta Monitor

en: Start SQL Thread only
sv: Starta endast SQL-tråd

en: Start auto refresh
sv: Starta automatisk uppdatering

en: Start row:
sv: Startrad:

en: Startup
sv: Uppstart

en: State
sv: Tillstånd

en: Statements
sv: Uppgifter

en: Statements to track
sv: Kommandon att spåra

en: Static analysis:
sv: Statisk analys:

en: Status variable(s)
sv: Statusvariabler

en: Step
sv: Steg

en: Step 1.
sv: Steg 1.

en: Step 2.
sv: Steg 2.

en: Step 3.
sv: Steg 3.

en: Stop IO Thread only
sv: Stoppa endast IO-tråd

en: Stop SQL Thread only
sv: Stoppa endast SQL-tråd

en: Stop auto refresh
sv: Stoppa uppdatering

en: Storage Engine
sv: Lagringsmotor

en: Storage Engine:
sv: Lagringsmotor:

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
sv: Lagrar och möjliggör effektiv åtkomst till data i JSON (JavaScript Object Notation) -dokument

en: String that separates databases into different tree levels.
sv: Sträng som separerar databaser i olika trädnivåer.

en: String that separates tables into different tree levels.
sv: Sträng som separerar tabeller i olika trädnivåer.

en: Strong
sv: Stark

en: Structure
sv: Struktur

en: Structure and data
sv: Struktur och data

en: Structure for view
sv: Struktur för vy

en: Structure for view %s exported as a table
sv: Struktur för vy %s exporterad som en tabell

en: Structure of %s
sv: Struktur för %s

en: Structure of table @TABLE@
sv: Struktur för tabell @TABLE@

en: Structure only
sv: Enbart struktur

en: Structure snapshot
sv: Ögonblicksbild på strukturen

en: Structure:
sv: Struktur:

en: Su
sv: Sö

en: Sub partitioned by:
sv: Underpartitionerade av:

en: Submit
sv: Sänd

en: Submit Query
sv: Skicka fråga

en: Submit error report
sv: Skicka felrapport

en: Submit query
sv: Skicka fråga

en: Submitted form contains errors
sv: Skickat formulär innehåller fel

en: Suboptimal caching method.
sv: Ej optimal cache-metod.

en: Succeeded
sv: Lyckades

en: Success
sv: Lyckades

en: Success!
sv: Lyckades!

en: Success.
sv: Lyckades.

en: Successfully deleted the page
sv: Raderingen av sidan lyckades

en: Suhosin warning
sv: Suhosin-varning

en: Sum
sv: Summa

en: Sum of grouped rows:
sv: Summan av grupperade rader:

en: Summary by state
sv: Sammanfattning av tillståndet

en: Sun
sv: Sön

en: Sunday
sv: Söndag

en: Switch to %svisual builder%s
sv: Växla till %sgrafisk modellerare%s

en: Switch to copied database
sv: Byt till den kopierade databasen

en: Switch to copied table
sv: Byt till kopierad tabell

en: Switch to dark theme
sv: Växla till mörkt tema

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
sv: Synonym för DOUBLE (undantag: i REAL_AS_FLOAT SQL läget är det en synonym för FLOAT)

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
sv: Syntax CodeMirror editerare för JSON.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
sv: Syntax CodeMirror editor för XML (och HTML).

en: Syntax to use when inserting data
sv: Syntax att använda när man infogar data

en: Syntax to use when inserting data:
sv: Syntax att använda när data infogas:

en: System CPU usage
sv: Processoranvändning (CPU)

en: System memory
sv: Systemminne

en: Tab that is displayed when entering a database.
sv: Flik som visas när du anger en databas.

en: Tab that is displayed when entering a server.
sv: Flik som visas när du går till en server.

en: Tab that is displayed when entering a table.
sv: Flik som visas när du går till en tabell.

en: Table
sv: Tabell

en: Table %1$s has been altered successfully.
sv: Tabellen %1$s har ändrats.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
sv: Tabellen %1$s har ändrats. Privilegierna har justerats.

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
sv: Tabell %1$s har döpts om till %2$s.

en: Table %s already exists!
sv: Tabell %s finns redan!

en: Table %s has been copied to %s.
sv: Tabellen %s har kopierats till %s.

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
sv: Registret %s har kopierats till %s., privilegier har justerats.

en: Table %s has been dropped.
sv: Tabellen %s har tagits bort.

en: Table %s has been emptied.
sv: Tabellen %s har tömts.

en: Table %s has been flushed.
sv: Tabellen %s har rensats.

en: Table %s has been moved to %s.
sv: Tabellen %s har flyttats till %s.

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
sv: Registret %s har flyttats till %s., privilegier har justerats.

en: Table caption
sv: Tabellrubrik

en: Table caption (continued):
sv: Tabellbeskrivning (forts):

en: Table caption:
sv: Tabellrubrik:

en: Table comments
sv: Tabellkommentarer

en: Table comments:
sv: Tabellkommentarer:

en: Table is already in Third normal form!
sv: Tabellen är redan i tredje normalformen!

en: Table is already in second normal form.
sv: Tabellen är redan i den andra normalformen.

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
sv: Tabellkoppling i genomsnitt: %s detta värde bör vara mindre än 1 per timme

en: Table level tabs
sv: Flikar på tabellnivå

en: Table lock wait rate
sv: Tabell låsning. Andelen vänta

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
sv: Tabellåsning,.andel väntan: %s, detta värde bör vara mindre än 1 per timme

en: Table maintenance
sv: Tabellunderhåll

en: Table name
sv: Tabellnamn

en: Table name template
sv: Mall för tabellnamn

en: Table navigation bar
sv: Tabellbaserat navigeringsfält

en: Table of contents
sv: Innehållsförteckning

en: Table options
sv: Tabellalternativ

en: Table search
sv: Tabellsökning

en: Table structure
sv: Tabellstruktur

en: Table structure for table
sv: Tabellstruktur

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
sv: Tabell för att beskriva visningskolumnerna, lämna tomt för avstängt stöd; förslag: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Table tree separator
sv: Avskiljare för tabellträd

en: Table-level tabs
sv: Flikar på tabellnivå

en: Table-specific privileges
sv: Tabellspecifika privilegier

en: Table:
sv: Tabell:

en: Tables
sv: Tabeller

en: Tables display options.
sv: Visningsalternativ för tabeller.

en: Tables:
sv: Tabeller:

en: Tabs
sv: Flikar

en: Taking you to next step…
sv: Tar dig till nästa steg…

en: Taking you to the target site.
sv: Tar dig till målwebbplatsen.

en: Target database
sv: Måldatabas

en: Target database `%s` was not found!
sv: Måldatabas `%s` hittades inte!

en: Target for quick access icon
sv: Mål för snabbåtkomst-ikon

en: Target for second quick access icon
sv: Mål för sekundär snabbåtkomst-ikon

en: Temp disk rate
sv: Temporär diskanvändning

en: Template name
sv: Mallens namn

en: Template was created.
sv: Mallen skapades.

en: Template was deleted.
sv: Mallen har tagits bort.

en: Template was loaded.
sv: Mallen har lästs in.

en: Template was updated.
sv: Mallen uppdaterades.

en: Template:
sv: Mall:

en: Temporary data
sv: Temporära data

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
sv: Genomsnittligt antal temporära tabeller: %s. detta värde bör vara mindre än 1 per timme.

en: Text fields
sv: Textfält

en: Textarea columns
sv: Textarea kolumner

en: Textarea rows
sv: Textarea rader

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
sv: Textareans storlek (kolumner) i redigeringsläge, detta värde kommer betonas för SQL-frågetextfält (* 2).

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
sv: Textareans storlek (rader) i redigeringsläge, detta värde kommer betonas för SQL-frågetextfält (* 2).

en: Th
sv: To

en: Thank you for submitting this report.
sv: Tack för att du skickar denna rapport.

en: The %% of indexes that use the MyISAM key buffer is low.
sv: Andelen %% av index som använder MyISAM key buffer är låg.

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
sv: Tillägget %s saknas. Vänligen kontrollera din PHP-konfiguration.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
sv: Filen %s är inte tillgänglig i detta system, gå till %s för mer information.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
sv: Funktionaliteten för %s påverkas av en känd bugg, se %s

en: The %s table doesn't exist!
sv: Tabellen %s existerar inte!

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
sv: Handledningssystemet kan ge rekommendationer på servervariabler genom att analysera serverstatusvariablerna.

en: The InnoDB buffer pool has a profound impact on performance for InnoDB tables. Assign all your remaining memory to this buffer. For database servers that use solely InnoDB as storage engine and have no other services (e.g. a web server) running, you may set this as high as 80%% of your available memory. If that is not the case, you need to carefully assess the memory consumption of your other services and non-InnoDB-Tables and set this variable accordingly. If it is set too high, your system will start swapping, which decreases performance significantly. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">this article</a>
sv: InnoDB buffer poolen har stor inverkan på prestandan för InnoDB-tabeller. Tilldela allt ditt återstående minne till denna buffert. För databasservrar som uteslutande använder InnoDB som lagringsmotor och utan andra tjänster (t.ex. en webbserver) som kör, kan du ställa in detta så högt som 80%% av ditt tillgängliga minne. Om så inte är fallet, måste du noggrant bedöma minnesåtgången för dina andra tjänster och icke-InnoDB-tabeller och ställa in denna variabel därefter. Om den är för hög, kommer ditt system börja swappa, vilket minskar prestandan avsevärt. se även <a href="https://www.persona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">denna artikel</a>

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
sv: Storleken på InnoDB databas är inte tillräckligt stor.

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
sv: Storleken på InnoDBs loggfil har inte lämplig storlek i förhållande till InnoDB buffer pool.

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
sv: MySQL-handboken är endast korrekt för officiella MySQL-binärer.

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
sv: MySQL-servern kan fråga lagringsmotorn NDB Cluster om den känner till en tabell med ett givet namn. Detta kallas upptäckt. Handler_discover indikerar antalet gånger tabeller har upptäckts.

en: The MySQL server version less than 5.1.
sv: MySQL-serverversionen är mindre än 5.1.

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
sv: Den angivna XML-filen var antingen felaktig eller ofullständig. Korrigera problemet och försök igen.

en: The amount of data read so far, in bytes.
sv: Mängden data läst hittills, i bytes.

en: The amount of data written so far, in bytes.
sv: Mängden data skriven hittills, i bytes.

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
sv: Mängden data som skrivs till transaktionsloggen innan en kontrollpunkt utförs. Standardvärdet är 24MB.

en: The amount of free memory for query cache.
sv: Mängden fritt minne för frågecache.

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
sv: Mängden minne som allokeras för transaktionsloggcachen som används för cache av transaktionsloggdata. Standardvärdet är 16MB.

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
sv: Arrangemanget av diagrammen lagras lokalt i webbläsaren. Du kanske vill exportera den om du har en komplicerad inställning.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
sv: Genomsnittlig tid för att skaffa ett radlås, i millisekunder.

en: The backed up query was:
sv: Den säkerhetskopierade frågan var:

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
sv: Det bästa sättet att trimma ditt system är att bara ändra en inställning i taget, iaktta eller benchmarka databasen, och ångra den förändring om det inte fanns någon tydligt mätbar förbättring.

en: The bookmark has been deleted.
sv: Bokmärket har tagits bort.

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
sv: Bufferten som allokeras vid sortering av MyISAM-index under REPAIR TABLE eller vid skapande av index med CREATE INDEX eller ALTER TABLE.

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
sv: Cachen är för närvarande fragmenterad med %s%% , med 100%% fragmentering vilket innebär att frågecachen har ett växlande mönster av lediga och använda block. Detta värde bör vara under 20%%.

en: The central list of columns for the current database is empty.
sv: Huvudförteckningen över kolumner i den aktuella databasen är tom.

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
sv: Diagrammets arrangemang i din webbläsares lokala lagring är inte kompatibelt längre med den nyare versionen av övervakarens dialogruta. Det är mycket troligt att din nuvarande konfiguration inte fungerar längre. Återställ konfigurationen i <i>Inställningar</i>-menyn.

en: The columns have been moved successfully.
sv: Kolumnerna har flyttats framgångsrikt.

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
sv: Den gemensamma delen av sökvägen för alla InnoDB-datafiler.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
sv: Den inkompilerade InnoDB-sidstorleken (standard 16kB). Många värden räknas i sidor; sidstorleken tillåter dem att enkelt omvandlas till bytes.

en: The configuration file now needs a secret passphrase (blowfish_secret).
sv: Konfigurationsfilen behöver nu ett hemligt lösenord (blowfish_secret).

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
sv: Konfigurationen lagring är inte redo för den centrala listan över kolumner funktionen.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
sv: Curl-tillägget kunde inte hittas och allow_url_fopen är avstängt. På grund av detta är vissa funktioner, som felrapportering och versionskontroll, avstängda.

en: The current number of pending fsync() operations.
sv: Nuvarande antal väntande fsync()-operationer.

en: The current number of pending reads.
sv: Nuvarande antal väntande läsningar.

en: The current number of pending writes.
sv: Nuvarande antal väntande skrivningar.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
sv: Den aktuella frågecachens träffsäkerhet på %s%% är under 20%%

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
sv: Det nuvarande förhållandet mellan ledigt frågecacheminne den totala fråge cache-storlek är %s%%. Det bör vara över 80%%

en: The database name is empty!
sv: Databasens namn är tomt!

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
sv: Databasnamnet är inte känt för denna fråga i serverns loggar.

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
sv: Standardpekarens storlek i bytes, vilken används av CREATE TABLE för MyISAM-tabeller när inget MAX_ROWS-alternativ är specificerat.

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
sv: Definieraren måste vara i formatet: "användarnamn@hostname"!

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
sv: Definitionen av en sparad funktion måste innehålla en RETURN-programsats!

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
sv: Katalogen du ställt in för uppladdning kan inte nås.

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
sv: Filen som laddas upp är förmodligen större än maximalt tillåtna storlek eller så är detta en känd bugg i webkit-baserade webbläsare (Safari, Google Chrome, Arora etc.).

en: The file is being processed, please be patient.
sv: Filen bearbetas, vänligen vänta.

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
sv: Den första raden i filen innehåller tabellens kolumnnamn <i>(om detta inte är markerat, kommer den första raden bli en del av uppgifterna)</i>

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
sv: Det första steget av normalisering är klar för tabellen '%s'.

en: The following actions will be performed:
sv: Följande åtgärder utförs:

en: The following query has failed: "%s"
sv: Följande fråga har fallerat:  "%s"

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
sv: Följande strukturer har antingen skapats eller ändrats. Du kan:

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
sv: Storleken med vilken filer för hanteringsdata (.xtd) växer.

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
sv: Storleken med vilken filer för radpekare (.xtr) växer.

en: The host name is empty!
sv: Värdnamnet är tomt!

en: The imported file does not contain any data!
sv: Den importerade filen innehåller inte några data!

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
sv: Tillökningsstorleken vid automatisk utökning av tabellutrymme när det blir fullt.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
sv: Index %1$s och %2$s verkar vara identiska och ett av dem kan möjligen tas bort.

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
sv: Den maximala storleken på resultatet i frågecachen är standardvärdet på 1 Mb.

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
sv: Det maximala antalet av använda anslutningar börjar närma sig värdet på {max_connections}.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
sv: Det maximala antalet anslutningar som har använts samtidigt sedan servern startade.

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
sv: Maximal storlek för dataloggfil. Standardvärdet är 64MB. PBXT kan skapa maximalt 32000 dataloggar, som används av alla tabeller. Så denna variabels värde kan ökas för att öka den totala mängden data som kan lagras i databasen.

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
sv: Denna maximala storleken för den temporära filen som MySQL är tillåten att använda under återskapande av MyISAM-index (vid REPAIR TABLE, ALTER TABLE, eller LOAD DATA INFILE).

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
sv: Maximal tid för att skaffa ett radlås, i millisekunder.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
sv: PHP-tillägget mbstring kunde inte hittas och det verkar som om du använder flerbitars teckenuppsättning. phpMyAdmin kan inte dela upp strängar korrekt utan tillägget mbstring, vilket kan resultera i oväntade resultat.

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
sv: Inställningen för automatisk återställning av kraschade MyISAM-tabeller, som satts via serverns startparameter --myisam-recover.

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
sv[0]: Kolumnnamnet '%s' är ett reserverat nyckelord i MySQL.
sv[1]: Kolumnnamnen '%s' är reserverade nyckelord i MySQL.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
sv: Primärnyckelns namn måste vara "PRIMARY"!

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
sv: Antalet "slumpmässiga" läsningar i förväg som InnoDB initierat. Detta sker när en fråga ska avsöka en stor del av en tabell men i slumpmässig ordning.

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
sv: Antalet INSERT DELAYED-hanteringstrådar i bruk. Varje tabell på vilken man använder INSERT DELAYED får sin egen tråd.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
sv: Antalet skrivna rader med INSERT DELAYED.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
sv: Antalet buffert-sidor som har efterfrågats om att bli rensade.

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, eg. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
sv: Antal byte som ett skript har tillåtelse att allokera, t.ex. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] för ingen begränsning eller [kbd]0[/kbd] för oförändrat).

en: The number of bytes written to the log file.
sv: Antalet bytes skrivna till loggfilen.

en: The number of cache hits.
sv: Antalet cache-träffar.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
sv: Antalet anslutningsförsök (lyckade eller inte) till MySQL-servern.

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
sv: Antalet anslutningar som avbröts eftersom klienten dog utan att stänga anslutningen ordentligt.

en: The number of currently open connections.
sv: Antalet öppna förbindelser.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
sv: Antalet doublewrite transaktioner som har utförts..

en: The number of executed FLUSH statements.
sv: Antalet utförda FLUSH-satser.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
sv: Antalet misslyckade försök att ansluta till MySQL-servern.

en: The number of files that are open.
sv: Antalet filer som är öppna.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
sv: Antalet fria minnesblock i frågecache. Högt antal kan tyda på fragmentering, vilket kan lösas genom att köra ett FLUSH QUERY CACHE-kommando.

en: The number of free pages.
sv: Antalet tomma sidor.

en: The number of fsync() operations so far.
sv: Antalet fsync()-operationer hittills.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
sv: Antalet fsync()-skrivningar gjorda till loggfilen.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
sv: Antalet temporära tabeller i minne skapade automatiskt av servern under utförande av satser.

en: The number of internal COMMIT statements.
sv: Antalet interna COMMIT-satser.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
sv: Antalet interna ROLLBACK-satser.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
sv: Antalet objekt som kan visas på varje sida i navigationsträdet.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
sv: Antalet objekt som kan visas på varje sida på den första nivån av navigationsträdet.

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
sv: Antalet kopplingar som gjorde en fullständig genomsökning av den första tabellen.

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
sv: Antalet kopplingar som inte använder index. Om detta värde inte är 0, bör du noggrant kontrollera index för dina tabeller.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
sv: Antalet kopplingar som använde en urvalssökning på en referenstabell.

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
sv: Antalet kopplingar som använde urval på den första tabellen. (Det är normalt inte kritiskt även om detta är stort.)

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
sv: Antalet kopplingar utan nycklar som kontrollerar nyckelanvändning efter varje rad. (Om detta värde inte är 0, bör du noggrant kontrollera index för dina tabeller.)

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
sv: Antalet nyckelblock i nyckelcachen som har ändrats men inte ännu överförts till disk. Det brukade vara känt som Not_flushed_key_blocks.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
sv: Antalet låsta sidor i InnoDB-buffert. Dessa är sidor som för närvarande läses eller skrivs eller som inte kan rensas eller tas bort av någon annan anledning.

en: The number of log write requests.
sv: Antalet förfrågningar att skriva till logg.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
sv: Antalet logiska läsefterfrågningar som InnoDB har gjort.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
sv: Antalet logiska läsningar som InnoDB inte kunde uppfylla från buffert och fick göra en enkelsidig läsning.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
sv: Antalet sammanslagningar som sorteringsalgoritmen har behövt utföra. Om detta värde är stort bör du överväga att öka värdet i systemvariabeln sort_buffer_size.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
sv: Antalet icke-cachade frågor (inte möjliga att cacha eller inte cachade pga inställningen query_cache_type).

en: The number of open files is approaching the max number of open files.  You may get a "Too many open files" error.
sv: Antalet öppna filer närmar sig maximalt antal öppna filer. Du kan få ett "För många öppna filer"-fel.

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
sv: Antalet öppnade filer är %s%% av gränsvärdet. Det bör vara under 85%%

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
sv: Antalet upptagna sidor pga att de har blivit allokerade som administrativt extrautrymme för bl.a. radlås eller adaptivt hashindex. Detta värde kan också beräknas som Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
sv: Antalet sidor innehållande data (orena eller rena).

en: The number of pages created.
sv: Antalet skapade sidor.

en: The number of pages currently dirty.
sv: Antalet sidor för närvarande orena.

en: The number of pages read.
sv: Antalet lästa sidor.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
sv: Antalet sidor som har skrivits för doublewrite transaktioner.

en: The number of pages written.
sv: Antalet skrivna sidor.

en: The number of pending log file fsyncs.
sv: Antalet väntande fsync() av loggfil.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
sv: Antalet fysiska läsningar av ett nyckelblock från disk. Om värdet Key_reads är stort, då är förmodligen ditt värde key_buffer_size för litet. Cachens missfrekvens kan beräknas som Key_reads/Key_read_requests.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
sv: Antalet fysiska skrivningar av ett nyckelblock till disk.

en: The number of physical writes to the log file.
sv: Antalet fysiska skrivningar till loggfilen.

en: The number of queries added to the cache.
sv: Antalet förfrågningar tillagda i cachen.

en: The number of queries registered in the cache.
sv: Antalet frågor registrerade i cachen.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
sv: Antalet frågor som har tagits bort från cachen för att frigöra minne för cachning av nya frågor. Denna information kan hjälpa dig att ställa in storleken på frågecachen. Frågecachen använder strategin minst nyligen använd (LRU) för att bestämma vilka frågor som ska tas bort från cachen.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
sv: Antalet frågor som har tagit mer än long_query_time sekunder.

en: The number of requests to insert a row in a table.
sv: Antalet efterfrågningar att lägga till en rad i en tabell.

en: The number of requests to read a key block from the cache.
sv: Antalet efterfrågningar att läsa ett nyckelblock från cachen.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
sv: Antalet efterfrågningar att läsa en rad baserat på en fix position. Detta värde är högt om du ställer många frågor som kräver sortering av resultatet. Du har förmodligen många frågor som kräver att MySQL avsöker hela tabeller eller du har föreningar som inte använder nycklar på rätt sätt.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
sv: Antalet efterfrågningar att läsa en rad baserat på en nyckel. Om detta värde är högt är det en bra indikation på att dina frågor och tabeller är riktigt indexerade.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
sv: Antalet efterfrågningar att läsa den följande raden i nyckelordning. Detta värde ökas om du frågar en indexkolumn med en urvalsbegränsning eller om du gör en indexavsökning.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
sv: Antalet efterfrågningar att läsa den följande raden i datafilen. Detta värde är högt om du gör många tabellavsökningar. I allmänhet antyder detta att dina tabeller inte är riktigt indexerade eller att dina frågor inte är skrivna för att dra nytta av de index du har.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
sv: Antalet efterfrågningar att läsa den föregående raden i nyckelordning. Denna läsmetod används huvudsakligen för att optimera ORDER BY … DESC.

en: The number of requests to update a row in a table.
sv: Antalet efterfrågningar att uppdatera en rad i en tabell.

en: The number of requests to write a key block to the cache.
sv: Antalet efterfrågningar att skriva ett nyckelblock till cachen.

en: The number of row locks currently being waited for.
sv: Antalet radlås som för närvarande väntas på.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
sv: Antalet rader borttagna från InnoDB-tabeller.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
sv: Antalet rader tillagda i InnoDB-tabeller.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
sv: Antalet rader lästa från InnoDB-tabeller.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
sv: Antalet rader uppdaterade i InnoDB-tabeller.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
sv: Antalet rader som väntar på att skrivas i INSERT DELAYED-köer.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
sv: Antalet rader skrivna med INSERT DELAYED för vilka något fel uppstod (förmodligen dubblerad nyckel).

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
sv: Antalet sekventiella läsningar i förväg som InnoDB initierat. Detta sker när InnoDB gör en sekventiell avsökning av en hel tabell.

en: The number of sorted rows.
sv: Antalet sorterade rader.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
sv: Antalet sorteringar som har gjorts genom avsökning av tabellen.

en: The number of sorts that were done with ranges.
sv: Antalet sorteringar som gjordes med intervall.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
sv: Antalet strömmar som är öppna (används huvudsakligen för loggning).

en: The number of tables that are open.
sv: Antalet tabeller som är öppna.

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table cache value is probably too small.
sv: Antalet tabeller som har öppnats. Om antalet öppnade tabeller är stort är förmodligen ditt tabellcache-värde för litet.

en: The number of temporary tables currently open by the slave SQL thread.
sv: Antalet temporära tabeller för närvarande öppna av slavens SQL-tråd.

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
sv: Antalet temporära tabeller på disk skapade automatiskt av servern under utförande av satser. Om värdet Created_tmp_disk_tables är stort vill du kanske öka värdet tmp_table_size för att åstadkomma att temporära tabeller lagras i minne istället för på disk.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
sv: Antalet trådar skapade för att hantera förbindelser. Om värdet Threads_created är stort, vill du kanske öka värdet thread_cache_size. (Normalt ger detta inte någon märkbar prestandaförbättring om du har en bra trådimplementering.)

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
sv: Antalet trådar i trådcachen. Cachens träffrekvens kan beräknas som Threads_created/Connections. Om detta värde är rött bör du öka värdet thread_cache_size.

en: The number of threads that are not sleeping.
sv: Antalet trådar som inte är vilande.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
sv: Antalet frågor som har tagit mer än slow_launch_time sekunder att skapa.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
sv: Antalet gånger ett radlås behövde väntas på.

en: The number of times a row was deleted from a table.
sv: Antalet gånger en rad togs bort från en tabell.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
sv: Antalet gånger som ett tabellås inte kunde förvärvas omedelbart och en väntan var nödvändig. Om detta värde är högt och du har prestandaproblem bör du först optimera dina frågor och antingen dela upp din tabell eller tabeller eller använda replikering.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
sv: Antalet gånger som ett tabellås förvärvades omedelbart.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
sv: Antalet gånger första posten lästes från ett index. Om detta värde är högt tyder det på att servern gör många helindex-avsökningar; t.ex. SELECT col1 FROM foo, under förutsättning att col1 är indexerad.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
sv: Antalet transaktioner som använde den temporära binära loggcachen, men som överskred värdet binlog_cache_size och använde en temporär fil för att lagra satser från transaktionen.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
sv: Antalet transaktioner som använde den temporära binära loggcachen.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
sv: Antalet oanvända block i nyckelcachen. Du kan använda detta värde för att avgöra hur stor del av nyckelcachen som används.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
sv: Antalet använda block i nyckelcachen. Detta värde är ett högvattenmärke som indikerar maximala antalet block som någonsin använts vid ett tillfälle.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
sv: Antalet väntanden pga loggbufferten var för liten och vi behövde vänta på att den skulle rensas innan kunde fortsätta.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
sv: Antalet skrivningar gjorda till InnoDB-bufferten.

en: The password for %s was changed successfully.
sv: Lösenordet för %s har ändrats.

en: The password for authenticating with the proxy.
sv: Lösenordet för autentisering med proxy.

en: The password is empty!
sv: Lösenordet saknas!

en: The passwords aren't the same!
sv: Lösenorden överensstämmer inte!

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
sv: Andelen skräp i en dataloggfil innan den komprimeras. Detta är ett värde mellan 1 och 99. Standardvärdet är 50.

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
sv: phpMyAdmin Monitor hjälpa dig optimera serverkonfigurationen och spåra tidsintensiva frågor. För det senare måste du ställa log_output till "TABLE" och ha antingen slow_query_log eller general_log aktiverat. Observera att general_log producerar mycket data och ökar lasten på servern med upp till 15%.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
sv: PhpMyAdmins konfigurationslagring har inaktiverats. %sSe varför%s.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
sv: phpMyAdmin-konfigurationen är inte fullständigt konfigurerad, vissa utökade funktioner har inaktiverats. För att ta reda på varför klicka %shär%s.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
sv: Kan ändra storlek genom att dra den längs nedre högra hörnet.

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
sv: Primärnyckeln (%1$s) består av mer än en kolumn så vi måste hitta de partiella beroendena.

en: The primary key has been dropped.
sv: Den primära nyckeln har tagits bort.

en: The privileges were reloaded successfully.
sv: Privilegierna har laddats om.

en: The profile has been updated.
sv: Profilen har uppdaterats.

en: The query cache is considerably fragmented.
sv: Frågecachen är avsevärt fragmenterad.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
sv: Frågecachen är aktiverad och servern tar emot %d förfrågningar per sekund. Denna regel aktiveras när det är mer än 100 förfrågningar per sekund.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
sv: Frågecachen är känd för att avsevärt förbättra prestanda när den är korrekt konfigurerad. Aktivera den genom att ställa {query_cache_size} till ett 2-siffrigt Mb-värde och sätt {query_cache_type} till "ON". <b>Obs:</b> Om du använder memcached, ignorera denna rekommendation.

en: The query cache is not enabled.
sv: Frågecache är inte aktiverat.

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
sv: Storleken på frågecache är större än 128 Mb. Stor frågecache kan orsaka betydande overhead, vilket krävs för att behålla cache.

en: The rate of opening files is high.
sv: Andelen öppnande av filer är hög.

en: The rate of opening tables is high.
sv: Andelen öppna tabeller är hög.

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
sv: Frekvensen att läsa data från en fast position är hög.

en: The rate of reading the first index entry is high.
sv: Frekvensen av att läsa första indexpost är hög.

en: The rate of reading the next table row is high.
sv: Frekvensen av läsning av nästa tabellrad är hög.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
sv: Förhållandet mellan borttagna frågor och inlagda frågor är %s%%. Ju lägre värdet är, desto bättre (Denna regel aktiveras vid: 0,1%%)

en: The requested page was not found in the history, it may have expired.
sv: Den begärda sidan hittades inte i historien, den kan ha upphört.

en: The row has been deleted.
sv: Raden har raderats.

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
sv: Det andra steget av normalisering är klar för register "%1$s".

en: The secret passphrase in configuration (blowfish_secret) is too short.
sv: Den hemliga lösenordsfrasen i konfigurationen (blowfish_secret) är för kort.

en: The selected user was not found in the privilege table.
sv: Den valda användaren kunde inte hittas i privilegietabellen.

en: The selected users have been deleted successfully.
sv: De valda användarna har tagits bort.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
sv: Servern svarar inte (eller den lokala serverns socket är inte korrekt konfigurerad).

en: The server is not responding.
sv: Servern svarar inte.

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
sv: Storleken på en transaktionslogg före övergång då en ny logg skapas. Standardvärdet är 16MB.

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
sv: Storleken på använd buffer vid skrivning av datalogg. Standardvärdet är 256MB. Motorn allokerar en buffer per tråd, men endast om tråden behöver skriva en datalogg.

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
sv: Storleken på den globala transaktionsloggbuffern (motorn allokerar 2 buffrar med denna storlek). Standardvärdet är 1MB.

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
sv: Storleken på minnesbufferten som InnoDB använder för cache av data och index till sina tabeller.

en: The slow query log is disabled.
sv: Den långsamma sökfrågeloggen är inaktiverad.

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
sv: Andelen långsamma frågor bör vara under 5%%. Ditt värde är %s%%.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
sv: Status för felsäker replikering (ännu inte implementerat).

en: The table name is empty!
sv: Tabellnamnet är tomt!

en: The third step of normalization is complete.
sv: Det tredje steget i normalisering är komplett.

en: The thread cache is set to 0
sv: Trådad cache är satt till 0

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
sv: Den totala kostnaden för den senaste kompilerade frågan enligt beräkning av frågeoptimeraren. Användbart vid jämförelse av kostnad för olika frågesätt av samma fråga. Standardvärdet 0 innebär att ingen fråga har kompilerats ännu.

en: The total number of blocks in the query cache.
sv: Totala antalet block i frågecachen.

en: The total number of data reads.
sv: Totalt antal läsningar av data.

en: The total number of data writes.
sv: Totalt antal skrivningar av data.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
sv: Total tid spenderad på att skaffa radlås, i millisekunder.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
sv: Den uppladdade filen överskrider direktivet MAX_FILE_SIZE som specificerades i HTML-formuläret.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
sv: Den uppladdade filen överskrider direktivet upload_max_filesize i php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
sv: Den uppladdade filen blev endast delvis uppladdad.

en: The uptime is only %s
sv: Upptid är bara %s

en: The url of the proxy to be used when retrieving the information about the latest version of phpMyAdmin or when submitting error reports. You need this if the server where phpMyAdmin is installed does not have direct access to the internet. The format is: "hostname:portnumber".
sv: Webbadressen till den proxyserver som ska användas när du hämtar information om den senaste versionen av phpMyAdmin eller skickar felrapporter. Du behöver denna om servern där phpMyAdmin är installerat inte har direkt tillgång till Internet. Formatet är: "värdnamn:portnummer".

en: The user %s already exists!
sv: Användaren %s finns redan!

en: The user name is empty!
sv: Användarnamnet saknas!

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
sv: Användarnamnet för autentisering med proxy. Standard är ingen autentisering. Om ett användarnamn anges kommer grundläggande autentisering ske. Inga andra typer av autentisering stöds för närvarande.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
sv: Webbservern har inte behörighet att spara filen %s.

en: Theme
sv: Tema

en: Theme %s not found!
sv: Tema %s hittades inte!

en: Theme path not found for theme %s!
sv: Temats sökväg för tema %s hittades inte!

en: Theme:
sv: Tema:

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
sv: Det finns stora artikelgrupper i navigeringspanelen som kan påverka prestanda. Överväga att inaktivera objektgruppering i navigeringspanelen.

en: There are lots of rows being sorted.
sv: Det är många rader som blir sorterade.

en: There are no configured servers
sv: Det finns inga konfigurerade servrar

en: There are no events to display.
sv: Det finns inga händelser att visa.

en: There are no favorite tables.
sv: Det finns inga favorittabeller.

en: There are no files to upload!
sv: Det finns inga filer att ladda upp!

en: There are no recent tables.
sv: Det finns inga nya tabeller.

en: There are no routines to display.
sv: Det finns inga rutiner att visa.

en: There are no triggers to display.
sv: Det finns inga triggers att visa.

en: There are too many joins without indexes.
sv: Det finns för många JOINS som saknar index.

en: There are too many threads that are slow to launch.
sv: Det är för många trådar som tar lång tid att starta.

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
sv: Det finns en stor andel av långsamma frågor jämfört med serverns upptid.

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
sv: Det är många långsamma frågor i förhållande till det totala antalet frågor.

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
sv: Det finns ingen detaljerad statusinformation tillgänglig för denna lagringsmotor.

en: There is no primary key; please add one.<br/>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
sv: Det finns ingen primär nyckel; Lägg till en. <br/> Tips: En primär nyckel är en kolumn (eller kombination av kolumner) som unikt identifierar alla rader.

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
sv: Det gick inte att komma åt din webbläsares lokala lagring, vissa funktioner kanske inte fungerar som de ska för dig. Det är sannolikt att din webbläsare inte har stöd för lagring eller att kvoten för densamma är fylld. I Firefox kan korrupt lagring orsaka dylika problem, att rensa "Nedkopplad lagring av webbinnehåll och användardata" kan hjälpa. I Safari orsakas dylika problem oftast av "Privat läge".

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
sv: Det uppstod ett fel vid importen av ESRI Shape-filen: "%s".

en: These are Edit, Copy and Delete links.
sv: Dessa är länkar till Redigera, Kopiera och Radera.

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
sv: Tredje steget i normalisering (1NF + 2NF + 3NF)

en: Third step of normalization (3NF)
sv: Tredje steget i normalisering (3NF)

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
sv: Denna %soption%s ska inaktiveras eftersom det gör att angripare kan "tvångsinlogga" till MySQL server. Om du känner att detta är nödvändigt, Använd %srestrict login tp MySQL server%s eller %strusted proxies list%s. IP-baserade skydd med betrodda fullmakter kanske inte tillförlitlig om din IP tillhör en ISP där tusentals användare är anslutna.

en: This Host
sv: Denna värd

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
sv: Denna MySQL-server stödjer inte lagringsmotorn %s.

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
sv: Denna MySQL-servern har varit igång i %1$s. Den startade den %2$s.

en: This MySQL server works as <b>master</b> and <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
sv: Denna MySQL-server fungerar som <b>master</b> och <b>slave</b> i en <b>replikerings</b>-process.

en: This MySQL server works as <b>master</b> in <b>replication</b> process.
sv: Denna MySQL-server arbetar som <b>master</b> i en <b>replikerings</b>-process.

en: This MySQL server works as <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
sv: Denna MySQL-server arbetar som <b>slave</b> i en <b>replikerings</b>-process.

en: This action may change some of the columns definition.<br/>Are you sure you want to continue?
sv: Den här åtgärden kan ändra några av kolumnerna definitionen. <br/> Är du säker på att du vill fortsätta?

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
sv: Denna kolumn visar antalet identiska frågor som är grupperade tillsammans. Men endast SQL-frågan själv blir jämförd, så därför kan frågornas andra attribut som starttid variera.

en: This feature is not supported by your web browser
sv: Denna funktion stöds inte av din webbläsare

en: This field is required
sv: Detta fältet är obligatoriskt

en: This format has no options
sv: Detta format har inga alternativ

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
sv: Detta händer i allmänhet vid generell överbelastning av systemet då det är ganska enkla operationer. Du bör kanske övervaka din system last noggrant.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
sv: Detta tyder på att många frågor utför en fullständig tabellsökning, Lägg till index i förekommande fall.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
sv: Detta tyder på att många frågor behöver sortera resultat och / eller göra en fullständig tabellsökning, innehållande join-frågor som inte använder index. Lägg till index i förekommande fall.

en: This is ON if this server is a slave that is connected to a master.
sv: Denna är ON ifall denna server är en slav som är förbunden till en huvudserver.

en: This is a read-only variable and can not be edited
sv: Detta är en variabel som skrivskyddad och kan inte redigeras

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
sv: Detta är mängden minne som allokeras för indexcachen. Standardvärdet är 32MB. Minnet som allokeras här används endast för cache av indexsidor.

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
sv: Detta är mängden minne som allokeras för radcachen som används för cache av tabelldata. Standardvärdet är 32MB. Detta minne används för att cacha ändringar i filer för hanteringsdata (.xtd) och radpekare (.xtr).

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
sv: Detta är antalet transaktionsloggfiler (pbxt/system/xlog*.xt) som systemet upprätthåller. Om antalet loggar överstiger detta värde tas gamla loggar bort. Annars döps de om och ges det näst högsta numret.

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
sv: Denna lista är baserad på en delmängd av tabellens data och är inte nödvändigtvis korrekt.

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
sv: Denna metod kräver en '<i>SSL-anslutning</i>' eller en '<i>okrypterad anslutning som krypterar lösenordet med hjälp av RSA</i>'; vid anslutning till servern.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
sv: Detta kan orsakas av {query_cache_limit} är satt för lågt. Tömma frågecachen kan också hjälpa.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
sv: Denna operation kan ta lång tid. Fortsätt ändå?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
sv: Denna operation kommer att försöka konvertera data till den nya sorteringsordningen. I sällsynta fall, kan särskilt där en karaktär inte finns i den nya sorteringsordningen, denna process orsaka att data visas felaktigt under den nya sorteringsordningen; i detta fall föreslår vi att u återgå till den ursprungliga sorteringen och hänvisar till tips på

en: This option will replace your table and contained data.
sv: Denna alternativ kommer att ersätta din tabell och ingående data.

en: This plugin does not support compressed imports!
sv: Detta insticksprogram stöder inte komprimerade importer!

en: This server is configured as master in a replication process.
sv: Denna server är konfigurerad som master i en replikerings-process.

en: This server is not configured as a master server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring some of them (useful if you want to replicate a majority of the databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
sv: Denna server är inte konfigurerad som masterserver i en replikerings-process. Du kan välja mellan att antingen replikera alla databaser och ignorera vissa (användbart om du vill replikera en majoriteten av databaser) eller så kan du välja att ignorera alla databaser som standard och endast tillåta att vissa databaser speglas. Välj inställning:

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
sv: Denna inställning är inaktiverad, den kommer inte tillämpas på din konfiguration.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
sv: Denna tabell innehåller inte en unik kolumn. Funktioner relaterade till nätet redigera, kryssruta, redigera, kopiera och radera-länkar kanske inte fungerar när du har sparat.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
sv: Detta indikerar oftast frekventa fullständiga indexsökningar. Fullständiga indexsökningar är snabbare än tabellsökningar, men kräver mycket CPU-tid vid stora tabeller, om dessa tabeller har eller har haft stora volymer av UPDATES's och DELETE's, kan "OPTIMIZE TABLE" minska mängden och/eller snabba upp fullständiga indexsökningar. Fullständiga indexskanningar kan bara minskas genom att skriva om frågorna.

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
sv: Detta betyder oftast att det finns ett syntaxfel i den, kontrollera eventuella fel som visas nedan.

en: This value is interpreted using %1$sstrftime%2$s, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %3$s. Other text will be kept as is. See the %4$sFAQ%5$s for details.
sv: Detta värde tolkas med %1$sstrftime%2$s, så du kan använda strängar med tidsformatering. Dessutom kommer följande omvandlingar att ske: %3$s. Övrig text behålls som den är.Se %4$sFAQ%5$s för detaljer.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
sv: Detta värde bör dubbelkollas för att försäkra att denna katalog varken är åtkomlig för världen eller skrivbar för andra användare på din server.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
sv: Denna vy har åtminstone detta antal rader. Se %sdokumentationen%s.

en: Thread %s was successfully killed.
sv: Tråden %s dödades med framgång.

en: Thread cache
sv: Trådad cache

en: Thread cache hit rate %%
sv: Andel trådad cache %%

en: Thread cache hit rate (calculated value)
sv: Trådad cache träffrekvens (beräknat värde)

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
sv: Träffandel för trådad cache: %s%%, detta värde bör vara över 80%%

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
sv: Trådad cache är inaktiverad, vilket resulterar i mer overhead från nya anslutningar till MySQL.

en: Thread cache is not efficient.
sv: Trådad cache är inte effektiv.

en: Threads
sv: Trådar

en: Threads that are slow to launch
sv: Trådar som är långsamma att starta

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
sv: Genom denna operation försöker MySQL kartlägga värden mellan sorteringar. Om teckenuppsättningarna är inkompatibla kan dataförlust ske och förlorad data kan vara <b>OMÖJLIG</b> att återställa genom att ändra tillbaks kolumnen/kolumnernas sortering. <b>För att konvertera existerande data föreslås användande av kolumnens/kolumnernas redigeringsverktyg ("Ändra") på tabellstruktur sidan.</b>

en: Thu
sv: Tors

en: Thursday
sv: Torsdag

en: TiB
sv: TB

en: Time
sv: Tid

en: Time taken
sv: Tidsåtgång

en: Time taken:
sv: Tidsåtgång:

en: Title of browser window when a database is selected.
sv: Titel på webbläsarfönstret när en databas är vald.

en: Title of browser window when a server is selected.
sv: Titel på webbläsarfönstret när en server är vald.

en: Title of browser window when a table is selected.
sv: Titel på webbläsarfönstret när en tabell är markerad.

en: Title of browser window when nothing is selected.
sv: Titel på webbläsarfönstret när ingenting är markerat.

en: To
sv: Till

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
sv: För att visa sökfrågor från loggarna, välj önskad tidsperiod på något diagram genom att hålla ner vänster musknapp och dra över diagrammet. När bekräftat kommer detta ladda en tabell över grupperade frågor, där kan du klicka på de förekommande SELECT-satserna för att ytterligare analysera dessa.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
sv: För att få mer exakta medelvärden rekommenderas att låta servern köras längre än en dag innan du kör denna analysator

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
sv: För att zooma in, välj en del av grafen med musen.

en: Today
sv: Idag

en: Toggle small/big
sv: Växla liten/stor

en: Too many clients are aborted.
sv: Alltför många klienter avbryts.

en: Too many connections are aborted.
sv: För många anslutningar avbryts.

en: Too many error messages, some are not displayed.
sv: För många felmeddelanden, en del kommer inte visas.

en: Too many sorts are causing temporary tables.
sv: Alltför många sorteringar orsakar temporära tabeller.

en: Too many table locks were not granted immediately.
sv: Alltför många tabell låsningar beviljades inte omedelbart.

en: Total
sv: Totalt

en: Total (since startup) number of times the replication slave SQL thread has retried transactions.
sv: Totalt (sedan start) antal gånger som replikeringsslavens SQL-tråd har omprövat transaktioner.

en: Total Time
sv: Total tid

en: Total memory
sv: Totalt minne

en: Total size of buffer pool, in pages.
sv: Total storlek på buffert, i antal sidor.

en: Total swap
sv: Totalt växlingsutrymme

en: Total time:
sv: Total tid:

en: Total:
sv: Totalt:

en: Track table
sv: Spåra tabell

en: Track these data definition statements:
sv: Spåra dessa datadefinitioners kommandon:

en: Track these data manipulation statements:
sv: Spåra dessa datahanteringskommandon:

en: Track view
sv: Spårvisning

en: Tracked tables
sv: Spårade tabeller

en: Tracking
sv: Spårning

en: Tracking data definition successfully deleted
sv: Spårningsdata har tagits bort

en: Tracking data deleted successfully.
sv: Radering av Spårningsdata lyckades.

en: Tracking data manipulation successfully deleted
sv: Spårningsdata manipulation har tagits bort

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
sv: Spårning av %1$s aktiverades vid version %2$s.

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
sv: Spårning av %1$s deaktiverades vid version %2$s.

en: Tracking is active.
sv: Spårning är aktiv.

en: Tracking is not active.
sv: Spårning är inaktiv.

en: Tracking of %s is activated.
sv: Spårning av %s är aktiverad.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
sv: Spårning av ändringar i databasen. Kräver phpMyAdmin konfigurations lagring.

en: Tracking report
sv: Spårningsrapport

en: Tracking report for table `%s`
sv: Spårning av rapport för tabell `%s`

en: Tracking statements
sv: Spårning av uppgifter

en: Tracking versions deleted successfully.
sv: Spårningsversioner raderades.

en: Traffic
sv: Trafik

en: Transaction buffer size
sv: Transactionsbufferstorlek

en: Transaction coordinator
sv: Transaktionssamordnare

en: Trigger %1$s has been created.
sv: Triggern %1$s har skapats.

en: Trigger %1$s has been modified.
sv: Triggern %1$s har modifierats.

[ctx: Trigger action time]
en: Time
sv: Tidpunkt

en: Trigger name
sv: Triggernamn

en: Triggers
sv: Trigger

en: Truncate
sv: Avkorta

en: Truncate Shown Queries
sv: Korta av visade frågor

en: Truncate table before insert
sv: Trunkera tabell innan inläggning

en: Try to revert erroneous fields to their default values
sv: Försök återställa felaktiga fält till deras standardvärden

en: Tu
sv: Ti

en: Tue
sv: Tis

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Type
sv: Typ

en: Type to filter these, Enter to search all
sv: Skriv för att filtrera, Retur för att söka i alla

en: UI preferences table
sv: Tabell för inställningar av användargränssnittet

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
sv: URL som navigationspanelens logotyp pekar mot.

en: Unable to change master!
sv: Kan inte ändra master!

en: Unable to connect to master %s.
sv: Kan inte ansluta till master %s.

en: Unable to read master log position. Possible privilege problem on master.
sv: Det går inte att läsa position för master-logg. Möjligt privilegieproblem på master.

en: Unexpected character on line %1$s. Expected tab, but found "%2$s".
sv: Oväntat tecken på rad %1$s. Förväntad tab, men fann "%2$s".

en: Unexpected characters on line %s.
sv: Oväntade tecken på rad %s.

en: Ungroup queries
sv: Dela upp frågor

en: Unique
sv: Unik

en: Unit
sv: Enhet

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error in file upload.
sv: Okänt fel i filuppladdning.

en: Unknown table status:
sv: Okänd tabellstatus:

en: Unlink from main panel
sv: Avlänka från huvudpanelen

en: Unparsable version string
sv: Ej analyserbar versionssträng

en: Unselect all
sv: Avmarkera alla

en: Untitled
sv: Namnlöst

en: Untracked tables
sv: Ej spårade tabeller

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Query
sv: Uppdatera fråga

en: Update bookmark
sv: Uppdatera bokmärke

en: Update data when duplicate keys found on import
sv: Uppdatera data när dubblettnycklar hittas vid import

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
sv: Uppdatera data när dublettnyckel hittas vid import (tillägg 'ON DUPLICATE KEY UPDATE')

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Upload directory
sv: Uppladdningskatalog

en: Uploading your import file…
sv: Laddar upp din importfil…

en: Uptime below one day
sv: Upptid mindre än en dag

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
sv: Upptid är mindre än en dag, prestandajustering kanske inte är korrekt.

en: Use %s statement
sv: Använd %s uttalande

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
sv: Använd GZip utmatningsbuffer för ökad hastighet i HTTP-överföringar.

en: Use Host Table
sv: Använd värdtabell

en: Use LOCAL keyword
sv: Använd nyckelordet LOCAL

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
sv: Använd OpenStreetMaps som baslager

en: Use SSL
sv: Använd SSL

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
sv: Använd TAB-tangenten för att flytta från värde till värde, eller CTRL+pil för att flytta vart som helst.

en: Use Tables
sv: Använd tabeller

en: Use database search
sv: Använd databassökning

en: Use delayed inserts
sv: Använd fördröjda inläggningar

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
sv: Använd hexadecimalt för BINARY & BLOB

en: Use ignore inserts
sv: Använd ignore i inläggningar

en: Use natural order for sorting table and database names.
sv: Använd naturlig ordning vid sortering av tabell- och databasnamn.

en: Use only icons, only text or both.
sv: Använd enbart ikoner, endast text eller både och.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
sv: Använd bestående anslutningar till MySQL-databaser.

en: Use regular expression
sv: Använd reguljära uttryck

en: Use text field
sv: Använd textfältet

en: Use text field:
sv: Använd textfältet:

en: Use this column to label each point
sv: Använd denna kolumn för att markera varje punkt

en: Use this value
sv: Använd detta värde

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
sv: Använd användarvänlig editor för att redigera SQL-frågor (CodeMirror) med syntaxmarkering och radnummer.

en: Used memory
sv: Använt minne

en: Used swap
sv: Använt växlingsutrymme

en: Used variable / formula
sv: Använd variabel / formel

en: User
sv: Användare

en: User account
sv: Användarkonto

en: User accounts
sv: Användarkonton

en: User accounts overview
sv: Översikt användarkonto

en: User for config auth
sv: Användare för config auth

en: User group
sv: Användargrupp

en: User group menu assignments
sv: Menytilldelningar för användargrupp

en: User groups
sv: Användargrupper

en: User groups table
sv: Användargruppstabell

en: User has been added.
sv: En användare har skapats.

en: User name
sv: Användarnamn

en: User name:
sv: Användarnamn:

en: User preferences
sv: Användarinställningar

en: User preferences storage table
sv: Lagringstabell för användarinställningar

en: User:
sv: Användare:

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
sv: Användarnamn och hostname ändra inte. Om du bara vill ändra lösenordet, bör 'Ändra lösenord' -flik användas.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Users
sv: Användare

en: Users cannot set a higher value
sv: Användare kan inte ange ett högre värde

en: Users having access to "%s"
sv: Användare som har tillgång till "%s"

en: Users of '%s' user group
sv: Användare av användargruppen '%s'

en: Users table
sv: Användartabell

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
sv: Använd bokmärket "%s" som standard webbläsarfråga.

en: Using the monitor:
sv: Använda monitorn:

en: VIEW name
sv: VIEW-namn

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
sv: Validerar strängen med hjälp av reguljära uttryck och infoga endast om strängen matchar det. Det första alternativet är det reguljära uttrycket.

en: Validation failed for the input string %s.
sv: Valideringen misslyckades för Indatasträngen %s.

en: Value
sv: Värde

en: Value Column:
sv: Värdekolumn:

en: Value for the column "%s"
sv: Värde för kolumn "%s"

en: Value must be less than or equal to %s!
sv: Värdet måste vara lika med eller mindre än %s!

en: Values for a new column
sv: Värden för ny kolumn

en: Values for column %s
sv: Värden för kolumn %s

en: Variable
sv: Variabel

en: Variable %d:
sv: Miljövariabeln %d:

en: Variables
sv: Variabler

en: Verbose name of this server
sv: Beskrivande namn för denna server

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
sv: Version %1$s %2$s togs bort.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
sv: Version %1$s är skapad, spårning är aktiverad.

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
sv: Version %1$s är skapad, spårning för %2$s är aktiv.

en: Version %s snapshot (SQL code)
sv: Version %s ögonblicksbild (SQL-kod)

en: Version check
sv: Versionskontroll

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: Version information:
sv: Versionsinformation:

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
sv: Version är kompilerad från källan, inte från en officiell MySQL binär.

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
sv: Version lägre än 5.1.30 (den första GA utgåvan av 5.1).

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
sv: Version lägre än 5.5.8 (den första GA utgåvan av 5.5).

en: Versions
sv: Versioner

en: Very weak
sv: Väldigt svag

en: View
sv: Vy

en: View %s has been dropped.
sv: Vyn %s har tagits bort.

en: View a structure's contents by clicking on its name.
sv: Visa en strukturs innehåll genom att klicka på namnet.

en: View dump (schema) of database
sv: Visa dumpschema från databasen

en: View dump (schema) of databases
sv: Visa dump (schema) för databaser

en: View dump (schema) of table
sv: Visa SQL-satser för tabellen

en: View in fullscreen
sv: Visa i helskärmsläge

en: View only
sv: Visa endast

en: View output as text
sv: Visa utdata som text

en: View structure
sv: Visningsstruktur

en: View users
sv: Visa användare

en: Views
sv: Vy

en: Views:
sv: Vyer:

en: Virtuality
sv: Virtuell

en: Visualize GIS data
sv: Visualisera GIS-data

en: Warning
sv: Varning

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
sv: Varning: ett formulär på den här sidan har mer än %d fält. Då det skickas kan några av fälten ignoreras på grund av max_input_vars-inställningen för PHP.

en: Warnings
sv: Varningar

en: We
sv: On

en: Weak
sv: Svag

en: Web server
sv: Webbserver

en: Wed
sv: Ons

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome to %s
sv: Välkommen till %s

en: Well Known Binary
sv: Välkänd binär

en: Well Known Text
sv: Välkänd text

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
sv: När värdtabellen används ignoreras detta fält och värden lagrade i värdtabellen används istället.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
sv: Vid bläddring i tabeller är sorteringen av varje tabell ihågkommen.

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
sv: När det är avstängt, kan användare inte ange något av alternativen nedan, oberoende av kryssrutan till höger.

en: Where to show the table row links
sv: Var länkarna i tabellraden visas

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
sv: Om DROP DATABASE IF EXISTS-kommando skall läggas till som första raden i loggen när man skapar en databas.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
sv: Om DROP TABLE IF EXISTS-kommando skall läggas till som första raden i loggen när man skapar en tabell.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
sv: Om DROP VIEW IF EXISTS-kommando skall läggas till som första raden i loggen när man skapar en vy.

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
sv: Ifall en användare ska få se en "visa alla (rader)"-knapp.

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
sv: Anger om en varning ("Är du riktigt säker…") ska visas när du håller på att förlora data.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
sv: Om kolumnkommentarer skall visas i tabellstrukturvisningen

en: Whether the table structure actions should be hidden.
sv: Om tabellstrukturåtgärderna ska döljas eller inte.

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
sv: Huruvida spårningsmekanismen skapar versioner för tabeller och vyer automatiskt.

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
sv: Möjliggör trädexpansion i navigationspanelen.

en: Whether to show events under database in the navigation tree
sv: Möjliggör visning av händelser kopplade till databas i navigeringsträdet

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
sv: Möjliggör funktionsvisning från databas i navigeringsträdet

en: Whether to show hint or not.
sv: Huruvida tips ska visas eller inte.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
sv: Möjliggör visning av processer kopplade till databasen i navigeringsträdet

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
sv: Möjliggör visning av rad-länkar även vid avsaknad av en unik nyckel.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
sv: Om du vill visa tabeller från databasen i navigeringsträdet

en: Whether to show views under database in the navigation tree
sv: Om du vill visa vyer från databasen i navigationsträdet

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
sv: När ny diagramdata begärdes, returnerade servern ett ogiltigt svar. Detta beror troligen på att din session har upphört. Om du laddar om sidan och matar in dina inloggningsuppgifter igen borde det lösa problemet.

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
sv: Jokertecknen _ och % måste föregås av ett \ för att användas i egentlig betydelse.

en: With selected:
sv: Med markerade:

en: Without PHP code
sv: Utan PHP-kod

en: Wk
sv: Vecka

en: Words are separated by a space character (" ").
sv: Ord separeras av ett mellanslag (" ").

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
sv: Ord eller värden att söka efter (jokertecken: "%"):

en: Write requests
sv: Skrivförfrågningar

en: Write waits
sv: Skrivväntanden

en: Write waits in %
sv: Skrivväntanden i %

en: Wrong GET file attribute value
sv: Felaktigt filattributvärde för GET

en: Wrong data
sv: Felaktigt data

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
sv: Fel behörigheter på konfigurationsfilen, bör inte vara "world" skrivbar!

en: Wrong username/password. Access denied.
sv: Felaktigt användarnamn/lösenord. Åtkomst nekad.

en: X Values
sv: X-värden

en: X-Axis label:
sv: X-axel etikett:

en: X-Axis:
sv: X-axel:

en: Y Values
sv: Y-värden

en: Y values
sv: Y-värden

en: Y-Axis label:
sv: Y-axel etikett:

en: YES
sv: JA

en: Yes
sv: Ja

en: You allow for connecting to the server without a password.
sv: Du tillåter anslutning till servern utan lösenord.

en: You are about to DESTROY a complete database!
sv: Du är på väg att RADERA en hel databas!

en: You are about to DESTROY a complete table!
sv: Du håller på att FÖRSTÖRA en hel tabell!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
sv: Du håller på att TRUNKERA en hel tabell!

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
sv: Du använder för närvarande %s%% av ditt minne för InnoDB bufferpool. Denna regel aktiveras om du tilldelar mindre än 60%%, men detta kan vara fullt tillräckligt för ditt system om du inte har så många InnoDB-tabeller eller andra tjänster som körs på samma maskin.

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
sv: Du har inte befogenhet att logga in till denna MySQL server!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
sv: Du använder inte en säker anslutning; all data (inklusive potentiellt känslig information, som lösenord) överförs okrypterat!

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
sv: Du använder Git-versionen, kör [kbd]git pull[/kbd] :-) [br] Den senaste stabila versionen är %s, släppt den %s.

en: You are using PHP's deprecated 'mysql' extension, which is not capable of handling multi queries. [strong]The execution of some stored routines may fail![/strong] Please use the improved 'mysqli' extension to avoid any problems.
sv: Du använder PHP:s utfasade "mysql" utvidgning, vilken inte kan hantera multiförfrågningar. [strong]Utförandet av vissa sparade rutiner kan misslyckas!![/strong] Använd den förbättrade "mysqli" utvidgningen för att undvika eventuella problem.

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple slaves.
sv: Du använder MySQL:s frågecache med en ganska högbelastad databas. Det kan vara värt att överväga att använda <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> istället för frågecachen, speciellt om du har flera slavar.

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
sv: Du använder demoservern. Du kan göra vad som helst här, men undvik att ändra användarna root, debian-sys-maint och pma. Mer information finns tillgänglig på %s.

en: You are using the mysql extension which is deprecated in phpMyAdmin. Please consider installing the mysqli extension.
sv: Du använder tillägget mysql vilket avråds från i phpMyAdmin. Överväg att installera tillägget mysqli.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
sv: Du försökte ladda en fil med en komprimering (%s) som inte stöds. Antingen är detta inte implementerat, eller inaktiverat i din konfiguration.

en: You can also edit most values<br />by clicking directly on them.
sv: Du kan även redigera de flesta värden<br />genom att klicka direkt på dessa.

en: You can also edit most values<br />by double-clicking directly on them.
sv: Du kan även redigera de flesta värden<br />genom att dubbelklicka direkt på dessa.

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
sv: Du kan ange värdnamn/IP-adress och port separerade med mellanslag.

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
sv: Du kan dumpa genom att skapa och använda en tillfällig databas. Se till att du har behörighet att göra det.

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
sv: Du kan återställa alla inställningar och återföra dem till standardvärdena.

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
sv: Du kan ställa in fler inställningar genom att ändra config.inc.php, t ex. genom att använda %sSetup script%s.

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
sv: Du kan använda MySQL:s jokertecken (% och _), sätt \ före dem om du vill använda deras ordagranna betydelse, dvs använd [kbd] 'my\_db"[/kbd] och inte [kbd]'my_db"[/kbd].

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
sv: Du kan inte ändra dessa variabler. Logga in som root eller kontakta din databasadministratör.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
sv: Du hade inte blowfish-säkerhet angivet och hade aktiverat [kbd]cookie[/kbd]-autentisering, så en nyckel genererades automatiskt åt dig. Den används för att kryptera cookies; du behöver inte komma ihåg den.

en: You do not have InnoDB enabled.
sv: Du har inte aktiverat InnoDB.

en: You do not have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
sv: Du har inte tillräckliga privilegier för att utföra åtgärden; Se dokumentationen för mer information

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att vara här nu!

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
sv: Du har inte tillräcklig behörighet att utföra åtgärden; Se dokumentationen för mer information

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
sv: Du har en långsam frågehastighet av %s per timme, du bör ha mindre än 1%% per timme.

en: You have added a new user.
sv: Du har lagt till en ny användare.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
sv: Du har redigerat en del data och de har inte sparats. Är du säker på att du vill lämna denna sida innan du sparar uppgifterna?

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
sv: Du har aktiverat mbstring.func_overload i din PHP-konfiguration. Detta alternativ är inkompatibelt med phpMyAdmin och kan leda till att data kan skadas!

en: You have no saved settings!
sv: Du har inga sparade inställningar!

en: You have revoked the privileges for %s.
sv: Du har upphävt privilegierna för %s.

en: You have to choose at least one column to display!
sv: Du måste välja minst en kolumn som ska visas!

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
sv: Du har ändringar som inte har sparats. Är du säker på att du vill lämna denna sidan utan att spara dessa?

en: You have updated the privileges for %s.
sv: Du har uppdaterat privilegierna för %s.

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
sv: Du har inte sparat ändringarna i layouten. Dessa kommer förloras om du inte sparar dem. Vill du fortsätta?

en: You may also drag and drop a file on any page.
sv: Du kan också dra och släppa en fil på valfri sida.

en: You may examine the data in the error report:
sv: Du kan undersöka data i felrapporten:

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
sv: Du kan behöva minska storleken på {key_buffer_size}, se över dina tabeller för att se om index har tagits bort eller kontrollera frågor och förväntningar på vilka index som används.

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
sv: Du kan behöva öka {key_buffer_size}.

en: You may want to refresh the page.
sv: Du kan vilja ladda om sidan.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
sv: Du kanske vill öka {long_query_time} eller optimera de frågor som anges i den långsamma sökfrågeloggen

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
sv: Du kanske vill öka {query_cache_size}, ha dock i åtanke att den overhead för att upprätthålla cachen kommer sannolikt att öka med sin storlek, så gör detta i små steg och övervaka resultatet.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
sv: Du måste ange ett namn och en typ för varje rutinparameter.

en: You must provide a routine definition.
sv: Du måste ange en rutindefinition.

en: You must provide a routine name!
sv: Du måste ange ett rutinnamn!

en: You must provide a trigger definition.
sv: Du måste ange en triggerdefinition.

en: You must provide a trigger name!
sv: Du måste ange ett triggernamn!

en: You must provide a valid event for the trigger!
sv: Du måste ange en giltig händelse för triggern!

en: You must provide a valid execution time for the event.
sv: Du måste ange en giltig exekveringstid för händelsen.

en: You must provide a valid interval value for the event.
sv: Du måste ange ett giltigt intervallvärde för händelsen.

en: You must provide a valid return type for the routine.
sv: Du måste ange en giltig returtyp för händelsen.

en: You must provide a valid table name!
sv: Du måste ange ett giltigt tabellnamn!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
sv: Du måste ange en giltig tidsgräns för triggern!

en: You must provide a valid type for the event.
sv: Du måste ange en giltig typ för händelsen.

en: You must provide an event definition.
sv: Du måste ange en händelsedefinition.

en: You must provide an event name!
sv: Du måste ange ett händelsenamn!

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
sv: Du måste ange längd/värden för rutinparametrar av typen ENUM, SET, VARCHAR och VARBINARY.

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
sv: Du har troligen inte skapat en konfigurationsfil. Du vill kanske använda %1$suppsättningsskript%2$s för att skapa denna.

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
sv: Du försökte ladda upp en fil som är för stor. Se %sdocumentation%s för att gå runt denna begränsning.

en: You should upgrade to %s %s or later.
sv: Du bör uppgradera till %s %s eller senare.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
sv: Du bör uppgradera, eftersom MySQL 5.1 har bättre prestanda, och MySQL 5.5 ännu bättre.

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
sv: Du bör uppgradera, eftersom de senare versionerna av MySQL 5.1 har förbättrad prestanda och MySQL 5.5 ännu mer.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
sv: Du ska använda SSL-anslutning om din databasserver stödjer det.

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
sv: Du blev utloggad från en av servrarna, för att logga ut fullständigt from phpMyAdmin så måste du logga ut från alla servrar.

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
sv: Din InnoDB buffer pool är relativt liten.

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
sv: Din InnoDB-loggstorlek är %s%%, i förhållande till InnoDB buffer pool storlek, bör det inte vara under 20%%

en: Your PHP parameter [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
sv: PHP-parametern [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] är lägre än cookie-giltighet konfigurerad i phpMyAdmin. På grund av detta kommer din inloggning upphöra tidigare än vad som är konfigurerat i phpMyAdmin.

en: Your SQL query has been executed successfully.
sv: Din SQL-fråga utfördes korrekt.

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
sv: Din absoluta InnoDB loggstorlek är %s Mb

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
sv: Din webbläsare har en phpMyAdmin-konfiguration för denna domän. Vill du importera den för nuvarande session?

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
sv: Din webbläsare kommer uppdatera alla diagram som visas med jämna mellanrum. Du kan lägga till diagram och ändra uppdateringsfrekvensen under "Inställningar", eller ta bort diagram med kugghjulsikonen på respektive diagram.

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
sv: Din export är inkomplett på grund av en låg exekveringstidsgräns på PHP-nivå!

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
sv: Din minneskapacitet är över 3 GiB (förutsatt att servern är på localhost), så MySQL kanske inte kan att få tillgång till allt minne. Du kan vilja överväga att installera 64-bitars versionen av MySQL.

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
sv: Dina inställningar kommer enbart att sparas för den aktuella sessionen.För att lagra dem permanent krävs %sphpMyAdmin configuration storage%s.

en: Your session has expired. Please log in again.
sv: Din session har gått ut. Vänligen logga in igen.

en: Zoom search
sv: Zoom sökning

en: [ROLLBACK occurred.]
sv: [ÅTERTOG tidigare version]

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
sv: [kbd]SMART[/kbd] - dvs fallande ordning för kolumner av typen TIME, DATE, DATETIME och TIMESTAMP, stigande ordning annars.

en: active
sv: aktiv

en: after %s
sv: efter %s

en: alias export may not work reliably in all cases.
sv: export med alias fungerar inte alltid tillförlitligt.

en: and then
sv: och sedan

en: as regular expression
sv: som reguljärt uttryck

en: ascending
sv: Stigande

en: at beginning of table
sv: I början av tabellen

en: at least one of the words
sv: minst ett av orden

en: authored on %1$s by %2$s
sv: skriven den %1$s av %2$s

en: both of the above
sv: båda av ovanstående

en: both of the above<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
sv: båda av ovanstående<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exempel: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: calendar-month-year
sv: kalender-månad-år

en: cancel
sv: Avbryt

en: committed on %1$s by %2$s
sv: inlagd %1$s av %2$s

en: complete inserts
sv: kompletta infogningar

en: concurrent_insert is set to 0
sv: concurrent_insert är satt till 0

en: database-specific
sv: databasspecifik

[ctx: date and time types]
en: Date and time
sv: Datum och tid

en: descending
sv: fallande

en: disabled
sv: inaktiverad

en: display column
sv: Visa kolumn

en: dynamic
sv: dynamisk

en: event
sv: händelse

en: extended inserts
sv: utökade infogningar

en: first
sv: först

[ctx: for MIME transformation]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: for default]
en: None
sv: Inget

en: general_log and slow_query_log are enabled.
sv: general_log och slow_query_log är aktiverade.

en: general_log is enabled.
sv: general_log är aktiverad.

en: gzipped
sv: gzippad

en: have_innodb is set to 'value'
sv: have_innodb är satt till "value"

en: in use
sv: används

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
sv: inkludera kolumnnamn i varje <code>INSERT</code>-kommando <br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exempel: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
sv: mata in flera rader i varje <code>INSERT</code>-kommando<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exempel: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: key
sv: nyckel

en: key_buffer_size is 0
sv: key_buffer_size är 0

en: let the user choose
sv: låt användaren välja

en: log_output is not set to TABLE.
sv: log_output är inte definierad som TABLE.

en: log_output is set to TABLE.
sv: log_output är definerad som TABLE.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
sv: log_slow_queries är satt till 'OFF'

en: long_query_time is currently set to %ds.
sv: long_query_time är för närvarande satt till %ds.

en: long_query_time is set to %d second(s).
sv: long_query_time är definerad till %d sekund(er).

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
sv: max %% av MyISAM key buffer någonsin använts %s%%, detta värde ska vara högre än 95%%

en: neither of the above
sv: ingen av ovanstående

en: neither of the above<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
sv: inget av ovanstående<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exempel: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>

en: no branch
sv: ingen gren

en: no description
sv: ingen beskrivning

en: not OK
sv: Inte OK

en: not active
sv: inaktiv

[ctx: numeric types]
en: Numeric
sv: Numeriska

en: or type variable name:
sv: eller skriv variabelnamn:

en: pages
sv: sidor

en: partitioned
sv: partitionerad

en: per day
sv: per dag

en: per hour
sv: per timme

en: per hour:
sv: per timme:

en: per minute
sv: per minut

en: per minute:
sv: per minut:

en: per second
sv: per sekund

en: per second:
sv: per sekund:

en: phpMyAdmin Demo Server
sv: Demoserver för phpMyAdmin

en: phpMyAdmin documentation
sv: phpMyAdmin-dokumentation

en: phpMyAdmin homepage
sv: phpMyAdmin:s hemsida

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
sv: phpMyAdmin försökte skapa en förbindelse till MySQL-servern, men servern nekade uppkopplingen. Kontrollera värd, användarnamn och lösenord i din konfiguration och förvissa dig om att de stämmer överens med informationen från administratören av MySQL-servern.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
sv: phpMyAdmin kunde inte döda tråd %s. Troligtvis har den redan avslutats.

en: possible exploit
sv: möjlig exploatering

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
sv: query_cache_limit är satt till 1 Mb

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
sv: query_cache_size är satt till 0 eller query_cache_type är inställd på 'OFF'

en: routine
sv: Rutin

en: shared
sv: delad

en: slow_launch_time is set to %s
sv: slow_launch_time är satt till %s

en: slow_query_log and general_log are disabled.
sv: slow_query_log och general_log är deaktiverade.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
sv: slow_query_log är aktiverad, men servern loggar endast frågor som tar längre tid än %d sekunder. Det är lämpligt att definiera long_query_time till 0-2 sekunder, beroende på ditt system.

en: slow_query_log is enabled.
sv: slow_query_log är aktiverad.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
sv: slow_query_log är satt till 'OFF'

en: split into
sv: delas upp i

en: static
sv: statisk

[ctx: string types]
en: String
sv: Sträng

en: structure
sv: struktur

en: structure and data
sv: struktur och data

en: subquery
sv: underfråga

en: table-specific
sv: tabellspecifik

en: unavailable
sv: otillgänglig

en: unknown
sv: okänd

en: up to date
sv: aktuell

en: use this for future exports
sv: använd detta för framtida exporter

en: web server upload directory:
sv: Uppladdningskatalog på webbserver:

en: wildcard
sv: jokertecken

en: zipped
sv: zippad

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
sv: {long_query_time} är satt till 10 sekunder eller längre, alltså endast långsamma frågor som tar över 10 sekunder blir loggade.

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
sv: {tmp_table_size} och {max_heap_table_size} är inte samma.

en: ø Time
sv: ø tid

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
sv: … ta bort den gamla från användartabellerna och ladda om privilegierna efteråt.

en: … delete the old one from the user tables.
sv: … ta bort den gamla från användartabellerna.

en: … keep the old one.
sv: … behåll den gamla.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
sv: … upphäv alla aktiva privilegier från den gamla och ta bort den efteråt.
